more_horiz
Wiadomości

Piotr Naimski: Jan Olszewski był człowiekiem odważnym

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 17:19
- Był człowiekiem z gruntu i do szpiku uczciwym. Jego uczciwość przejawiała się także w życiu publicznym - wspominał Piotr Naimski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, o zmarłym byłym premierze Janie Olszewskim.

- Postanowił wyprowadzić Polskę z ograniczającego polską niepodległość kompromisu Okrągłego Stołu - oceniał Piotr Naimski. - Jan Olszewski nie brał udziału w obradach Okrągłego Stołu. Będąc premierem, twardo stał na gruncie pełnej niepodległości Polski. Przejawiło się to bardzo dramatycznie, kiedy zażądał wykreślenia zapisów pozwalających pozostać Rosjanom na terytoriach sowieckich baz w Polsce. Zapis, który był wprowadzony za wiedzą i poparciem ówczesnego prezydenta Lecha Wałęsy. Rezultatem było żądanie odwołania rządu. I rząd upadł przegłosowany przez okrągłostołową większość.

Piotr Naimski, obecnie sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, od czasów powstania Komitetu Obrony Robotników w drugiej połowie lat 70. współpracował z Janem Olszewskim w działalności opozycyjnej. Mężczyzn łączyła przyjaźń. Naimski był w 1992 roku szefem Urzędu Ochrony Państwa i wspólnie z premierem Janem Olszewskim oraz ministrem spraw wewnętrznych Antonim Macierewiczem przygotowywał ustawę dotyczącą ujawnienia nazwisk tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa wśród osób piastujących najwyższe urzędy w państwie. 

Jan Olszewski, były premier, obrońca w procesach politycznych w PRL i oskarżyciel posiłkowy w procesie morderców ks. Jerzego Popiełuszki zmarł 8 lutego 2019 roku.

- Jan Olszewski odszedł, ale jego przesłanie pozostaje żywe. Polska jest ważna. Dla Polski warto się poświęcić - podsumował Piotr Naimski.

bm


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wywiad z Janem Olszewskim w radiowej Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2016 21:00
Polityk, adwokat i publicysta. Człowiek szlachetny, skromny i dyskretny. Były premier i kawaler Orderu Orła Białego będzie gościem Jedynki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Olszewski: wybory 4 czerwca wygrało polskie społeczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2016 18:44
- W skomplikowanej, uzgodnionej przez strony szczególnej ordynacji Polacy znaleźli sposób na zamanifestowanie swojej woli - mówił w Jedynce były premier.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Wyszkowski: Jan Olszewski zrobił z "Solidarności" wartość ogólnonarodową

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 14:00
- Zarejestrowanie NSZZ "Solidarność" na terenie całego kraju w 1980 roku to w dużej mierze zasługa osobista Jana Olszewskiego - ocenił Krzysztof Wyszkowski wspominając zmarłego 8 lutego 2019 roku byłego premiera.
rozwiń zwiń