more_horiz
Wiadomości

Prognoza pogody: będzie pochmurno z przelotnymi opadami śniegu. IMGW ostrzega przed oblodzeniem

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 06:40
Piątek będzie pochmurny. Miejscami możliwe są przelotne opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 0°C do 2°C, na terenach podgórskich od -3°C do -1°C. Wiatr przeważnie umiarkowany, tylko na wybrzeżu dość silny. IMGW wydał ostrzeżenia przed oblodzeniem.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Ostrzeżenie pierwszego stopnia w związku z oblodzeniem powodowanym zamarzaniem mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu IMGW wydał dla województwa pomorskiego, zachodniopomorskiego, większej części kujawsko-pomorskiego, lubuskiego oraz dla północno-zachodnich powiatów wielkopolskiego.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie warunków, które sprzyjają wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych. Mogą one powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. 

Jak informuje IMGW nad Europą dominują niże, słaby klin Wyżu Azorskiego obejmuje tylko rejon Półwyspu Iberyjskiego, Francji i Anglii. Polska jest w zasięgu dwóch ośrodków niżowych - głównego znad północno-zachodniej Rosji i wtórnego znad Bałtyku Centralnego. Z zachodu na wschód przemieszcza się wtórny front chłodny, za którym napływa chłodne powietrze arktyczne morskie.

Ciśnienie w południe, w Warszawie, wyniesie 997 hPa i będzie rosło.

W piątek będzie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i lokalnymi rozpogodzeniami. Miejscami przelotne opady śniegu, na wybrzeżu także deszczu ze śniegiem. Na Suwalszczyźnie, Mazurach, Kujawach, Pomorzu Wschodnim oraz w Karpatach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do 5 cm. Temperatura maksymalna od 0°C do 2°C, na terenach podgórskich od -3°C do -1°C. Wiatr przeważnie umiarkowany, tylko na wybrzeżu dość silny, na wschodzie w porywach do 65 km/h, wysoko w górach do 80 km/h, północno-zachodni i zachodni. Miejscami wiatr będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne.

W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami, głównie na północy i południu, przelotne opady śniegu. Temperatura minimalna od -7°C na wschodzie i południu do -2°C na zachodzie i 0°C na wybrzeżu; na terenach podgórskich od -10°C do -8°C, na Podhalu w trakcie rozpogodzeń spadek temperatury do -15°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu porywisty, z kierunków zachodnich.

W sobotę zachmurzenie na ogół umiarkowane, tylko gdzieniegdzie na północy i północnym wschodzie duże i tam przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna od -2°C na Suwalszczyźnie i w Kotlinie Kłodzkiej do 2°C na wybrzeżu; chłodniej na Podhalu, -5°C. Wiatr słaby, na wybrzeżu umiarkowany i porywisty, zachodni i południowo-zachodni.

W Warszawie w piątek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami.

Przelotne opady deszczu ze śniegiem i śniegu, możliwa krupa śnieżna. Temperatura maksymalna około 2°C, wystąpi głównie w pierwszej połowie dnia, później stopniowy spadek temperatury o około 3°C. Spadek temperatury poniżej 0°C spowoduje zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny i w porywach do 55 km/h, wieczorem słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni.
Okresami możliwe zawieje śnieżne.

W nocy początkowo zachmurzenie małe i umiarkowane, później wzrastające do dużego z możliwością słabych przelotnych opadów śniegu. Temperatura minimalna około -4°C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i południowo-zachodni. W sobotę zachmurzenie umiarkowane i duże. Możliwe słabe przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna około 1°C. Wiatr słaby, tylko początkowo umiarkowany, południowo-zachodni.

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak