X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

MSWiA: trwa spotkanie dotyczące zmian prawnych odnośnie escape roomów

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 14:31
W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji rozpoczęła się w piątek po południu odprawa dotycząca wdrożenia zmian prawnych odnośnie funkcjonowania tzw. escape roomów. W spotkaniu bierze udział m.in. premier Mateusz Morawiecki.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i AdministracjiFoto: IAR/Łukasz Kowalski

Obok szefa rządu w udział w odprawie zapowiedzieli m.in.: minister SWiA Joachim Brudziński, szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski, wiceminister w resorcie inwestycji i rozwoju Artur Soboń, komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski oraz komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk.

foto koszalin 1200.jpg
Koszalin: pożar w escape roomie. Tragiczny finał zabawy

Zmiany po pożarze w Koszalinie

Piątkowa odprawa w MSWiA jest kolejną związaną z wydarzeniami w Koszalinie. 4 stycznia w lokalu z pomieszczeniem typu escape room wybuchł pożar, w którym zginęło pięć dziewcząt, a jeden mężczyzna doznał ciężkich poparzeń.

6 stycznia podczas konferencji prasowej zorganizowanej po odprawie służb w MSWiA, premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rozmowy dotyczyły m.in. zmian w przepisach, które miałyby "ustandaryzować" wymogi, jakie należy spełnić, by prowadzić "escape roomy".

11 stycznia szef MSWiA podpisał przygotowaną przez resort nowelę rozporządzenia ws. ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.

Zmienione rozporządzenie uszczegóławia m.in. przepisy ochrony przeciwpożarowej dotyczące ewakuacji w obiektach, w których prowadzona jest działalność gospodarcza o charakterze rozrywkowym. Chodzi o lokale, w których organizowane są gry lub zabawy, w trakcie których ich uczestnicy uwalniają się z zamkniętej przestrzeni lub w inny sposób ograniczona jest możliwość przemieszczania się tych uczestników.

Według nowych przepisów właściciel, zarządca, użytkownik lub inny faktycznie władający takim obiektem lub jego częścią, powinien przed rozpoczęciem działalności w tym zakresie oraz co najmniej raz na 2 lata, przeprowadzać praktyczne sprawdzenie organizacji ewakuacji ludzi w miejsce bezpieczne, na zewnątrz budynku lub do sąsiedniej strefy pożarowej, a także sprawdzenie spełniania wymagań ochrony przeciwpożarowej.

Resort inwestycji i rozwoju proponuje

Radio Kielce Kontrola escape room 1200.jpg
Raport po kontroli escape roomów. Tylko 10 proc. spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa

Premier Mateusz Morawiecki zobligował również Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii do analizy aktów prawnych dotyczących bezpieczeństwa w obiektach, w których przebywają dzieci i młodzież oraz wymagań dla przedsiębiorców prowadzących działalność w tym zakresie.

22 stycznia szef resortu inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński na konferencji prasowej poinformował, że po przeprowadzonej przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego kontroli MIiR proponuje uzupełnienie przepisów dotyczących zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części w zakresie działalności zmieniającej warunki bezpieczeństwa pożarowego.

Zmiana ma dotyczyć dodania w art. 71 ustawy prawo budowlane po ust. 2 ustępu 2a o następującym brzmieniu: "w przypadku zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części, polegającej na podjęciu lub zaniechaniu w obiekcie budowlanym lub jego części działalności zmieniającej warunki bezpieczeństwa pożarowego, do zgłoszenia o którym mowa w ust. 2 należy dołączyć ekspertyzę rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych".

Według resortu propozycja ma się przyczynić do poprawy bezpieczeństwa pożarowego obiektów budowlanych w budynkach, w których doszło do zmiany sposobu użytkowania zmieniającej warunki bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Jak informował szef Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, zmiany najprawdopodobniej zostaną przyjęte przez parlament w tym roku. Dodał, że proponowane przepisy mają zostać dołączone do szerszego pakietu zmian w prawie budowlanym jakie przygotowuje resort.

Nieprawidłowości w skontrolowanych escape roomach

Obled_Wroclaw_5 1200.jpg
Escape room. Na czym polega ta zabawa?

Kontrole prowadzone przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego wykazały, że na 418 skontrolowanych obiektów (na dzień 22 stycznia do kontroli pozostało 54 budynki) w 220 przypadkach wszczęto postępowania administracyjne. W efekcie tych postępowań wyłączonych z użytkowania zostało 59 obiektów. Przyczyna wyłączeń były samowolne zmiany sposobu użytkowania oraz nieprawidłowości dotyczące stanu technicznego obiektów, m.in. niedrożne przewody wentylacyjne lub ich brak. Nieprawidłowości nie stwierdzono tylko w 83 obiektach.

Kontrole escape roomów równolegle prowadziły służby podległe MSWiA. Jak informował resort, w dniach 5 - 15 stycznia na 510 skontrolowanych escape roomów w 437 stwierdzono nieprawidłowości. W efekcie kontroli 70 lokali zostało zamkniętych, a na 48 nałożono karę grzywny.

Nieprawidłowości dotyczyły głównie zamykania drzwi ewakuacyjnych w sposób uniemożliwiający ich natychmiastowe otwarcie w przypadku pożaru, niewłaściwej szerokości dróg ewakuacyjnych i braku ich oznakowania. W lokalach stwierdzano również m.in. brak gaśnic i urządzeń przeciwpożarowych oraz użytkowanie prowizorycznych instalacji, np. elektrycznych i grzewczych.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak