more_horiz
Wiadomości

Tatry: wzrasta zagrożenie lawinowe, pod śniegiem zginął węgierski turysta

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2019 08:19
W Tatrach przybyło śniegu. Ratownicy TOPR ogłosili drugi stopień zagrożenia lawinowego. W piątek śnieżna lawina porwała węgierskich taterników do Doliny Pięciu Stawów Spiskich w słowackiej części Tatr Wysokich. Jeden z nich nie przeżył wypadku.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Słowaccy ratownicy górscy na swojej stronie internetowej napisali, że niesprzyjająca pogoda uniemożliwiła lot śmigłowcem po poszkodowanego, dlatego na lawinisko ratownicy dotarli na skuterach, a dalej pieszo. Zanim ratownicy dotarli na miejsce, Węgra spod lawiny wydobyli jego towarzysze. Mimo reanimacji nie udało się go uratować.

Lawinowa dwójka oznacza, że wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach.

W piątek w Tatrach panuje bezchmurna, słoneczna pogoda. Termometry Zakopanem w piątek rano wskazywały minus 14 stopni Celsjusza. Szlaki górskie są mocno oblodzone. Na szlakach powyżej schronisk w wielu miejscach zalega spora warstwa zmrożonego i bardzo twardego śniegu.

Poruszanie się po wysokogórskich szlakach wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu zimowego jak raki, czekan, lawinowe ABC czyli detektor lawinowy, sonda i łopatka.

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tatry: w dolinach bardzo ślisko, wyżej twardy, zmrożony śnieg

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 19:35
Szlaki położone w dolinach są dobrze przetarte, ale jest tam bardzo ślisko, miejscami występują oblodzenia. W wyższych partiach gór śnieg zalegający na szlakach jest zmrożony i bardzo twardy - informuje w sobotę Tatrzański Park Narodowy (TPN). Obowiązuje lawinowa jedynka.
rozwiń zwiń