X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Jacek Czaputowicz: Polska i Bułgaria uważają, że bezumowny brexit to najgorszy scenariusz

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 14:14
- Polska i Bułgaria zgadzają się, że bezumowny brexit to najgorszy scenariusz, który oznaczałby dużą stratę dla UE - powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz po czwartkowych rozmowach z szefową bułgarskiej dyplomacji Ekateriną Zachariewą w Warszawie.
Audio
  • Szefowie MSZ Polski i Bułgarii (IAR)
  • Podczas wspólnej konferencji prasowej Jacek Czaputowicz mówił, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez umowy byłoby problemem (IAR)
  • Minister spraw zagranicznych Bułgarii Ekaterina Zachariewa mówiła o potrzebie zachowania praw obywateli europejskich mieszkających w Wielkiej Brytanii (IAR)
Wicepremier i minister spraw zagranicznych Bułgarii Ekaterina Zachariewa i minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.
Wicepremier i minister spraw zagranicznych Bułgarii Ekaterina Zachariewa i minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.Foto: PAP/Radek Pietruszka

Jak zaznaczył szef polskiej dyplomacji na wspólnej konferencji prasowej z Zachariewą, jej czwartkowa wizyta świadczy o "wspólnej determinacji" w rozwijaniu stosunków.

Jacek Czaputowicz o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE: za wszelką cenę chcemy uniknąć brexitu bez umowy
MSZ Jacek Czaputowicz free 1200.jpg

Szef polskiego MSZ zwrócił również uwagę na "wiele podobnych stanowisk" w odniesieniu do wyzwań stojących przed UE, które - w jego ocenie - wiążą Polskę i Bułgarię.

- Jednym z tych wyzwań jest brexit. Chyba podzielamy stanowisko, że wystąpienie Zjednoczonego Królestwa bez umowy byłoby dużą stratą dla UE, to jest najgorszy scenariusz. Dlatego oczekujemy poszukiwania akceptowanych rozwiązań i decyzji jeżeli chodzi o relacje ze Zjednoczonym Królestwem i sposób zakończenia członkostwa przez to państwo - powiedział Jacek Czaputowicz.

O wspólnych interesach łączących Polskę i Bułgarię ws. brexitu mówiła też w swoim oświadczeniu Ekaterina Zachariewa. - Bardzo jest ważne to, abyśmy zachowali bliskie stosunki z Wielką Brytanią po brexicie - podkreśliła szefowa bułgarskiej dyplomacji, argumentując, że państwo to jest "ważnym partnerem, stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ" i bardzo ważnym krajem z perspektywy bezpieczeństwa i rozwoju Europy. Stwierdziła też, że najlepszym scenariuszem byłoby, gdyby do brexitu nie doszło. - Ale to oczywiście nie zależy od nas - dodała. Szefowa bułgarskiej dyplomacji podkreślała też potrzebę zachowania praw obywateli europejskich mieszkających w Wielkiej Brytanii.

Integracja krajów bałkańskich

Odnosząc się do współpracy krajami Bałkanów Zachodnich ministrowie nawiązali do polskiego przewodnictwa w procesie berlińskim - inicjatywie grupy państw UE służącej wspieraniu eurointegracji państw Bałkanów Zachodnich - oraz do lipcowego szczytu tego formatu, który ma się odbyć w Poznaniu.

Czytaj więcej
msz jacek czaputowicz free 1200.jpg
Szef MSZ: z perspektywy USA Polska ma kluczowe znaczenia dla bezpieczeństwa międzynarodowego

- Jest to ważna, dobra okazja do dzielenia się naszymi doświadczeniami z partnerami z Bałkanów Zachodnich - podkreślił Jacek Czaputowicz. Jak zaznaczył, Bułgaria odgrywa bardzo ważną rolę w ramach UE jeśli chodzi o wsparcie dla Bałkanów Zachodnich, a w ubiegłym roku odegrała ważną rolę w przyjęciu deklaracji dotyczącej przyszłego rozszerzenia Unii w tym regionie.

Z kolei Ekaterina Zachariewa zadeklarowała w tym kontekście, że Bułgaria bardzo pragnie "razem z narodem polskim pomóc państwom i ludności w krajach Partnerstwa Wschodniego".

Wyraziła też zadowolenie z ratyfikowania przez państwa NATO protokołu o przyjęciu do Sojuszu Macedonii Północnej. - Mamy nadzieję, że już w listopadzie powitamy Macedonię jako naszą sąsiadkę w NATO i będziemy mogli robić jeszcze więcej dla rozwiązania otwartych problemów, które istnieją na Bałkanach Zachodnich, i że będzie się to wiązało z nowym impulsem w rozwoju stosunków z Macedonią Północną - mówiła wicepremier Bułgarii.

Bebpieczeństwo i energetyka

Ekaterina Zachariewa z satysfakcją odniosła się też do rozwoju polsko-bułgarskiej współpracy dwustronnej, m.in. w obszarze handlu i turystyki.

Jacek Czaputowicz oświadczył natomiast, że w czasie rozmowy z Zachariewą nt. polityki energetycznej wyraził krytyczne stanowisko wobec "projektów takich jak Nord Stream", które - według niego - "negatywnie wpływają na funkcjonowanie rynku energii i gazu w UE, uprzywilejowując jednego dostawcę". - Naszym wspólnym celem powinna być dywersyfikacja dostaw, m.in. poprzez rozbudowę infrastruktury LNG - przekonywał szef MSZ.

Wśród tematów rozmów z Zachariewą wymienił też sytuację bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO i w basenie Morza Czarnego, priorytety polskiego członkostwa w RB ONZ oraz współpracę gospodarczą, w tym ofertę polskiego przemysłu zbrojeniowego. - Chcemy podtrzymać dialog. Liczę na dalszą kontynuację naszych intensywnych stosunków - dodał szef polskiego MSZ.

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jacek Czaputowicz o wojskach USA w Polsce. "Możemy liczyć na poprawienie oferty"

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 10:45
Mamy sygnały, że konferencja bliskowschodnia tworzy dobrą atmosferę w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi i możemy liczyć na poprawienie oferty amerykańskiej w kwestii zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce - powiedział PAP szef MSZ Jacek Czaputowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MON: przeznaczymy 185 miliardów złotych na modernizację wojska

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 11:44
185 miliardów złotych do 2026 roku wyda MON na modernizację sił zbrojnych. Poinformował o tym minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. To 16 programów w nowym planie modernizacji technicznej wojska. 
rozwiń zwiń