Konkurs Teatru Polskiego Radia i ZAiKS-u na scenariusz słuchowiska rozstrzygnięty

2019-02-20, 12:53

Konkurs Teatru Polskiego Radia i ZAiKS-u na scenariusz słuchowiska rozstrzygnięty
Konkurs na słuchowisko pod nazwą "Znajdź historie/ę". Foto: PR

Rozstrzygnięty został konkurs Teatru Polskiego Radia i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS na słuchowisko pod nazwą "Znajdź historie/ę". Okazją jest jubileusz stulecia istnienia Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i 90. rocznica nadania pierwszego oryginalnego polskiego słuchowiska przez Polskie Radio. Na konkurs nadesłano 114 prac. Zwyciężył utwór "Pistolet" Wojciecha Dróżdża.

Posłuchaj

Rozstrzygnięty został konkurs Teatru Polskiego Radia i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS na słuchowisko pod nazwą "Znajdź historie/ę" (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Drugą nagrodą jury nagrodziło utwór "Daisy" Aliny Moś-Kerger, a trzecią pracę "Siłacze" Łukasza Staniszewskiego - mówi dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.

Jury przyznało też dwa wyróżnienia za utwory: "Ofiara losu" Piotra Bulaka i "Narożnik" Janusza Łastowieckiego. Elementem konkursu jest to, że wszystkie nagrodzone prace zostaną zrealizowane przez Teatr Polskiego Radia. Laureatom przyznane też zostaną nagrody pieniężne: I nagroda w wysokości 10 tys. złotych, II nagroda w wysokości 8 tys. złotych i III nagroda w wysokości 5 tys. złotych. Dodatkowo Stowarzyszenie Autorów ZAiKS przyzna nagrodę specjalną za debiut radiowy w wysokości 5 tysięcy złotych. Uroczyste wręczenie nagród nastąpi w marcu.

Pierwszym napisanym specjalnie dla Polskiego Radia i nadanym 17 maja 1928 słuchowiskiem oryginalnym był "Pogrzeb Kiejstuta" Witolda Hulewicza. Pierwszym polskim słuchowiskiem była natomiast nadana na żywo 29 listopada 1925 w Warszawie adaptacja dramatu Stanisława Wyspiańskiego Warszawianka. 

ZAiKS powstał 18 marca 1918 roku z inicjatywy twórców, wśród których znaleźli się Julian Tuwim, Jan Brzechwa, Antoni Słonimski. Na czele ówczesnej organizacji stanął Stanisław Ossorya-Brochocki. Stowarzyszenie, które od stu lat zajmuje się ochroną autorskich praw majątkowych oraz działaniem na rzecz rozwoju twórczości w Polsce, powstało jako jedna z pierwszych tego typu organizacji na świecie.

Do grona ZAiKS-u należą nie tylko autorzy tekstów piosenek czy kompozytorzy, ale także scenarzyści, dramaturdzy, literaci, fotograficy, plastycy, tłumacze, publicyści, naukowcy, architekci i choreografowie.

jp

Polecane

Wróć do strony głównej