more_horiz
Wiadomości

Bardzo niebezpieczne warunki w górach. Drogi przejezdne, ale mogą być śliskie

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 01:29
Synoptycy zapowiadają silny wiatr w górach, powodujący zamiecie śnieżne. Ostrzegają: w górach warunki są bardzo niebezpieczne. Wszystkie drogi krajowe są przejezdne, jednak lokalnie na Podkarpaciu może być ślisko, a w niemal całym kraju pada deszcz lub deszcz ze śniegiem - poinformowała z kolei Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Agnes Kantaruk / Shutterstock

Jak mówi Maria Waliniowska z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej pokrywa śnieżna w górach jest bardzo gruba. - Na Kasprowym Wierchu jest 230 centymetrów śniegu, na Śnieżce 210 centymetrów a w Zakopanem - 74 - informuje synoptyk. W najbliższych dniach opady w górach mają być słabsze. - Przybędzie śniegu tylko do pięciu centymetrów", informuje Maria Waliniowska. W Tatrach obowiązuje czwarty stopień zagrożenia lawinowego - przypomina Maria Waliniowska. 

Najbliższej nocy będzie wiał silny wiatr. - W Sudetach porywy wiatru sięgną 100 kilometrów na godzinę, w Karpatach do 90 kilometrów na godzinę - zapowiada Maria Waliniowska. Dodała, że "wiatr będzie powodować zamiecie śnieżne".

Uwaga na drogach

Jak podała GDDKiA, na sieci dróg krajowych pracuje 35 pojazdów do zimowego utrzymania. Lokalna śliskość występuje w woj. podkarpackim na dk 84 na odcinku Lesko – gr. państwa. Natomiast w niemal całym kraju, z wyjątkiem woj. dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, śląskiego, opolskiego i lubuskiego jazdę utrudniają opady mżawki lub deszczu. Na Mazowszu może się także pojawić mgła. 

GDDKiA przypomina, że nocy wystąpi zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na południu na ogół umiarkowane. Miejscami na północy i wschodzie opady deszczu i deszczu ze śniegiem, na północnym wschodzie także śniegu, wysoko w Karpatach początkowo opady śniegu. Temperatura minimalna od 0 st. na wschodzie do 4 st. na Nizinie Szczecińskiej i nad morzem, w rejonach podgórskich -2 st. Wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, w porywach do 60 km/h, a nad morzem do 70 km/h, południowo-zachodni. W Sudetach wiatr w porywach do 100 km/h, a w Karpatach do 90 km/h, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

GDDKiA: drogi krajowe przejezdne, ale opady utrudniają jazdę. O odśnieżanie dba 137 pojazdów

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 16:41
Wszystkie drogi krajowe są przejezdne - informuje w popołudniowym komunikacie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Na sieci tych dróg pracuje 137 pojazdów do zimowego utrzymania. Prawie w całym kraju jazdę utrudniają opady śniegu, śniegu z deszczem lub deszczu.
rozwiń zwiń