X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezydent: mam nadzieję na pogłębienie obecności NATO w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2019 15:30
Podczas wizyty na poligonie w Orzyszu prezydent Andrzej Duda podziękował wojskom sojuszniczym za współpracę z polskimi żołnierzami i wyraził nadzieję, że "z biegiem lat obecność NATO w Polsce będzie się powiększała". 
Andrzej Duda w Orzyszu
Andrzej Duda w OrzyszuFoto: PAP/Tomasz Waszczuk

- Mam nadzieję, że z biegiem lat obecność NATO w Polsce będzie się powiększała, ale również na to, że na terenie naszego kraju będą często odbywały się ćwiczenia sił sojuszniczych - powiedział Andrzej Duda. 

Przed wygłoszeniem oświadczenia prezydent w towarzystwie m.in. ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka i szefa BBN Pawła Solocha oglądał dynamiczny pokaz wojskowy przygotowany przez polskich żołnierzy z wojskami sojuszniczymi z Batalionowej Grupy Bojowej stacjonującej k. Orzysza. Zaprezentowano m.in. sytuację obrony po ataku, walkę wręcz, ochranianie ViPa. Po zakończeniu pokazów odbyła się parada kilkunastu czołgów. 

Czytaj więcej
czolg 1200.jpg
Zobacz, jak działa polska armia. 20 pikników wojskowych na 20–lecie Polski w NATO

W pokazach na poligonie w Orzyszu brały udział m.in. śmigłowce MI-17 i MI-24, czołgi PT-91, a także Leopard i Abrams czy haubice samobieżne RAK, a także chorwacka artyleria Volcano. 

Po zakończeniu pokazu prezydent podziękował wojskowym z Polski, dowódcy 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej Norbertowi Iwanowskiemu, USA, Wielkiej Brytanii i Rumunii, i wręczył im polskie flagi. Prezydent wyraził zadowolenie, "że w taki sposób świętowana jest obecność Polski w NATO" i zaznaczał, że każde ćwiczenia są dla armii cennym i "pożytecznym doświadczeniem". 

Prezydent podkreślił, że stacjonujące w Orzyszu siły polskie, amerykańskie, brytyjskie, rumuńskie i chorwackie chronią Rzeczpospolitą oraz wschodnią flankę Sojuszu. 

- To jest taki wymowny pokaz obecności Sojuszu Północnoatlantyckiego w naszym kraju i na wschodniej flance Sojuszu; mam nadzieję, że ta obecność z biegiem lat będzie się pogłębiała, będzie się powiększała, że będziemy mieli nie tylko obecnych żołnierzy różnych armii Sojuszu Północnoatlantyckiego na terenie Polski, ale że będą często u nas odbywały się także i ćwiczenia, bo jest to niezwykle ważne, aby zgrywać działanie jednostek, aby żołnierze ćwiczyli razem, aby w ten sposób do perfekcji doprowadzać wychodzenie z różnych sytuacji i realizację różnych zadań o charakterze taktycznym - mówił Andrzej Duda. 

Mariusz Błaszczak: system obrony jest spójny

Szef MON podkreślał z kolei, że w Polsce przez ostatnie 20 lat "pojawiło się wiele instytucji natowskich". "To decyzja sojuszników w Warszawie w 2016 r. spowodowała, że w Orzyszu stacjonują wojska sojusznicze" - zaznaczył. 

Przypomniał, że w ub. r. razem z prezydentem uczestniczyli w certyfikacji dowództwa wielonarodowej dywizji w Elblągu, która ma koordynować działania wielonarodowych batalionów NATO w Polsce i krajach bałtyckich. Błaszczak zapowiedział, że w poniedziałek będą w dowództwie korpusu wielonarodowego w Szczecinie. 

- Przygotowane są instytucje wojskowe do sprawowania swoich funkcji, również szkoleniowych. To wszystko sprawia, że system obrony naszego kraju jest spójny, że możemy w ramach NATO czuć się bezpiecznie - powiedział szef MON. 

Prezydent obejrzał na poligonie w Orzyszu także sprzęt wojskowy i rozmawiał z żołnierzami, którzy go obsługują. Z Orzysza prezydent Duda pojechał do Chełch pod Ełkiem na spotkanie ze społecznością szkoły im. Lecha Kaczyńskiego. 

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

20 lat Polski w NATO. Prezydent i szef MON z wizytą w "pancernej stolicy"

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 13:48
- To wielka radość, że jesteśmy częścią tego największego na świecie sojuszu militarnego, a tym samym i częścią wolnego świata - mówił w poniedziałek w Żaganiu prezydent Andrzej Duda, który wraz z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem zainaugurował tam obchody 20-lecia obecności Polski w NATO.
rozwiń zwiń