more_horiz
Wiadomości

Kazimierz Kik: Donald myśli wyłącznie kategoriami brukselskimi

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 08:35
- Donald Tusk szuka miejsca w piekle dla tych wszystkich, którzy bardziej kierują się interesem narodowym, interesem danego państwa, w tym wypadku tych Brytyjczyków, którzy uznali, że Wielka Brytania poszybuje wyżej poza Unią Europejską – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Kazimierz Kik, wykładowca Uniwersytetu J. Kochanowskiego w Kielcach.
Audio
Donald Tusk
Donald TuskFoto: Shutterstock

Unia Europejska  - Zastanawiałem się, jak wygląda specjalne miejsce w piekle dla tych, którzy promowali Brexit bez nawet szkicu planu tego, jak go bezpiecznie przeprowadzić - powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Szef Rady Europejskiej na konferencji po spotkaniu tłumaczył, że biorąc od uwagę impas w rozmowach ws. Brexitu należy przygotować się na scenariusz wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez umowy. "Poczucie odpowiedzialności mówi nam, że należy przygotować się do możliwego fiaska" - wskazał dodając, że rozmawiał z premierem Irlandii o niezbędnych krokach, jakie należy przedsięwziąć, aby przegotować się na taki obrót spraw.

Prof. Kazimierz Kik przyznał, że wypowiedź przewodniczącego Parlamentu Europejskiego był przemyślana. - Donald Tusk wypowiedział się jako brukselski biurokrata, a nie polityk myślący kategoriami w jakikolwiek sposób narodowymi. Myśli tylko i wyłącznie kategoriami brukselskimi. To nie była spontaniczna wypowiedź, Tusk to polityk wyrafinowany i inteligentny, doskonale zdający sobie sprawę w co uderza. Jego stanowisko jest wyniesione z gabinetów brukselskich – podkreślił gość audycji.

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiała Dorota Kania.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 11.02.019

Godzina emisji: 07:10

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dr Agnieszka Bryc: sami Brytyjczycy nie są chyba w stanie powiedzieć, co będzie dalej z brexitem

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2019 13:48
– Można jedynie powiedzieć, że przybliża się i staje się coraz bardziej realny najmniej korzystny scenariusz, czyli tzw. twardy brexit – oceniła dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. – Brytyjska klasa polityczna sama nie wie, czego chce – dodał Michał Potocki z "Dziennika Gazety Prawnej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Robert Grzeszczak: trwa walka o przejęcie kontroli nad brexitem

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2019 13:55
- Może się okazać niebawem, że odpowiedzialność za nieudany brexit spadanie na premier May, natomiast jego odwołanie lub sukces będą zasługą Parlamentu, który stara się przejąć teraz pierwsze skrzypce – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Robert Grzeszczak, Wydział Prawa i Administracji UW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artur Soboń o brexicie: Donald Tusk nie zrobił wiele, by do niego nie doszło

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2019 17:54
– Ci wszyscy, którzy uczestniczyli w debacie przed referendum w Wielkiej Brytanii, powinni uderzyć się w pierś i zapytać, czy nie przyczynili się do tego, że społeczeństwo brytyjskie podjęło taką, a nie inną decyzję. Pierwszy powinien zrobić to Donald Tusk – powiedział Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju.
rozwiń zwiń