"Rzeczpospolita": IPN zbada teren dawnego karnego obozu pracy w Treblince

"Pion śledczy IPN zamierza zbadać teren tzw. obozu pracy w Treblince, gdzie znaleziono ludzkie szczątki" - podała w sobotę "Rzeczpospolita". Prace sondażowe, które mają przeprowadzić biegli powołani przez prokuratora Instytutu Pamięci Narodowej, planowane są na wiosnę.

2019-02-23, 18:45

"Rzeczpospolita": IPN zbada  teren dawnego karnego obozu pracy w Treblince
Pomnik ofiar niemieckiego obozu koncentracyjnego w Treblince. Foto: Shutterstock/OHamburgefonsz

Badania na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu w Treblince - jak czytamy na portalu "Rzeczpospolitej" - odbędą się w ramach śledztwa prowadzonego przez prok. Krzysztofa Bukowskiego z pionu śledczego IPN w Koszalinie. Głównym zadaniem postępowania jest ustalenie sprawców, którzy dokonywali ludobójstwa w obozie Treblince i w tamtejszym obozie karnym. Prokurator stara się też odtworzyć listę osób, które straciły tam życie.

"Celem ma być solidne przebadanie"

Prace sondażowe mają przeprowadzić powołani przez prokuratora IPN biegli, m.in. archeolodzy, antropolodzy i genetycy. Wśród nich będą przedstawiciele Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

"Prace zostaną przeprowadzone na terenie dawnego karnego obozu pracy, określanym jako Treblinka I. W ciągu kilku lat teren ten badali historycy i naukowcy z Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Zespół pod kierownictwem dr. inż. Sebastiana Różyckiego w oparciu o relacje świadków, analizy archiwalnych zdjęć lotniczych i danych ze skaningu laserowego, wytypował miejsca, gdzie mogą znajdować się doły śmierci. W oparciu o te badania odkryto jamy grobowe. W czasie badań odnaleziono też łuski od karabinów mauser i mosin" - napisała "Rzeczpospolita".

REKLAMA

Naukowcy przypuszczają, że w pobliżu może znajdować się nawet kilkadziesiąt grobów, pojedynczych i zbiorowych.

"Celem prowadzonych teraz badań ma być solidne przebadanie tego terenu. Jeżeli okaże się, że naukowcy odkryją szczątki ludzkie, być może prokurator podejmie decyzje o ich ekshumacji" - podała "Rzeczpospolita". Przypomniała też, że w takim przypadku o fakcie tym powiadomiona powinna być specjalna komisja rabiniczna.

Badania planowane na kwiecień

Do sobotniego popołudnia pion śledczy IPN nie podał oficjalnego stanowiska w tej sprawie.

Nieoficjalnie wiadomo jednak, że tego rodzaju badania na terenie obozu w Treblince - po odkryciu tam podczas prac budowalnych szczątków ludzkich - są przez pion śledczy IPN planowane na kwiecień tego roku. - Trwają przygotowania do potencjalnych ekshumacji w Treblince. Podkreślam potencjalnych, bo jeszcze nie wiadomo, jaki będzie ich zasięg i skala - podało Polskiej Agencji Prasowej źródło w pionie śledczym Instytutu.

REKLAMA

- Musimy to sprawdzić. Być może w tej części obozu karnego będą masowe groby, być może nie. Jest za wcześnie, by o tym mówić - dodało źródło.

Informację o tym, że IPN zbada teren obozu w Treblince, opisał wcześniej - powołując się na rozmowę z prok. Krzysztofem Bukowskim - "Głos Koszaliński". W dostępnym w internecie tekście napisano m.in., że na terenie obozu pracy w Treblince natrafiono na "nieznane, prawdopodobnie masowe groby". "Głos Koszaliński" podał też, że zostaną one sprawdzone w ramach międzynarodowego śledztwa prowadzonego przez koszalińską Delegaturę IPN.

- Dużo wskazuje na to, że może okazać się konieczna ekshumacja - powiedział cytowany przez "Głos Koszaliński" prok. Krzysztof Bukowski.

Muzeum Treblinka: 800 tys. ofiar

Obóz Treblinka I, nazywany też Karnym Obozem Pracy, funkcjonował od lata 1941 r. do końca lipca 1944 r. Niemcy początkowo przetrzymywali w nim Polaków, później również Żydów. W obozie panował głód i terror. Do momentu jego likwidacji pod koniec lipca 1944 r. przeszło przez niego ok. 20 tys. więźniów, z czego ok. 10 tys. zmarło lub zostało rozstrzelanych.

REKLAMA

Obóz zagłady Treblinka II Niemcy wybudowali obok obozu pracy na przełomie maja i czerwca 1942 r. w ramach akcji "Reinhardt", której celem była zagłada ludności żydowskiej w Generalnym Gubernatorstwie. Do czasu jego likwidacji w listopadzie 1943 r. Niemcy zamordowali w nim setki tysięcy Żydów. Muzeum Treblinka, omawiając różne szacunki, podaje, że za podstawę należy przyjąć liczbę 800 tys. ofiar.

Obóz zagłady Treblinka służył zagładzie ludności żydowskiej deportowanej z getta warszawskiego oraz gett założonych przez okupanta w innych miastach dystryktu warszawskiego. Przywożono tutaj także Żydów z Niemiec, Austrii, Francji, Belgii, Jugosławii, Grecji oraz ZSRR.

bb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej