more_horiz
Wiadomości

Antoni Macierewicz: Olszewski uważał, że lustracja jest niezbędna do odbudowy Polski

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 14:06
- Jan Olszewski był nie tylko zwolennikiem lustracji, ale uważał, że to jest absolutnie niezbędny element odbudowy państwa polskiego - mówił w audycji "Temat dnia" Antoni Macierewicz, były szef MON, przyjaciel Jana Olszewskiego.
Audio
  • Antoni Macierewicz o Janie Olszewskim (Temat dnia/PR24)

Gość PR24 tłumaczył, dlaczego Jan Olszewski nie zgadzał się na ewentualne włączenie do swojego rządu Unii Demokratycznej. - UD jako warunek stawiała wyeliminowanie tych osób z rządu, które przeprowadzają lustrację i zablokowanie całego procesu lustracji. To był warunek wejścia do rządu ich ludzi - wspominał Antoni Macierewicz, dodając, że Jan Olszewski zdecydowanie się temu sprzeciwiał.

- To nie była kwestia taktyki, to była kwestia istoty myśli politycznej Jana Olszewskiego - zauważył polityk.

Antoni Macierewicz mówił też, dlaczego premier rządu, który został utworzony w ramach pierwszych demokratycznych wyborów po II wojnie światowej, nie uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. - On rozumiał, że układ sił tam jest taki, że nie będzie żadnej możliwości uzyskania korzyści dla Polski, tylko będzie się ukształtowanym, jako zasłona dla aparatu komunistycznego, który się uwłaszczy - mówi twórca KOR.

Z tego też powodu, kontynuuje przyjaciel Jana Olszewskiego, "on nie chciał się zgodzić na porozumienie z Unią Demokratyczną, która warunkowała to usunięciem lustracji i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, kierowanego wówczas przez ludzi, którzy lustrację wówczas realizowali". - On wiedział, że jeżeli z tego zrezygnuje, to efektem będzie kontynuacja PRL-u BIS, a to nie była rzecz, której on chciał dać swoją twarz. Uważał to za zniszczenie Polski - tłumaczył Antoni Macierewicz.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Michał Rachoń.

Polskie Radio 24/pkur

----------------------------

Data emisji: 08.02.2019

Godzina emisji: 13.06


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Antoni Macierewicz: Jan Olszewski wiedział, że polityka wymaga twardości, nigdy się nie poddawał

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 13:04
- Jego postawę najlepiej charakteryzowało ostatnie zdanie, które wypowiedział przed śmiercią, a brzmiało ono: "nie mam obowiązku poddać się". Nigdy się nie poddawał - powiedział Antoni Macierewicz o Janie Olszewskim, premierze RP w latach 1991-92, który zmarł w Warszawie w wieku 88 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antoni Dudek: teraz będzie próba realizacji testamentu Jana Olszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 12:46
W audycji "Debata Polskiego Radia 24" historycy dyskutowali o dorobku politycznym Jana Olszewskiego i o skutkach porozumienia przy Okrągłym Stole. - Jan Olszewski będzie teraz obok Lecha Kaczyńskiego jednym z dwóch głównych patronów historycznych obozu obecnie rządzącego - mówił w audycji "Debata Polskiego Radia 24" historyk prof. Antoni Dudek. 
rozwiń zwiń