Debata PR24. Pytania o jakość debaty publicznej w Polsce
- Nie zgadzam się z twierdzeniem, że polskie społeczeństwo rozpada się na dwie części. Społeczeństwo nie jest pęknięte. To elity walczą ze sobą - ocenił w Debacie PR24 Bronisław Wildstein, publicysta. W Polskim Radiu 24 m.in. o receptach na stonowanie emocji w przestrzeni publicznej rozmawiali również prof. Henryk Domański z Polskiej Akademii Nauk i dr Ryszard Żółtaniecki z Collegium Civitas.
2019-01-19, 11:54
Posłuchaj
Tragiczna śmierć prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, wywołała pytania dotyczące jakości debaty publicznej w Polsce i sporów, z jakimi mamy do czynienia codziennie w przestrzeni medialno-politycznej. Goście Polskiego Radia 24 wyrażali się jednak sceptycznie w kwestii stworzenia wspólnoty w kontekście wydarzenia, do którego doszło w Gdańsku.
- Nie wierzę, by ostatnie wydarzenia doprowadziły do zbudowania jakiejś wspólnoty. To nie leży w istocie polityki. Czymś, co mogłoby do tego doprowadzić, jest np. zagrożenie zewnętrzne - wskazywał na naszej antenie prof. Henryk Domański. Z kolei Bronisław Wildstein powiedział, że "wszystko wskazuje na to, że nie ma żadnych szans na pogłębioną refleksję". - Wręcz przeciwnie. Tragedia, do której doszło w Gdańsku, już teraz jest instrumentalizowana i wykorzystywana politycznie - ocenił publicysta. - Analizując nasze społeczeństwo, widzimy, że zniknęły podstawy moralne jego istnienia, czyli zdolność zbiorowej umiejętności odróżniania dobra i zła. Jeżeli nie potrafimy oddzielić czynu szlachetnego od łajdactwa, debata nie jest możliwa - dodawał z kolei dr Ryszard Żółtaniecki.
Komentatorzy w Debacie PR24 odnieśli się również do brutalnego języka, który często objawia się w przestrzeni internetowej. - Eksplozja nienawiści w internecie jest objawem choroby społeczeństwa - mówił dr Żółtaniecki. Prof. Domański natomiast zauważył, że z niską jakości debaty w sieci należało się liczyć od samego początku. - Jeżeli następuje przyrost jakiegoś dobra, czyli w tym przypadku zwiększenia dostępu do internetu, to musi się ono z czasem demoralizować. Receptą na przeciwdziałanie temu zjawisku jest szersze edukowanie społeczeństwa - wskazywał socjolog. W opinii Bronisława Wildsteina, trzeba być jednak ostrożnym w kwestii swego rodzaju moderowania dyskusji w internecie. - Walka z mową nienawiści, którą propaguje się mocno Unii Europejskiej, to projekt cenzurowania internetu. To jest w interesie dominujących grup. Internet stał się bowiem w pewnym stopniu przeciwwagą dla mediów lewicowo-liberalnych - zauważył gość PR24.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Gospodarzem programu był Jerzy Jachowicz.
Polskie Radio 24/zz
---------------------------------
Data emisji: 19.01.19
Godzina emisji: 10.06
REKLAMA