more_horiz
Wiadomości

Krzysztof Mazur: Robert Biedroń musi pokazać, że jego partia jest potrzebna

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 16:17
- Sondaże pokazują, że Robert Biedroń jest głównym problemem dla Platformy Obywatelskiej. Lider partii Wiosna rysuje nowe linie podziałów tj. renegocjowanie relacji między państwem a kościołem. To długiej perspektywie może być problemem także dla PiS - mówił na antenie Polskiego Radia 24 dr Krzysztof Mazur z Klubu Jagiellońskiego. 
Audio
  • 11.02.19 Ekspert: partia Wiosna musi pokazać, że jest potrzebna
Dr Krzysztof Mazur
Dr Krzysztof MazurFoto: PR24/PJ

Krzysztof Mazur zauważył, że elektorat, któremu nie podoba się zbyt silne połączenie państwa i kościoła jest spory. - To klimat, na którym Robert Biedroń może dalej zajść niż na jakichkolwiek postulatach światopoglądowych. Jeżeli teraz PO przypomniałaby sobie, że dla niej ważne są te postulaty to byłoby niewiarygodne - mówił ekspert.

- Moim zdaniem dobry wynik partii Wiosna w sondażach to próba dotarcia do ludzi z informacją, że nowe ugrupowanie powstało. Na pewno Robert Biedroń ma bardzo dobrą kampanię i trafił w swój moment - powiedział Krzysztof Mazur.

Według najnowszego sondażu IBRIS dla "Rzeczpospolitej" PiS w wyborach do Sejmu może liczyć na 37,1 proc. poparcia. Na PO chce zagłosować 21,8 proc. badanych. Wiosna byłaby trzecią siłą w Sejmie z wynikiem 16,2 proc. Do Sejmu weszłoby jeszcze SLD z wynikiem 5,2 proc. Pod progiem wyborczym są PSL, które może liczyć na 4,8 proc. i Kukiz'15 (4,7 proc.). Nowoczesna uzyskała 0,6 proc.

Jak wynika z szacunków IBRiS, Wiosna zabiera 5 proc. Platformie, a 2,1 proc. PSL-owi. Po przeliczeniu na mandaty PiS może liczyć na 226, PO na 121, Wiosna na 85, a SLD na 10.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/rp.pl/ras

----------------------------

Data emisji: 11.02.2019

Godzina emisji: 15.09

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sondaż: PiS zdecydowanym liderem, Wiosna zabiera głosy opozycji

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 08:09
Pozycja sondażowa Zjednoczonej Prawicy nie ulega znacznej zmianie – wynika z badań IBRiS dla "Rzeczpospolitej" przeprowadzonych 7 i 8 lutego 2019 roku, czyli kilka dni po konwencji na Torwarze. Wejście nowej partii zmienia scenę polityczną, ale głównie po stronie opozycji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy sondaż IBRIS. "Kilkanaście procent wiosny nie czyni"

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 10:10
Partia Wiosna Roberta Biedronia w najnowszym sondażu IBRIS uzyskała poparcie na poziomie 16,2 procent. – Jedne kilkanaście procent wiosny nie czyni. Myślę, że lider partii i inni przedstawiciele tego ruchu mają tego świadomość – powiedział w Polskim Radiu 24 Sebastian Gajewski (Centrum Daszyńskiego). Do sondażu odniósł się także Maciej Kożuszek (Gazeta Polska Codziennie).
rozwiń zwiń