Debata PR24. "Piątka Kaczyńskiego" pod lupą ekonomistów

2019-03-02, 19:02

Debata PR24. "Piątka Kaczyńskiego" pod lupą ekonomistów
Anna Grabowska (L), Małgorzata Starczewska Krzysztoszek (2L), Elżbieta Mączyńska (C), Piotr Palutkiewicz (2P), Marian Szołucha (P). Foto: D.K/PR24

- 500 plus na pierwsze dziecko (...) ma charakter inwestycyjny. W tej fatalnej sytuacji demograficznej jaką mamy, każde działania na rzecz rodzin są zasadne i potrzebne - oceniła w Debacie PR24 prof. Elżbieta Mączyńska z Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. W Polskim Radiu 24 o najnowszych propozycjach programowych Prawa i Sprawiedliwości mówili również dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Marian Szołucha z Akademii Finansów i Biznesu Vistula, a także Piotr Palutkiewicz (Stowarzyszenie Agenda Polska). 

Posłuchaj

2.03.19 Debata PR24. "Piątka Kaczyńskiego" pod lupą ekonomistów
+
Dodaj do playlisty

Wprowadzenie 500 plus od pierwszego dziecka, brak podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, "trzynastka" dla emerytów (wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że świadczenie będzie również wypłacane rencistom), przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych, obniżenie kosztów pracy - to "nowa piątka PiS", zaprezentowana podczas konwencji programowej partii. 

- 500 plus na pierwsze dziecko, a także projekt dotyczący usprawnienia komunikacji mają charakter inwestycyjny. W tej fatalnej sytuacji demograficznej jaką mamy, każde działania na rzecz rodzin są zasadne i potrzebne - wskazywała na naszej antenie prof. Elżbieta Mączyńska, dodając przy tym, że sytuacja ekonomiczna polskich rodzin stale się poprawia. - W tej chwili, pod względem dbałości o rodziny wielodzietne, sytuujemy się wysoko w rankingu europejskim. To bardzo dobrze. Co prawda wyprzedzają nas bogatsze kraje, ale one nie mają tak złej sytuacji demograficznej. 500 plus na pierwsze dziecko to po prostu potrzebny projekt - dodawała. 

Z kolei Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z pewnego rodzaju dystansem mówiła o 500 plus jako programie skierowanym do wszystkich rodzin. - Kompletnie nie widzę żadnego powodu, by dofinansowywać rodziny, które są naprawdę bardzo dobrze sytuowane - podkreślała, zaznaczając jednocześnie, że istotniejszym elementem programu PiS jest zmniejszanie obciążeń związanych z kosztami pracy. 

Marian Szołucha natomiast ocenił, że powszechność 500 plus jest zaletą programu. - To, że 500 plus nie różnicuje rodzin pod względem dochodów, pozytywnie wpływa na odbiór programu wśród jego beneficjentów. To sprawia bowiem, że nie jest to program stricte socjalny, adresowany do tych, którzy potrzebują pomocy, bo nie potrafią sobie poradzić - mówił ekspert. Zdaniem ekonomisty, prodemograficzne walory 500 plus będą widoczne w dłuższej perspektywie. 

Piotr Palutkiewicz wyrażał na naszej antenie obawy dotyczące finansowania programu 500 plus, w poszerzonej wersji, w przyszłości. - To odważny projekt, odważny pod względem kosztowym. Deficyt budżetowy w tym roku wynosi 28 mld złotych. A pamiętajmy, że to pierwszy rok po rekordowej hossie. (...) pytanie, co się stanie, gdy dojdzie do zwolnienia koniunktury - wskazywał. przewidując przy tym, że żadna partia nie będzie się mogła wycofać się z programu. - To byłaby polityczna śmierć - komentował. 

Rozszerzenie programu 500 plus ma kosztować 18,5 mld złotych. 

Więcej w całej audycji. 

Gospodarzem programu była Anna Grabowska

Polskie Radio 24/zz

----------------------------------

Data emisji: 02.03.19

Godzina emisji: 18.06


Polecane

Wróć do strony głównej