more_horiz
Wiadomości

Czy jest szansa na porozumienie związków nauczycielskich z rządem?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2019 18:10
– Zawsze mamy pole do negocjacji. Nie jest tak, że stawiamy żądanie i nie pójdziemy na pewne ustępstwa – powiedział Sławomir Wittkowicz, przewodniczący związku Solidarność-Oświata w Forum Związków Zawodowych. W audycji "Kapitał i Praca" rozmowa o sytuacji polskich nauczycieli, wynagrodzeniach i ścieżkach kariery zawodowej, a także o postulatach wzrostu ich płac.
Audio
  • 19.01.19 Sławomir Wittkowicz: „Odsuwanie w czasie niezbędnych rozwiązań na pewno nie rozwiąże problemu (…)”.
Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Czy związkowcy dojdą do porozumienia z rządem w sprawie podwyżki wynagrodzeń nauczycieli?
Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Czy związkowcy dojdą do porozumienia z rządem w sprawie podwyżki wynagrodzeń nauczycieli?Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Temat protestów nauczycieli jest jednym z tych, które w ostatnich tygodniach wywołują najwięcej dyskusji i komentarzy. Powodem jest żądanie przez organizacje związkowe wzrostu płac w oświacie. Forum Związków Zawodowych wniosło o podwyżki, które wyliczono na kwotę ponad 17 mld zł. Natomiast "Solidarność" mówi o 15 proc. podwyżki, co stanowi kwotę ok. 6,5 mld zł, a Związek Nauczycielstwa Polskiego o sumie 14,5 mld zł. Strona rządowa ma propozycję, która odbiega od wskazanych postulatów.

– Wskazaliśmy również, że jest konieczność uwolnienia dodatku stażowego. W oświacie ustawowo określony jest na maksymalnym poziomie 20 proc., który przypada po 20 latach pracy. Zwracam uwagę, że została wydłużona aktywność zawodowa nauczycieli praktycznie do 40 lat. Mamy do czynienia z absurdalnym systemem. W połowie pracy osiągamy maksimum jakichkolwiek dalszych wynagrodzeń. Jednak kluczowym postulatem i oczekiwaniem jest zdecydowane podniesienie wynagrodzeń zasadniczych – podkreślił Sławomir Wittkowicz.

Gość Polskiego Radia 24 zaznaczył, że kwestią, którą trzeba jak najszybciej rozwiązać, by mówić o jakichkolwiek dalszych zmianach, jest właśnie podniesienie płacy podstawowej nauczycieli. – Nauczyciele, to grupa zawodowa licząca ponad 600 tys. ludzi. Jako jedna z niewielu nie korzysta, w sposób odczuwalny dla siebie, z owoców wzrostu gospodarczego i bardzo dobrej koniunktury. Skutkiem tego są m.in. problemy ze znalezieniem osób chcących przystąpić do pracy w zawodzie nauczyciela – dodał.

Audycję "Kapitał i Praca" prowadziła Anna Grabowska.

Polskie Radio 24/db

--------------------------------

Data emisji: 19.01.2019

Godzina emisji: 17.37

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Negocjacje związków zawodowych nauczycieli z MEN. Publicysta: podwyżka 1 tys. zł kosztowałaby budżet 18 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 19:43
– Słyszymy, że strajk dotyczy braku młodych nauczycieli, a za chwilę otrzymujemy informację o żądaniu podwyżki 1 tys. zł – powiedział Jakub Pacan. Publicysta "Tygodnika Solidarność" odniósł się w ten sposób do postawy związków zawodowych nauczycieli, których przedstawiciele spotkali się w czwartek z minister edukacji narodowej Anną Zalewską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Młodzi politycy o zapowiedzi strajku nauczycieli

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2019 11:35
Po spotkaniu z Minister edukacji Anną Zalewską przedstawiciele związków zawodowych nauczycieli ogłosili zapowiedź strajków w związku z brakiem satysfakcjonującego programu podwyżek płac. W studiu Polskiego Radia 24 spór komentowali Karol Jankowski (Forum Młodych PiS), Adrian Sawicki (Klub Młodych Kukiz’15), Michał jakubek (Młodzi Demokraci PO), Adam Kądziela (Teraz Ryszarda Petru), Sebastian Maciejko (Młoda Prawica Porozumienie Jarosława Gowina).
rozwiń zwiń