Piotr Gliński: oczekuję przywrócenia misji ECS jako instytucji, która łączy, a nie dzieli

2019-02-18, 23:03

Piotr Gliński: oczekuję przywrócenia misji ECS jako instytucji, która łączy, a nie dzieli
Piotr Gliński. Foto: screen/youtube

Wicepremier Piotr Gliński oczekuje przywrócenia misji Europejskiego Centrum Solidarności jako instytucji, która łączy, a nie dzieli. W liście do osób zarządzających instytucją wyraził oczekiwanie, że przedstawią one konkretne rozwiązania to umożliwiające. Minister kultury i dziedzictwa narodowego zaprzeczył, by dążył do podziału bądź zawłaszczenia ECS. 

Jednocześnie potwierdził swoje szczególne zobowiązanie wobec tej instytucji. 

List to odpowiedź na przekazane ministrowi stanowisko dotyczącej Europejskiego Centrum Solidarności. Jego celem - jak pisze profesor Piotr Gliński - jest wyjaśnienie źle - według niego - rozumianych kwestii spornych oraz dotyczących misji ECS.

Minister wyjaśnia, że powoduje nim troska o "zapewnienie stabilnych warunków realizacji" misji oraz dążenie do tego, by solidarność była wartością łączącą ludzi różnych przekonań politycznych, religijnych, społecznych i światopoglądowych. Dziedzictwo "Solidarności" - jak podkreślił Piotr Gliński - jest wspólne dla całego narodu polskiego. 

Odpierając zarzut upolitycznienia, wicepremier wyraził niezrozumienie, dlaczego zarządzający gdańską instytucją - jak ujął - odmawiają uczestnictwa w projekcie ECS tym, którzy - jak NSZZ "Solidarność" - odmiennie rozumieją dziedzictwo "Solidarności". Profesor Piotr Gliński zwrócił także uwagę na odbywające się w ECS wydarzenia - jak określił - "o charakterze politycznym związane tylko z jedną opcją polityczną". 

"Solidarność" i ECS dziedzictwem kulturowym całego narodu polskiego

Zaprzeczył, aby jako minister dążył do podziału czy zawłaszczenia ECS. Odparł także zarzut, że "wprowadzenie do składu dyrekcji ECS osoby o odmiennej wrażliwości" miałoby być "zamachem na niezależność dyrektora placówki". Przy tak dużej instytucji nie jest to możliwe, a zmiana pozwoliłaby "poszerzyć horyzonty działania" - przekonywał Piotr Gliński. 

Dodał, że struktura ECS - jak każdej organizacji - zależy od pełnionych przez nią funkcji. Dlatego podjęcie nowych działań może wymagać zmian organizacyjnych. Minister wyjaśnił, że chodzi o realizację "projektów z zakresu nieakceptowanej przez osoby zarządzające ECS części dziedzictwa "Solidarności" ". 

Wicepremier podkreślił , że "Solidarność" i ECS są dziedzictwem kulturowym całego narodu polskiego, dlatego - jak tłumaczył - demokratycznie wybrany minister kultury i dziedzictwa narodowego ma wobec instytucji szczególne zobowiązanie. 

Szef resortu kultury kończy list podziękowaniem za wolę rozmów o przyszłości ECS. Jednocześnie wyraża wobec zarządzających oczekiwanie przedstawienia "projektu konkretnych rozwiązań pozwalających na nowo wskrzesić misję Europejskiego Centrum Solidarności jako instytucji, która łączy, a nie dzieli". 

Wicepremier wyraził nadzieję, że jego list spowoduje dyskusję w gronie kierowniczym ECS i przyczyni się do przywrócenia możliwości realizacji misji ECS. 

dcz

Polecane

Wróć do strony głównej