more_horiz
Wiadomości

Adam Bielan: sprawa restytucji mienia dla obywateli amerykańskich jest zamknięta

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2019 12:01
- Jeśli chodzi o kwestię restytucji mienia dla obywateli amerykańskich to ona jest regulowana umową polsko-amerykańską z 1960 r. i ta sprawa jest zamknięta - mówił w czwartek radiowej Jedynce wicemarszałek Senatu Adam Bielan.
Wicemarszałek Senatu Adam Bielan
Wicemarszałek Senatu Adam BielanFoto: PAP/Piotr Polak

Bielan był pytany o słowa sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo, który powiedział we wtorek: "Doceniamy znaczenie rozwiązywania niezałatwionych spraw związanych z przeszłością i namawiam moich polskich kolegów do pójścia naprzód w sprawie kompleksowej restytucji prywatnej własności".

Bielan zaznaczył, że dyskusja dotycząca kwestii reprywatyzacji mienia dla obywateli amerykańskich "wciąż się w Polsce toczy". - Jeśli chodzi o kwestię restytucji mienia dla obywateli amerykańskich to ona jest regulowana umową polsko-amerykańską z 1960 r. i ta sprawa jest zamknięta (...). Rząd Stanów Zjednoczonych w 1960 r. wziął na siebie wszystkie roszczenia w tej sprawie - stwierdził Bielan.

Dodał, że Polska jest jednym z niewielu krajów regionu, który ma nieuregulowaną kwestię reprywatyzacji. - Taka jest smutna prawda. W wyniku weta prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego z 2000 r. my do dzisiaj mamy nieuregulowaną kwestię reprywatyzacji. Prędzej czy później będziemy musieli ją uregulować. Ale to dotyczy przede wszystkim polskich obywateli. Mówię o tym, że wtedy przyjęto ustawę w tej sprawie. Przegłosował parlament - Sejm i Senat - a prezydent ją zawetował - mówił wicemarszałek Senatu.

Mike Pompeo przebywa w Warszawie w związku z konferencją poświęconą problematyce pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, której uczestniczą delegacje z kilkudziesięciu krajów. Konferencja rozpoczęła się w środę wieczorem od uroczystej kolacji na Zamku Królewskim.

paw/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Arkadiusz Mularczyk: wzrosło zainteresowanie sprawą reparacji

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 09:37
- To jest spór o moralność, fundamenty Unii Europejskiej, wreszcie współczesne relacje polsko-niemieckie. Jeżeli naprawdę chcemy budować pojednanie między naszymi narodami, nie da się ot tak przejść nad skalą polskich strat wojennych - mówi tygodnikowi "Sieci" poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.
rozwiń zwiń