X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Dolnośląskie: rekordowe stężenie zanieczyszczeń powietrza w uzdrowiskach

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2019 15:36
W mijającym tygodniu we Wrocławiu i w innych miejscowościach Dolnego Śląska, także w uzdrowiskach, stwierdzono najwyższe w tym sezonie grzewczym stężenie zanieczyszczeń powietrza – podał Dolnośląski Alarm Smogowy. Normy przekroczono nawet o tysiąc procent.
Happening Dolnośląskiego Alarmu Smogowego
Happening Dolnośląskiego Alarmu SmogowegoFoto: PAP/Maciej Kulczyński

"W środę późnym wieczorem stacja pomiarowa WIOŚ przy ul. Korzeniowskiego we Wrocławiu odnotowała stężenia godzinowe pyłu zawieszonego PM2,5 sięgające 179 μg/m sześc., czyli ponad 700 proc. normy średniodobowej WHO, a stolica Dolnego Śląska zajęła niechlubne czwarte miejsce w zestawieniu światowych metropolii pod względem fatalnej jakości powietrza" – podano w komunikacie.

W Dusznikach-Zdroju sytuacja była jeszcze bardziej dramatyczna, bo stężenie godzinowe we wtorek 22 stycznia osiągnęło tam poziom 297 μg/m sześc. dla pyłów PM2,5, co stanowi 1200 proc. normy WHO.

W tym tygodniu na przystankach komunikacji miejskiej we Wrocławiu po raz pierwszy pojawiła się informacja o krytycznej jakości powietrza, dzięki nowemu Wrocławskiemu Indeksowi Powietrza, przyjętemu przez urząd miejski we współpracy z Dolnośląskim Alarmem Smogowym (DAS).

"Duszniki się duszą"

"Dzięki indeksowi mieszkańcy Wrocławia mogą lepiej się chronić. Takiej szansy nie mają natomiast mieszkańcy niektórych uzdrowisk i wybierający się tam turyści. To przerażający paradoks, że Duszniki się duszą, a my jeździmy się tam leczyć lub, co gorsza, wysyłamy tam dzieci, które należą przecież do grup najbardziej narażonych na zanieczyszczenia powietrza" – powiedziała cytowana w komunikacie Hanna Schudy z DAS.

Podkreśliła, że obecnie rozpoczynają się ferie na Dolnym Śląsku i wiele dzieci wyruszy na zimowiska właśnie do uzdrowisk.

DAS przypomniał, że od 1 lipca 2018 r. w 11 dolnośląskich uzdrowiskach obowiązuje specjalna uchwała antysmogowa. W siedmiu z nich: Cieplicach, Dusznikach, Kudowie, Lądku, Polanicy i w Szczawnie, podobnie jak we Wrocławiu, uchwała zakłada likwidację pieców oraz całkowity zakaz palenia węglem i drewnem w 2028 r.

"Gminy objęte uchwałą jak na razie zdają się jednak ignorować nowe prawo. Na oficjalnych stronach uzdrowisk bardzo trudno znaleźć jakiekolwiek informacje o uchwałach i jakości powietrza. Albo są one bardzo głęboko ukryte i zdawkowe, albo nie ma ich wcale" mówił cytowany w komunikacie Arkadiusz Wierzba z DAS. 

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak