X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Debata PR24. "Piątka Kaczyńskiego" pod lupą ekonomistów

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2019 19:02
- 500 plus na pierwsze dziecko (...) ma charakter inwestycyjny. W tej fatalnej sytuacji demograficznej jaką mamy, każde działania na rzecz rodzin są zasadne i potrzebne - oceniła w Debacie PR24 prof. Elżbieta Mączyńska z Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. W Polskim Radiu 24 o najnowszych propozycjach programowych Prawa i Sprawiedliwości mówili również dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Marian Szołucha z Akademii Finansów i Biznesu Vistula, a także Piotr Palutkiewicz (Stowarzyszenie Agenda Polska). 
Audio
  • 2.03.19 Debata PR24. "Piątka Kaczyńskiego" pod lupą ekonomistów
Anna Grabowska (L), Małgorzata Starczewska Krzysztoszek (2L), Elżbieta Mączyńska (C), Piotr Palutkiewicz (2P), Marian Szołucha (P)
Anna Grabowska (L), Małgorzata Starczewska Krzysztoszek (2L), Elżbieta Mączyńska (C), Piotr Palutkiewicz (2P), Marian Szołucha (P)Foto: D.K/PR24

Wprowadzenie 500 plus od pierwszego dziecka, brak podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, "trzynastka" dla emerytów (wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że świadczenie będzie również wypłacane rencistom), przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych, obniżenie kosztów pracy - to "nowa piątka PiS", zaprezentowana podczas konwencji programowej partii. 

- 500 plus na pierwsze dziecko, a także projekt dotyczący usprawnienia komunikacji mają charakter inwestycyjny. W tej fatalnej sytuacji demograficznej jaką mamy, każde działania na rzecz rodzin są zasadne i potrzebne - wskazywała na naszej antenie prof. Elżbieta Mączyńska, dodając przy tym, że sytuacja ekonomiczna polskich rodzin stale się poprawia. - W tej chwili, pod względem dbałości o rodziny wielodzietne, sytuujemy się wysoko w rankingu europejskim. To bardzo dobrze. Co prawda wyprzedzają nas bogatsze kraje, ale one nie mają tak złej sytuacji demograficznej. 500 plus na pierwsze dziecko to po prostu potrzebny projekt - dodawała. 

Z kolei Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z pewnego rodzaju dystansem mówiła o 500 plus jako programie skierowanym do wszystkich rodzin. - Kompletnie nie widzę żadnego powodu, by dofinansowywać rodziny, które są naprawdę bardzo dobrze sytuowane - podkreślała, zaznaczając jednocześnie, że istotniejszym elementem programu PiS jest zmniejszanie obciążeń związanych z kosztami pracy. 

Marian Szołucha natomiast ocenił, że powszechność 500 plus jest zaletą programu. - To, że 500 plus nie różnicuje rodzin pod względem dochodów, pozytywnie wpływa na odbiór programu wśród jego beneficjentów. To sprawia bowiem, że nie jest to program stricte socjalny, adresowany do tych, którzy potrzebują pomocy, bo nie potrafią sobie poradzić - mówił ekspert. Zdaniem ekonomisty, prodemograficzne walory 500 plus będą widoczne w dłuższej perspektywie. 

Piotr Palutkiewicz wyrażał na naszej antenie obawy dotyczące finansowania programu 500 plus, w poszerzonej wersji, w przyszłości. - To odważny projekt, odważny pod względem kosztowym. Deficyt budżetowy w tym roku wynosi 28 mld złotych. A pamiętajmy, że to pierwszy rok po rekordowej hossie. (...) pytanie, co się stanie, gdy dojdzie do zwolnienia koniunktury - wskazywał. przewidując przy tym, że żadna partia nie będzie się mogła wycofać się z programu. - To byłaby polityczna śmierć - komentował. 

Rozszerzenie programu 500 plus ma kosztować 18,5 mld złotych. 

Więcej w całej audycji. 

Gospodarzem programu była Anna Grabowska

Polskie Radio 24/zz

----------------------------------

Data emisji: 02.03.19

Godzina emisji: 18.06


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przedwyborcze zapowiedzi PiS. Karol Gac: partia rządząca zalicytowała bardzo wysoko

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 20:15
– Jestem absolutnie pewny, że PiS zrealizuje swoje obietnice w wyznaczonych terminach. Jeżeli tak hucznie ogłasza się program, to politycznym samobójstwem byłoby jego niedotrzymanie – powiedział Karol Gac z tygodnika "Do Rzeczy". Na temat przedwyborczych zapowiedzi partii rządzącej wypowiedział się również Grzegorz Gruchalski z Warszawskiego Forum Samorządowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Szwed: cieszę się z rozszerzenia programu 500 plus

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 11:02
Cieszę się, że rozszerzenie programu 500 plus jest tak duże. Dziś wracamy do korzeni; pamiętam nasze pierwsze rozmowy z Jarosławem Kaczyńskim. Prezes PiS już wtedy mówił, że świadczenie powinno być na pierwsze dziecko. Wówczas jednak nie było nas na to stać - mówił w Polskim Radiu 24 Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. 
rozwiń zwiń