more_horiz
Wiadomości

Bronisław Wildstein: Polska nie będzie chłopcem do bicia

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 16:16
- Powinniśmy skuteczniej upowszechniać prawdę o Holokauście. A ponieważ Polska tego skutecznie latami nie robiła, to teraz silne ośrodki, m.in. Niemcy, chętnie podzielą się swoją odpowiedzialnością – powiedział w Polskim Radiu 24 pisarz i publicysta Bronisław Wildstein, członek zespołu ds. dialogu z Izraelem.
Audio
  • 18.02.19 Bronisław Wildstein o relacjach polsko-izraelskich
Bronisław WIldstein
Bronisław WIldsteinFoto: PR24

Po konferencji bliskowschodniej stosunki między Polską a Izraelem zrobiły się napięte. Chodzi m.in. o wypowiedź Israela Katza, p.o ministra spraw zagranicznych Izraela, o tym jakoby "Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki". Wcześniej dziennik "Jerusalem Post" poinformował, że podczas pobytu w Warszawie premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział, iż Polacy kolaborowali z Niemcami w Holokauście. Po reakcji premiera Mateusza Morawieckiego szczyt Grupy Wyszehradzkiej, który miał się odbyć w Izraelu, został odwołany.

- Polacy, jako naród, przeciwstawiali się Holokaustowi, sami też byli ofiarami. Prawda o polskiej historii nie jest na rękę potężnym siłom na świecie, ale też i w Polsce. W Izraelu jest duża grupa Żydów, którzy mają spaczony obraz tego, co się u nas działo. Powinniśmy budować mocny fundament naukowy w tej kwestii. A to nie zostało dobrze zrobione. Mam nadzieję, że my, polskie instytucje, przede wszystkim IPN, solidnie to przebadamy – powiedział w Polskim Radiu 24 Bronisław Wildstein.

Według gościa PR24 odwołanie szczytu w Izraelu było właściwą reakcją. - Polska potrafiła się zachować. Czas najwyższy. Ta odpowiedź świadczy o tym, że nie będziemy chłopcem do bicia – dodał Bronisław Wildstein.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Antoni Trzmiel.

Polskie Radio 24/bartos

-----------------------------

Data emisji: 18.02.2019

Godzina emisji: 15.09

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Państwa Grupy Wyszehradzkiej solidarne z Polską. Ekspert: możemy mówić o sukcesie

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 15:23
-  Decyzja Mateusza Morawieckiego o rezygnacji z udziału w szczycie V4 i Izraela w Jerozolimie była zasadna. Jeśli udało się przekonać do swojego stanowiska także inne państwa Grupy Wyszehradzkiej, to możemy mówić o sukcesie - ocenia w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Artur Skorek z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń