X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

RCB: zagrożenie lawinowe w Pieninach, zamknięte szlaki turystyczne w Bieszczadach

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 10:45
W związku z prognozowanym ociepleniem w Pienińskim Parku Narodowym występuje zagrożenie lawinowe. W Bieszczadach z powodu złej pogody zamknięto szlaki turystyczne - poinformował w czwartek na Twitterze zastępca szefa RCB Grzegorz Świszcz.
Wejście na szlak turystyczny prowadzący z Wołosatego na Tarnicę - najwyższy szczyt w Bieszczadach,
Wejście na szlak turystyczny prowadzący z Wołosatego na Tarnicę - najwyższy szczyt w Bieszczadach, Foto: PAP/Darek Delmanowicz

"W Pienińskim Parku Narodowym opady śniegu i deszczu oraz prognozowane ocieplenie powodują zagrożenie lawinowe. Wystąpiło częściowe zablokowanie drogi Krośnica-Sromowce Wyżne. W Bieszczadzkim Parku Narodowym z powodu złych warunków pogodowych zamknięto szlaki turystyczne" - napisał zastępca szefa Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

W powodu zamknięcia szlaków turystycznych w Bieszczadach, Bieszczadzki Park Narodowy wydał specjalny komunikat dla turystów. "W związku z ekstremalnymi warunkami panującymi na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, po konsultacji z GOPR Dyrektor Parku podjął decyzję o zamknięciu wszystkich szlaków turystycznych do odwołania od środy" - poinformował park na swojej stronie.

Jak podkreślono, zarządzenie podyktowane jest "potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa osób przebywających w górach". "Szlaki są nieprzetarte, na drzewach występuje okiść. W wielu miejscach zalega 1,5 metrowa warstwa śniegu, którego wciąż przybywa" - zaznaczono w komunikacie.

Czwarty stpopień w Tatrach

Również w Tatrach obowiązuje zagrożenie lawinowego. Tatrzański Park Narodowy w środowym komunikacie utrzymał czwarty stopień zagrożenia lawinowego. Szlak prowadzący do Morskiego Oka został zamknięty dla ruchu turystycznego, transportu konnego i samochodowego.

Czwarty stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że wyzwolenie lawiny jest prawdopodobne na licznych stromych stokach już przy małym obciążeniu dodatkowym. Możliwe jest samorzutne schodzenie licznych średnich, a często również dużych lawin. Niebezpieczny może być nawet spacer dnem doliny, bo zwały śniegu pędzące górskim żlebami mogą osiągać nawet dna dolin.

Z uwagi na zalegający w Tatrach śnieg bytujące zazwyczaj w rejonie górskiej grani kozice schodzą niżej, aby szukać łatwiejszego dostępu do pokarmu. Te piękne zwierzęta są widywane np. w okolicach Morskiego Oka. Niestety bywają ofiarami śnieżnych lawin.

tjak

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak