more_horiz
Wiadomości

Stanisław Szwed: dane o bezrobociu nie są zaskoczeniem

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2019 12:45
- Nie ma powodów do niepokoju, mamy najniższe bezrobocie od 1990 roku. Według danych Eurostatu jesteśmy na piątym miejscu w klasyfikacji krajów o najniższej stopie bezrobocia w Europie. Dane są optymistyczne - mówił w Polskim Radiu 24 Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.
Audio
  • 06.02.19 Stanisław Szwed o najnowszych danych dot. stopy bezrobocia w Polsce
Stanisław Szwed
Stanisław SzwedFoto: PR24

Jak wynika z najnowszych danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, stopa bezrobocia w styczniu wyniosła 6,2 proc. i w porównaniu do grudnia ubiegłego roku wzrosła o 0,4 pkt. proc. Pod koniec stycznia liczba bezrobotnych w Polsce wynosiła 1,024 mln osób. To o 109,7 tys. mniej niż w tym samym okresie w 2018 r. (spadek o 9,7 proc.). Z kolei w porównaniu do grudnia ubiegłym rokiem liczba ta wzrosła o 5,7 proc., czyli 55,1 tys. osób.

Stanisław Szwed podkreślił, że wzrost stopy bezrobocia wynika m.in. z zakończenia prac sezonowych. Wpływ na wskaźnik ma także zakończenie aktywności finansowanych z funduszu aktywizacji bezrobotnych. - Programy trwają do końca roku, a nowe jeszcze się nie rozpoczęły. Budżet na ten cel przyjmowany jest w styczniu, w tej chwili do urzędów pracy wysyłamy limity środków oraz propozycje programowe aktywizacji bezrobotnych. Istotny jest także fakt, że część pracodawców, podejmując zatrudnienie pracowników na czas określony, zawierała umowy z terminem do końca roku i nie zgłosiła ich ponownie do zatrudnienia - zauważył gość audycji, który podkreślił także, że urzędy pracy zanotowały wzrost ofert pracy. - W styczniu notujemy wzrost o ponad 60 proc. w stosunku do grudnia ubiegłego roku - zaznaczył wiceszef MRPiPS.

Gość audycji odniósł się na naszej antenie również do postulatów NSZZ "Solidarność", dotyczących podwyżek dla pracowników sfery budżetowej. - Znamy stanowisko Komisji Krajowej, jest przygotowywana przez nasze ministerstwo odpowiedź na wszystkie postulaty. Staramy się prowadzić rozmowy zarówno w ramach Rady Dialogu Społecznego i jej zespołów, jak i bezpośrednio ze związkiem. Prowadzone rozmowy były merytoryczne, ale i niełatwe. Tłumaczyliśmy nasze stanowisko, także wysokości kwot przeznaczonych na podwyżki. Temat jest otwarty - podkreślał Stanisław Szwed.

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiała Anna Grabowska.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 06.02.2019

Godzina emisji: 11:37

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Społeczny Punkt Widzenia: Nowe rozwiązania na rynku pracy

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2018 21:59
Ponad pięćstet nowych artykułów, całkiem nowe instytucje i metody działania Urzędów Pracy, bon ofertowy oraz ułatwienia dla cudzoziemców, to tylko niektóre propozycje zmian w ustawie o rynku pracy, które chce wprowadzić rząd. O nowych rozwiązaniach i wyzwaniach, które stoją przed polskim rynkiem pracy mówił w audycji Społeczny Punkt Widzenia Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Szwed: obywatele Ukrainy szybciej się w Polsce asymilują

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 11:35
- Nie wierzę w głosy ekspertów prognozujące, że 60 proc. obywateli Ukrainy pracujących na terenie naszego kraju nagle wyjedzie. – mówił w Polskim Radiu 24 Stanisław Szwed, wiceminister w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Szwed: bezrobocie w Polsce niższe niż zakładaliśmy

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 09:33
- To wynik najniższy w historii od 90 roku jeśli chodzi o poziom bezrobocia w grudniu i w ogóle na koniec roku - powiedział w "Sygnałach dnia" wiceminister pracy Stanisław Szwed, komentując dane z rynku pracy.
rozwiń zwiń