more_horiz
Wiadomości

Łukasz Polinceusz: Polsce powinno zależeć na relacjach z Iranem

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 16:40
- Staliśmy się poprzez organizację konferencji bliskowschodniej trochę uprzedmiotowieni w rękach Stanów Zjednoczonych. Świadczy o tym chociażby to, że mamy mówić o Iranie bez stanowiska Teheranu - mówił w PR24 Łukasz Polinceusz z Fundacji Pułaskiego.
Audio
  • 11.02.19 Ekspert: Polska powinna mediować między USA a Iranem
Łukasz Polinceusz
Łukasz PolinceuszFoto: PR24/MS

Łukasz Polinceusz podkreślił, że Polsce nie powinno zależeć na zaostrzaniu relacji z Iranem. - To Stany Zjednoczone, a nie Unia Europejska, wycofały się z porozumienia z Teheranem. My powinniśmy dążyć do spowodowania rozmów z Irańczykami. Największą obawę mam o to, czy staniemy się podmiotowi w tej sprawie - wskazał gość PR24.

Ekspert zauważył, że do końca nie wiemy, kto weźmie udział w konferencji. - Widać mocną polaryzację. To spotkanie miało służyć temu, by wspólnie wypracować rozwiązania dla Bliskiego Wschodu. W spotkaniu nie będą uczestniczyli m.in. przedstawiciele Rosji i Turcji - wskazał Łukasz Polinceusz.

We wtorek szef MSZ Jacek Czaputowicz spotka się w Warszawie z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo - poinformował w poniedziałek resort dyplomacji. Wśród tematów rozmów mają znaleźć się kwestie bezpieczeństwa, bezpieczeństwa energetycznego oraz polsko-amerykańskich stosunków gospodarczych.
Po rozmowach planowana jest wspólna konferencja prasowa polityków.

Obaj szefowie dyplomacji będą przewodniczyć rozpoczynającej się w środę konferencji bliskowschodniej. Wizyta Pompeo w Polsce będzie miała zarazem charakter wizyty dwustronnej.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/PAP/ras

----------------------------

Data emisji: 11.02.2019

Godzina emisji: 15.34

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Konferencja bliskowschodnia. Ekspert PISM: nie miejmy kompleksów, gramy o dużą stawkę

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2019 20:00
- Nie chodzi o Iran, a o podzielenie odpowiedzialnością za architekturę bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. To jest stawką tej konferencji – ma ona uruchomić nowy proces - mówi portalowi PolskieRadio.pl Bartosz Wiśniewski, szef Biura Badań i Analiz w PISM. Zaznaczył, że USA wypracowują nową strategię bliskowschodnią i możemy być częścią tego procesu. Chodzi też o zasypanie pęknięcia w kwestii Bliskiego Wschodu w ramach wspólnoty transatlantyckiej. Analityk dodał, że zachwycalibyśmy się geniuszem dyplomacji innych państw, gdyby to one gościły konferencję. 
rozwiń zwiń