more_horiz
Wiadomości

Czy jest szansa na porozumienie związków nauczycielskich z rządem?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2019 18:10
– Zawsze mamy pole do negocjacji. Nie jest tak, że stawiamy żądanie i nie pójdziemy na pewne ustępstwa – powiedział Sławomir Wittkowicz, przewodniczący związku Solidarność-Oświata w Forum Związków Zawodowych. W audycji "Kapitał i Praca" rozmowa o sytuacji polskich nauczycieli, wynagrodzeniach i ścieżkach kariery zawodowej, a także o postulatach wzrostu ich płac.
Audio
  • 19.01.19 Sławomir Wittkowicz: „Odsuwanie w czasie niezbędnych rozwiązań na pewno nie rozwiąże problemu (…)”.
Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Czy związkowcy dojdą do porozumienia z rządem w sprawie podwyżki wynagrodzeń nauczycieli?
Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Czy związkowcy dojdą do porozumienia z rządem w sprawie podwyżki wynagrodzeń nauczycieli?Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Temat protestów nauczycieli jest jednym z tych, które w ostatnich tygodniach wywołują najwięcej dyskusji i komentarzy. Powodem jest żądanie przez organizacje związkowe wzrostu płac w oświacie. Forum Związków Zawodowych wniosło o podwyżki, które wyliczono na kwotę ponad 17 mld zł. Natomiast "Solidarność" mówi o 15 proc. podwyżki, co stanowi kwotę ok. 6,5 mld zł, a Związek Nauczycielstwa Polskiego o sumie 14,5 mld zł. Strona rządowa ma propozycję, która odbiega od wskazanych postulatów.

– Wskazaliśmy również, że jest konieczność uwolnienia dodatku stażowego. W oświacie ustawowo określony jest na maksymalnym poziomie 20 proc., który przypada po 20 latach pracy. Zwracam uwagę, że została wydłużona aktywność zawodowa nauczycieli praktycznie do 40 lat. Mamy do czynienia z absurdalnym systemem. W połowie pracy osiągamy maksimum jakichkolwiek dalszych wynagrodzeń. Jednak kluczowym postulatem i oczekiwaniem jest zdecydowane podniesienie wynagrodzeń zasadniczych – podkreślił Sławomir Wittkowicz.

Gość Polskiego Radia 24 zaznaczył, że kwestią, którą trzeba jak najszybciej rozwiązać, by mówić o jakichkolwiek dalszych zmianach, jest właśnie podniesienie płacy podstawowej nauczycieli. – Nauczyciele, to grupa zawodowa licząca ponad 600 tys. ludzi. Jako jedna z niewielu nie korzysta, w sposób odczuwalny dla siebie, z owoców wzrostu gospodarczego i bardzo dobrej koniunktury. Skutkiem tego są m.in. problemy ze znalezieniem osób chcących przystąpić do pracy w zawodzie nauczyciela – dodał.

Audycję "Kapitał i Praca" prowadziła Anna Grabowska.

Polskie Radio 24/db

--------------------------------

Data emisji: 19.01.2019

Godzina emisji: 17.37

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem