more_horiz
Wiadomości

Prezydent odznaczył Papcia Chmiela Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2019 21:54
Prezydent Andrzej Duda nadał Henrykowi Jerzemu Chmielewskiemu Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości - podała w czwartek na Twitterze Kancelaria Prezydenta. Twórca komiksów o przygodach Tytusa, Romka i A'Tomka odebrał odznaczenie z rąk prezydenckiego ministra Wojciecha Kolarskiego.
Henryk Jerzy Chmielewski
Henryk Jerzy ChmielewskiFoto: PAP/Paweł Supernak

"Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości od Prezydenta RP Andrzeja Dudy dla Papcia Chmiela! Autor Tytusa Romka i A'Tomka, żołnierz AK, Powstaniec Warszawski, H. J. Chmielewski odebrał medal osobiście w swojej pracowni. Medal wręczył Minister Wojciech Kolarski" - czytamy we wpisie.

Henryk Jerzy Chmielewski urodził się 7 czerwca 1923 r. w Warszawie. Jest grafikiem, rysownikiem i publicystą znanym jako Papcio Chmiel. Wiosną 1943 r. został żołnierzem Armii Krajowej (pseud. Jupiter), a w czasie Powstania Warszawskiego był żołnierzem 7. pułku piechoty "Garłuch". Po wojnie, we wrześniu 1947 r., rozpoczął pracę grafika i publicysty w "Świecie Przygód" i "Świecie Młodych". W latach 1950-56 studiował w Akademii Sztuk Plastycznych, gdzie uzyskał dyplom zawodowy Artysty Plastyka.

W 1957 r. zaczął tworzyć komiksy o przygodach trójki przyjaciół - szympansa Tytusa, wysokiego, szczupłego Romka i małego, grubego, przemądrzałego A'Tomka - które ukazywały się w "Świecie Młodych" do lat 80. XX w. W serii wielokrotnie - jako Papcio Chmiel - pojawiał się także sam autor. W 1966 r. ukazało się pierwsze albumowe wydanie komiksu pt. "Tytus, Romek i A'Tomek. Księga pierwsza: Tytus zostaje harcerzem". Następnie w formie książkowej opublikowano m.in. komiksy: "Tytus otrzymuje prawko jazdy", "Tytus w kosmosie", "Tytus żołnierzem" i "Tytus na Dzikim Zachodzie". W sumie ukazało się ponad 40 ksiąg przygód "Tytusa Romka i A'Tomka".

Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości odznaczane są osoby, które przyczyniły się do odzyskania lub umacniania suwerenności Polski i które wykazały się nienaganną służbą publiczno-cywilną lub wojskową, walczyły o niepodległość Polski, działały na rzecz przemian demokratycznych, wykazały się aktywną działalnością zawodową i społeczną, a także na polu nauki, literatury i sztuki. Wyróżnienie zostaje nadane przez prezydenta z własnej inicjatywy lub na wniosek premiera, ministrów, kierowników urzędów centralnych oraz wojewodów.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak