X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Utrudnienia związane z konferencją bliskowschodnią w Warszawie. Co się zmieni?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2019 08:40
Wyrywkowe kontrole na granicach, a w Warszawie utrudnienia w komunikacji miejskiej. To najważniejsze obostrzenia i zmiany związane z organizacją w stolicy Polski, w dniach 13-14 lutego, konferencji dotyczącej Bliskiego Wschodu. Od poniedziałku będzie też obowiązywał pierwszy stopień alarmowy ALFA.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Straz_Graniczna / Twitter

W związku z konferencją bliskowschodnią granicę z państwami unijnymi – Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją – będzie można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Będzie ich w sumie 287, prawie połowa na granicy z Czechami. Straż graniczna uczula, że za przekroczenie granicy w miejscu innym niż wyznaczone grozi mandat w wysokości 500 złotych.

Straż graniczna przypomina o paszporcie

Tym, którzy chcą ją przekroczyć, straż graniczna przypomina, by mieli przy sobie ważny paszport lub dowód osobisty. Muszą też być gotowi na udostępnienia do kontroli pojazdu, którym podróżują. Kontrole będą prowadzone wyrywkowo przez patrole Straży Granicznej wyposażone w specjalistyczny, mobilny sprzęt.

Obywatelom Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz innych nieunijnych państw, które na podstawie umów zawartych z UE korzystają z prawa do swobodnego przemieszczania, by wjechać do Polski wystarczy ważny dowód osobisty lub paszport. Obywatele państw trzecich muszą spełnić warunki wjazdu określone w przepisach, a także mieć paszport i wizę, jeśli jest wymagana. Listę państw, których obywatele mogą podróżować do Polski bez wiz, udostępnia na stronie polski MSZ.

Stopień alarmowy ALFA

Moraw 1200.jpg
Konferencja bliskowschodnia - drugi stopień alarmowy BRAVO-CRP

Od poniedziałku, 11 lutego, przez pięć dni w stolicy będzie obowiązywał pierwszy stopień alarmowy ALFA. Jest on najniższym w czterostopniowej skali, określonym w ustawie antyterrorystycznej. Oznacza, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonej kontroli miejsc użyteczności publicznej i dużych skupisk ludzi. Dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ważne są informacje o wszelkich niestandardowych sytuacjach.

Dlatego w tych dniach mieszkańcy Warszawy powinni zwracać szczególną uwagę na wszelkie nietypowe sytuacje, np. dziwnie zachowujące się osoby, pozostawiony w miejscach publicznych bagaż, pakunki, paczki itp. oraz samochody (zwłaszcza ciężarowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń. O każdej niepokojącej sytuacji należy informować policję, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub 997. 

W dniach 11-15 lutego na terenie Warszawy będzie obowiązywał też stopień alarmowy BRAVO-CRP (2. w czterostopniowej skali dot. bezpieczeństwa teleinformatycznego). O jego wprowadzeniu zadecydował premier Mateusz Morawiecki. Stopień ten obowiązuje w razie zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym dotyczącego systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów teleinformatycznych wchodzących w skład infrastruktury krytycznej albo w przypadku wystąpienia takiego zdarzenia.

Zmiany w komunikacji

W przypadku wprowadzenia pierwszego stopnia alarmowego (ALFA) organy administracji publicznej oraz kierownicy służb i instytucji właściwych w sprawach bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego są upoważnione do takich działań, jak m.in. kontrola pojazdów wjeżdżających oraz osób wchodzących na teren użyteczności publicznej oraz innych obiektów, które potencjalnie mogą stać się celem zdarzenia o charakterze terrorystycznym. Mogą także sprawdzać działanie środków łączności wykorzystywanych w celu zapewnienia bezpieczeństwa, a także dokonywać, w ramach realizacji zadań administratorów obiektów, sprawdzenia działania instalacji alarmowych, przepustowości dróg ewakuacji oraz funkcjonowania systemów rejestracji obrazu.

W związku z konferencją bliskowschodnią w Warszawie nastąpią zmiany w komunikacji miejskiej. Jak informuje stołeczny Zarząd Transportu Miejskiego, od 11 lutego od godz. 20 do 15 lutego do godz. 8 nie będzie funkcjonował przystanek "Dworzec Centralny 01". W zamian zostanie uruchomiony zastępczy przystanek tymczasowy "Dworzec Centralny 51" zlokalizowany ok. 170 m za lokalizacją stałą (za skrzyżowaniem z ul. Emilii Plater). Przystanek tymczasowy obowiązywał będzie na analogicznych zasadach jak zawieszony przystanek stały.

Z kolei w dniach 12 lutego (godz. 20) – 15 lutego (godz. 8) nie będą funkcjonowały przystanki: "Hotel Bristol 01", "Spacerowa 04" i "Pl. Trzech Krzyży 07". Zmianie – w tym samym czasie – ulegnie trasa linii 518. Szczegóły na stronie www.ztm.waw.pl.

"Od poniedziałku do piątku, 11-15 lutego, w rejonie hoteli, w których zatrzymają się delegacje biorące udział w konferencji zostaną, wprowadzone duże zmiany w parkowaniu. Na wielu ulicach będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się (dotyczący także wyznaczonych miejsc postojowych, zatok i chodnika) wraz z tablicą informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela. Dodatkowo w środę, 13 lutego, ograniczenia w ruchu i parkowaniu pojawią się w okolicy Starego Miasta i PGE Narodowego. Utrudnienia dotkną także pieszych. Niedostępny będzie pl. Zamkowy" - czytamy w komunikacie urzędu m.st. Warszawy.

Lotnisko Chopina pod szczególną kontrolą

Na utrudnienia napotkają także podróżujący samolotem. - Trzeba się liczyć ze wzmożonymi środkami ostrożności i utrudnieniami w dojeździe do Lotniska Chopina w Warszawie w związku z konferencją bliskowschodnią, która odbędzie się 13 – 14 lutego br. w Warszawie - poinformował w piątek port. Dodano, że nie są przewidywane utrudnienia w pracy lotniska.

W związku ze zbliżającym się spotkaniem, w którym swój udział wezmą m.in. wiceprezydent USA Mike Pence, amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo i premier Izraela Benjamin Netanjahu, planowane jest tymczasowe przywrócenie kontroli granicznej na granicy wewnętrznej Unii Europejskiej. "Będzie się to wiązać z wyrywkową kontrolą dokumentów pasażerów podróżujących również wewnątrz strefy Schengen. Na lotnisku uruchomione będą dodatkowe stanowiska odprawowe Straży Granicznej" - podano.

Zaznaczono, że pasażerowie korzystający z Lotniska Chopina w normalnym ruchu pasażerskim (zarówno połączenia regularne, jak i czarterowe) nie powinni odczuć na lotnisku utrudnień. Ale zaznaczono, że z uwagi na możliwe utrudnienia w dojeździe należy zarezerwować sobie więcej czasu na dojazd do lotniska.

W komunikacie przypominano, że na lotnisku nie wolno zostawiać bagaży bez opieki. Zaapelowano o przekazywanie służbom państwowym lub pracownikom lotniska wszystkich informacji o pozostawionych pakunkach lub bagażu jak również o sytuacji, które wzbudzają obawy. 

"To standardowe działania"

Jak w piątek w audycji "Salon polityczny Trójki" przypomniał poseł PiS Marek Opioła, szef Komisji ds. Służb Specjalnych oraz członek Komisji Obrony Narodowej, wprowadzenie procedur związanych z kontrolami granicznymi i bezpieczeństwem, wiąże się ze standardowymi działaniami, które podejmuje się podczas organizacji bardzo dużych i bardzo ważnych wydarzeń. – W ostatnich dwóch latach Polska organizowała m.in. szczyt NATO czy Światowe Dni Młodzieży. W obu tych przypadkach tego rodzaju zabezpieczenia były wprowadzone – podkreślił.

Marek Opioła na antenie Trójki powiedział również, że za każdym razem przy organizacji tego rodzaju wydarzeń istnieje zagrożenie terroryzmem. – Ale wydaje mi się, że w obecnej sytuacji Iranowi nie zależy na tym, żeby jeszcze zaogniać sytuację międzynarodową, w szczególności w Europie. Zresztą według ostatnich doniesień z Francji, osoby podejrzane o współpracę ze służbami irańskimi zostały tam skazane. Sądzę więc, że wszystko powinno przebiec w sposób bezpieczny i spokojny – zaznaczył poseł.

bb/PAP/ztm.waw.pl/www.gov.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak