more_horiz
Wiadomości

Marszałek Sejmu: pogrzeb Jana Olszewskiego odbędzie się w sobotę

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 15:42
Pogrzeb byłego premiera Jana Olszewskiego odbędzie się w sobotę, a żałoba najpewniej będzie trwała od czwartku do soboty - poinformował marszałek Sejmu Marek Kuchciński.
Audio
Portret Jana Olszewskiego, wystawiony razem z księgą kondolencyjną w KPRM
Portret Jana Olszewskiego, wystawiony razem z księgą kondolencyjną w KPRMFoto: PAP/Paweł Supernak

Marszałek Sejmu był pytany przez dziennikarzy telewizji Polsat o datę pogrzebu byłego premiera Jana Olszewskiego i czas trwania żałoby, po wpisaniu się do księgi kondolencyjnej w Kancelarii Premiera. Marek Kuchciński poinformował, że pogrzeb przygotowuje premier i Kancelaria Premiera.

- Żałoba najpewniej będzie trwała od czwartku do soboty, natomiast pogrzeb odbędzie się w sobotę - mam nadzieję z pełną powagą dokonaną przez wszystkich Polaków - powiedział Kuchciński.

Marszałek Sejmu ocenił też, że Jan Olszewski swoją postawą pokazał, jak "Polacy powinni służyć narodowi, ojczyźnie i całej Polsce".

Pytany o ostatnie wspomnienie związane z premierem Olszewskim, marszałek Sejmu nawiązywał do jego działalności w latach 90-tych. - Wcześniej znany był nam jako jeden z twórców polskiego porozumienia niepodległościowego i potem doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego - mówił marszałek Sejmu.

- Bez przerwy można powiedzieć, wiedzieliśmy, poprzez pośredników - Piotra Naimskiego czy Antoniego Macierewicza, że interesował się życiem publicznym, że patrzył z troską na przyszłość Polski i że wspierał naszą pracę na rzecz umacniania Polski - dodał Kuchciński.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił w piątek, że pożegnanie Jana Olszewskiego wymaga stosownej powagi, a zarządzenie żałoby narodowej uważa za konieczne.

Jan Olszewski zmarł w piątek w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. 

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak