more_horiz
Wiadomości

Małopolska: prokuratura wszczęła śledztwo ws. odpadów mięsnych w Libiążu

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 16:31
Chrzanowska prokuratura wszczęła śledztwo w związku ze składowaniem odpadów mięsnych w Libiążu (Małopolskie) - poinformował w poniedziałek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie Janusz Hnatko. Znalezione odpady zostały przebadane.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjne Foto: Pixabay

Jak poinformował Hnatko, w czwartek Prokuratura Rejonowa w Chrzanowie została powiadomiona przez policję w Libiążu "o ujawnieniu porzuconych, zmarzniętych odpadów mięsa o wadze ok. 270-300 kg na terenie użytków rolnych w Libiążu".

W wyniku czynności przeprowadzonych przez funkcjonariuszy i Powiatowego Inspektora Weterynarii w Chrzanowie, próbki zostały zabezpieczone przez PIW "celem przeprowadzenia dalszych badań".

- Prokuratura przy wsparciu PIW zleciła Zakładowi Higieny Weterynaryjnej w Krakowie i Katowicach zbadanie pobranych próbek pod kątem mikrobiologicznym, substancji przeciwbakteryjnych oraz antybiotyków - wyjaśnił Hnatko. Poinformował również, że w związku z tym zdarzeniem Prokuratura Rejonowa w Chrzanowie wszczęła w piątek śledztwo w sprawie składowania odpadów.

Jak mówiła w czwartek powiatowa lekarz weterynarii w Chrzanowie Monika Tokarczyk, znalezione odpady to "elementy porozbiorowe z mięsa wieprzowego, drobiowego, wołowego, oraz niewielka ilość produktów gotowych, takich jak szynka, kaszanki, kiełbasy". Wskazywała wówczas, że szacunkowa ilość odpadów to 120 kg.

Wyjaśniła również, że odpady mogą pochodzić z różnych miejsc, nie znaleziono przy nich żadnych etykiet, które pozwoliłyby na ich identyfikację. - Można przypuszczać, że pochodzą one albo ze sklepu, albo z jakiegoś zakładu przetwórstwa, jednak ciężko to w tym momencie ustalić - powiedziała Tokarczyk.

msze

Zobacz więcej na temat: POLSKA regiony prokuratura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak