Ks. bp. Waldemar Pytel laureatem XX Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora
Uroczystość wręczenia nagrody, przyznawanej za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ochrony zabytków, odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. Laureatem tegorocznej edycji został ks. bp. Waldemar Pytel. Honorowy patronat nad XX edycją Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora objął prezydent Andrzej Duda.
2019-03-05, 20:37
Ks. biskup Waldemar Pytel wraz z małżonką przywrócił blask świątyni i przyczynił się do rozsławienia jej daleko poza granicami Świdnicy i Polski - napisał o tegorocznym laureacie Nagrody im. Aleksandra Gieysztora prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym podczas wtorkowej gali tego wyróżnienia.
Kapituła nagrody pod przewodnictwem prof. Andrzeja Rottermunda doceniła go za "ponad trzydziestoletni wysiłek na rzecz ocalenia, rewitalizacji i przywrócenia świetności kwartałowi luterańskiemu wraz z Kościołem Pokoju w Świdnicy - miejscem Światowego Dziedzictwa UNESCO". "Dzięki niezwykłej determinacji ks. Pytla świdnicki kościół ewangelicko-augsburski jest dziś pomostem symbolizującym ciągłość dziejów Śląska mimo tragedii XX w. i miejscem dialogu polsko-niemieckiego, ważnym w procesie pojednania narodów" - podkreśliła kapituła w uzasadnieniu decyzji.
Gratulacje od prezydenta
W liście odczytanym podczas uroczystości przez prezydenckiego ministra Wojciecha Kolarskiego, prezydent Andrzej Duda pogratulował laureatowi i wyraził zadowolenie, że "w tej szczególnej edycji nagrodę otrzymuje proboszcz, gospodarz, opiekun i odnowiciel Kościoła Pokoju w Świdnicy". "Obecny stan tej perły wśród dolnośląskich zabytków jest owocem ponad trzydziestoletniej duszpasterskiej, badawczej, konserwatorskiej i popularyzatorskiej pracy. Ks. biskup wraz z małżonką przywrócił blask świątyni i przyczynił się do rozsławienia jej daleko poza granicami i Świdnicy i Polski" – napisał Duda.
Prezydent przypomniał, że Kościół Pokoju jest "uznawany za bezcenny element światowego dziedzictwa UNESCO oraz polski pomnik historii". "Wpisanie świątyni na tę drugą listę w ramach projektu '100 Pomników Historii na Stulecie Odzyskania Niepodległości' było dla mnie zaszczytem i wielką radością. Te wyróżnienia, otrzymane w wyniku starań laureata podkreślają wyjątkowość oraz olbrzymią wartość artystyczną i historyczną kościoła" – napisał prezydent.
Dodał, że obecnie "goście z całego świata przybywają do świątyni, aby podziwiać bogactwo barokowego wystroju oraz treści religijnych i historycznych świątyni". "Na przekór pierwotnym zamysłom austriackich władz kościół przetrwał wieki i wbrew wielu stoczonym na śląskiej ziemi wojnom wciąż głosi posłanie pokoju i solidarności między bliźnimi i narodami. Życzę nam wszystkim, aby także dzięki wysiłkom ks. biskupa pozostał przez wiele kolejnych stuleci wymownym znakiem chrześcijańskiej dobrej nowiny" - podsumował prezydent.
Ks. Pytel: nagrodę odbieram w imieniu wielu osób
Odbierając nagrodę, ks. bp. Waldemar Pytel wspomniał, że wiadomość o przyznaniu mu jej zbiegła się w czasie z informacją o zabójstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. - Przyznam, że moją pierwszą myślą było, żeby zrzec się nagrody na rzecz tragicznie zmarłego prezydenta, dać wyraz pośmiertnego uhonorowania człowieka, który tak wiele zrobił dla szerzenia tolerancji i współpracy. Współpraca i porozumienie również dla mnie są kluczowymi wartościami - powiedział Pytel.
- Mam świadomość, że przyjmując tę nagrodę, odbieram ją w imieniu wielu osób i instytucji, bez których wsparcia nie udałoby się przywrócić świetności Kościołowi Pokoju w Świdnicy - podkreślił laureat.
Nagroda im. prof. Aleksandra Gieysztora jest przyznawana za wybitne osiągnięcia w ochronie polskiego dziedzictwa kulturowego w dziedzinach takich, jak m.in. działalność muzealna, konserwatorska, archiwalna i biblioteczna.
W tym roku wyróżnienie zostało przyznane po raz 20. przez Fundację Bankową im. Leopolda Kronenberga działającą przy Banku Citi Handlowy. W poprzednich latach laureatami nagrody zostali m.in. Leon Tarasewicz, Elżbieta i Krzysztof Pendereccy, Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz-Wajda, Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą i Anda Rottenberg, prof. Norman Davies.
paw/
REKLAMA
REKLAMA