more_horiz
Wiadomości

Konkurs Teatru Polskiego Radia i ZAiKS-u na scenariusz słuchowiska rozstrzygnięty

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2019 12:53
Rozstrzygnięty został konkurs Teatru Polskiego Radia i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS na słuchowisko pod nazwą "Znajdź historie/ę". Okazją jest jubileusz stulecia istnienia Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i 90. rocznica nadania pierwszego oryginalnego polskiego słuchowiska przez Polskie Radio. Na konkurs nadesłano 114 prac. Zwyciężył utwór "Pistolet" Wojciecha Dróżdża.
Audio
  • Rozstrzygnięty został konkurs Teatru Polskiego Radia i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS na słuchowisko pod nazwą "Znajdź historie/ę" (IAR)
Konkurs na słuchowisko pod nazwą Znajdź historieę
Konkurs na słuchowisko pod nazwą "Znajdź historie/ę"Foto: PR

Drugą nagrodą jury nagrodziło utwór "Daisy" Aliny Moś-Kerger, a trzecią pracę "Siłacze" Łukasza Staniszewskiego - mówi dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.

Jury przyznało też dwa wyróżnienia za utwory: "Ofiara losu" Piotra Bulaka i "Narożnik" Janusza Łastowieckiego. Elementem konkursu jest to, że wszystkie nagrodzone prace zostaną zrealizowane przez Teatr Polskiego Radia. Laureatom przyznane też zostaną nagrody pieniężne: I nagroda w wysokości 10 tys. złotych, II nagroda w wysokości 8 tys. złotych i III nagroda w wysokości 5 tys. złotych. Dodatkowo Stowarzyszenie Autorów ZAiKS przyzna nagrodę specjalną za debiut radiowy w wysokości 5 tysięcy złotych. Uroczyste wręczenie nagród nastąpi w marcu.

Pierwszym napisanym specjalnie dla Polskiego Radia i nadanym 17 maja 1928 słuchowiskiem oryginalnym był "Pogrzeb Kiejstuta" Witolda Hulewicza. Pierwszym polskim słuchowiskiem była natomiast nadana na żywo 29 listopada 1925 w Warszawie adaptacja dramatu Stanisława Wyspiańskiego Warszawianka. 

ZAiKS powstał 18 marca 1918 roku z inicjatywy twórców, wśród których znaleźli się Julian Tuwim, Jan Brzechwa, Antoni Słonimski. Na czele ówczesnej organizacji stanął Stanisław Ossorya-Brochocki. Stowarzyszenie, które od stu lat zajmuje się ochroną autorskich praw majątkowych oraz działaniem na rzecz rozwoju twórczości w Polsce, powstało jako jedna z pierwszych tego typu organizacji na świecie.

Do grona ZAiKS-u należą nie tylko autorzy tekstów piosenek czy kompozytorzy, ale także scenarzyści, dramaturdzy, literaci, fotograficy, plastycy, tłumacze, publicyści, naukowcy, architekci i choreografowie.

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Czy będziesz moim tatą" - słuchowisko w radiowej Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2019 09:13
Historia omija slalomem zwykłych ludzi. Zostają wpleceni w jej tryby bezwiednie i ponoszą konsekwencje. Najczęściej, poza najbliższymi, nikt tego nie zauważa. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To tylko szkic - sceny z życia Jana Matejki" - słuchowisko w radiowej Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 22:00
Jubileusz dwustu lat istnienia Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie obchodzony w 2018 roku to historia czynu tworzących ją artystów: dyrektorów, rektorów a także niezwykle uzdolnionych i znanych w Polsce i za jej granicami absolwentów. 
rozwiń zwiń