Piotr Semka: rząd Jana Olszewskiego miał wrażliwość społeczną i nawiązywał do tradycji "Solidarności"

2019-02-08, 13:59

Piotr Semka: rząd Jana Olszewskiego miał wrażliwość społeczną i nawiązywał do tradycji "Solidarności"
Przewodniczący Ruchu Odbudowy Polski Jan Olszewski podczas IV Kongresu ROP w Warszawie. Foto: PAP/Jacek Turczyk

– Jan Olszewski był jedynym politykiem, który przestrzegał przed tym, że tzw. plan Balcerowicza oznacza bardzo silną pauperyzację milionów ludzi, którzy wsparli "Solidarność" – powiedział Piotr Semka z tygodnika "Do Rzeczy" wspominając zmarłego w piątek byłego premiera polskiego rządu. Piotr Zaremba powiedział, że Jan Olszewski "zawsze pozostał wewnętrznie wolny".

Posłuchaj

8.02.19 Piotr Semka: „Mało kto wie, że Jan Olszewski brał udział w drużynach ochraniających drukarnie "Gazety Ludowej", wtedy jedynej gazety opozycyjnej (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Piotr Semka przypomniał, że Jan Olszewski zawsze podkreślał, iż "Solidarność" musiała być jednością. Jeżeli byłaby podzielona na różne związki, to "władza komunistyczna mogłaby ją koncertowo rozgrywać". W latach 1991-1992 Olszewski był obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL. – Wielu z nich, w czasach, gdy "obrzucano go błotem", milczało, a zawdzięczali mu bardzo wiele – zaznaczył Piotr Semka.

Zwieńczeniem kariery politycznej Olszewskiego była funkcja szefa rządu. W 1991 roku Lech Wałęsa powołał go na premiera, a 23 grudnia 1991 jego rząd otrzymał wotum zaufania od Sejmu - pierwszego po wojnie wybranego w pełni wolnych wyborach.

– Rząd Jana Olszewskiego reprezentował nurt podkreślający wagę niepodległości, mający wrażliwość społeczną i nawiązujący do tradycji "Solidarności". Jednak zupełnie zapomnianym okresem życia byłego premiera jest czas jego bardzo aktywnego zaangażowania w PSL Stanisława Mikołajczyka.  

– Przypomina mi to wizytę u pana Jana. Był już bardzo słaby, ale zrobił mi zaszczyt udzielenia wywiadu. Gdy opowiadał o tych czasach, to jego twarz rozjaśniła się i mogłem wyobrazić sobie młodego chłopaka, który czekał godzinami na Okęciu w czerwcu 1945 roku, by powitać powracającego z Londynu Mikołajczyka. Powiedział mi, że dwa razy w życiu poczuł siłę i jedność duchową tłumu. Pierwszy raz to było właśnie wtedy, a drugi, gdy Jan Paweł II przybył do Warszawy. Było to bardzo wzruszające – wspominał Piotr Semka.

Piotr Zaremba: Jan Olszewski zawsze pozstał wewnętrznie wolny

Piotr Zaremba, który dedykował Janowi Olszewskiemu swoją książkę "Zgliszcza", mówił, że były premier reprezentuje "modelowy życiorys polskiego inteligenta, który nigdy nie utracił niezależności myślenia, zawsze pozostał wewnętrznie wolny".

Dziennikarz i pisarz wspomniał też o prawniczym doświadczeniu Jana Olszewskiego i jego działalności na tym polu w PRL. - On prawną wiedzę wykorzystywał, żeby choć trochę poszerzyć szczelinę wolności w tym systemie - mówił Piotr Zaremba.

- Jego rząd jako pierwszy na mocną skalę zabiegał o akces do NATO i związki z EWG, późniejszą Unią Europejską. To się po latach ziściło - zaznaczył Piotr Zaremba. Dodał, że ten temat i kwestia lustracji, pozostały w polskiej polityce po rządach Jana Olszewskiego. Inną wymienioną przez publicystę zasługą gabinetu z lat 1991-92 była "obrona ludzi wykluczonych, którzy zostali pokrzywdzeni przez transformację".

Z Piotrem Semką rozmawiał Antoni Trzmiel. Z Piotrem Zarembą - Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/db

-----------------------------------

Data emisji: 8.02.2019

Godzina emisji: 10.45

Polecane

Wróć do strony głównej