more_horiz
Wiadomości

Płaca minimalna bez dodatku stażowego? Eksperci oceniają planowane zmiany

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 18:24
Rząd planuje wprowadzić rozwiązanie, które wyłącza z podstawy wynagrodzenia za pracę dodatek stażowy. Eksperci, którzy byli gośćmi w audycji "Kapitał i praca" są zgodni. - To dobra zmiana - mówią.
Audio
12 zł stawka godzinowa zgodnie z projektem miałaby obejmować nie tylko osoby na umowach zlecenia, ale też samozatrudnionych, którzy jednoosobowo świadczą usługi dla firm.
12 zł stawka godzinowa zgodnie z projektem miałaby obejmować nie tylko osoby na umowach zlecenia, ale też samozatrudnionych, którzy jednoosobowo świadczą usługi dla firm.Foto: Pixabay

Leszek Walczak z NSZZ Solidarność, przyznaje, że "Solidarność" od dawna postulowała, by płaca minimalna stanowiła wyłącznie wynagrodzenia zasadnicze. - Udało się wyłączyć dodatek za pracę nocną i teraz jest dodatek za staż pracy, czyli wysługę lat. To zmiana bardzo oczekiwana i postulowana od dłuższego czasu przede wszystkim przez pracowników sfery budżetowej - podkreśla gość Anny Grabowskiej.

Ekspert stwierdził jednocześnie, że wliczanie dodatku stażowego do wynagrodzenia minimalnego jest niesprawiedliwe dla osób, które od lat pracują w jednej firmie i są jej lojalne. - Przez to nowy pracownik otrzymywał wyższe wynagrodzenie niż ten, który ma 10 czy 15 lat stażu. (...) A czasem się zdarzało, że pracodawcy musieli wypłacać dodatek wyrównawczy - mówi, dodając, że planowane zmiany głównie będą obejmować sferę budżetową, gdzie konieczność wypłaty dodatku stażowego gwarantuje ustawa.

Elżbieta Lutow, ekspertka Związku Rzemiosła Polskiego, przyznała natomiast, że nie spotkała się z przypadkami, by firmy prywatne - a w szczególności mikroprzedsiębiorstwa, które reprezentuje - stosowały formę motywacji w postaci dodatków stażowych. Ale, jak zaznaczyła, przedsiębiorcy popierają ten pomysł.

- Dla mnie było to zaskoczenie, że tak niskie wynagrodzenia są w mocno merytorycznych zawodach, że pracownik z małym stażem, bez żadnego doświadczenia, otrzymuje przez tą zasadę mniej więcej podobne wynagrodzenie, co osoba pracująca od wielu lat. Zaskoczeniem było też to, że wynagrodzenie zasadnicze nie jest wynagrodzeniem jednoskładnikowym - mówiła.

Więcej w całej audycji. 

Gospodarzem programu była Anna Grabowska

PR24/pkur

--------------------------------

Data emisji: 9.02.19 

Godzina emisji: 17.37

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem