more_horiz
Wiadomości

Płaca minimalna bez dodatku stażowego? Eksperci oceniają planowane zmiany

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 18:24
Rząd planuje wprowadzić rozwiązanie, które wyłącza z podstawy wynagrodzenia za pracę dodatek stażowy. Eksperci, którzy byli gośćmi w audycji "Kapitał i praca" są zgodni. - To dobra zmiana - mówią.
Audio
12 zł stawka godzinowa zgodnie z projektem miałaby obejmować nie tylko osoby na umowach zlecenia, ale też samozatrudnionych, którzy jednoosobowo świadczą usługi dla firm.
12 zł stawka godzinowa zgodnie z projektem miałaby obejmować nie tylko osoby na umowach zlecenia, ale też samozatrudnionych, którzy jednoosobowo świadczą usługi dla firm.Foto: Pixabay

Leszek Walczak z NSZZ Solidarność, przyznaje, że "Solidarność" od dawna postulowała, by płaca minimalna stanowiła wyłącznie wynagrodzenia zasadnicze. - Udało się wyłączyć dodatek za pracę nocną i teraz jest dodatek za staż pracy, czyli wysługę lat. To zmiana bardzo oczekiwana i postulowana od dłuższego czasu przede wszystkim przez pracowników sfery budżetowej - podkreśla gość Anny Grabowskiej.

Ekspert stwierdził jednocześnie, że wliczanie dodatku stażowego do wynagrodzenia minimalnego jest niesprawiedliwe dla osób, które od lat pracują w jednej firmie i są jej lojalne. - Przez to nowy pracownik otrzymywał wyższe wynagrodzenie niż ten, który ma 10 czy 15 lat stażu. (...) A czasem się zdarzało, że pracodawcy musieli wypłacać dodatek wyrównawczy - mówi, dodając, że planowane zmiany głównie będą obejmować sferę budżetową, gdzie konieczność wypłaty dodatku stażowego gwarantuje ustawa.

Elżbieta Lutow, ekspertka Związku Rzemiosła Polskiego, przyznała natomiast, że nie spotkała się z przypadkami, by firmy prywatne - a w szczególności mikroprzedsiębiorstwa, które reprezentuje - stosowały formę motywacji w postaci dodatków stażowych. Ale, jak zaznaczyła, przedsiębiorcy popierają ten pomysł.

- Dla mnie było to zaskoczenie, że tak niskie wynagrodzenia są w mocno merytorycznych zawodach, że pracownik z małym stażem, bez żadnego doświadczenia, otrzymuje przez tą zasadę mniej więcej podobne wynagrodzenie, co osoba pracująca od wielu lat. Zaskoczeniem było też to, że wynagrodzenie zasadnicze nie jest wynagrodzeniem jednoskładnikowym - mówiła.

Więcej w całej audycji. 

Gospodarzem programu była Anna Grabowska

PR24/pkur

--------------------------------

Data emisji: 9.02.19 

Godzina emisji: 17.37

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak