X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Polska armia 20 lat po wstąpieniu naszego kraju do NATO

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2019 14:15
– Sposób działania, współpraca z sojusznikami, procedury i szkolenie żołnierzy. W tych kwestiach polskie wojsko przeszło bardzo duże przemiany – wskazał Jakub Palowski z portalu Defence24.pl. 12 marca minie 20 lat, odkąd nasz kraj stał się członkiem NATO. Jakie zmiany w tym okresie przeszła polska armia i jaki jest jej potencjał?
Audio
  • 7.03.19 Jakub Palowski: „Musimy mieć świadomość, że potrzeby polskiej armii są ogromne (…)”.
  • 7.03.19 Andrzej Kiński: „Wiele projektów modernizacyjnych można było zrealizować we współpracy z Czechami lub Słowacją. Nie było jednak odpowiedniej woli politycznej (...)".
Polscy żołnierze będą uczestniczyć w zlocie harcerstwa w USA
Polscy żołnierze będą uczestniczyć w zlocie harcerstwa w USAFoto: Shutterstock

Jakub Palowski zwrócił uwagę, że duże znaczenie dla reorganizacji struktur wojskowych w naszym kraju miało zaangażowanie polskich żołnierzy w misje wojskowe w Iraku i Afganistanie, które były odpowiedzią na zamachy terrorystyczne w Stanach Zjednoczonych z 2001 roku.

d2685893-67ad-41a7-8908-e37267b1ec39.jpg
Blisko 200 mld zł na modernizację polskiej armii. Jak nowy program oceniają eksperci?

– Wymagało to przecież dostosowania się do współdziałania z sojusznikami. Ponadto w ramach unowocześniania polskich sił zbrojnych realizowano również programy modernizacyjne, m.in. zakup samolotów F-16, transporterów Rosomak, a także przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike – powiedział ekspert.

Pomimo poczynionych inwestycji większość podstawowego wyposażenia polskiego wojska to w wielu wypadkach sprzęt wciąż posowiecki. Jakub Palowski podkreślił, że jego wymiana wymaga kolejnych programów modernizacyjnych, w tym inwestycji w lotnictwo wojskowe.

– Jednym z nich jest program "Harpia", który ma prowadzić do zakupu samolotów nowej generacji. Jest to bardzo potrzebne i dobrze, że został ujęty w planie modernizacji technicznej. Posiadamy samoloty F-16, które spełniają wymogi współczesnego pola walki, ale na wyposażeniu są również posowieckie maszyny MiG-29 i Su-22. To właśnie one, zarówno ze względu na zdolności operacyjne, jak i bezpieczeństwo eksploatacji, powinny być jak najszybciej wymienione - zaznaczył.

Na temat sytuacji w polskiej armii oraz stanu jej wyposażenia mówił również Andrzej Kiński z czasopisma "Wojsko i Technika".

Polskie Radio 24/db

---------------------------------

Data emisji: 7.03.2019

Godzina emisji: 12.45, 13.33

Czytaj także

"Debata Poranka". Modernizacja polskiej armii

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2019 09:46
Przy okazji konferencji bliskowschodniej pojawiła się dyskusja o zakupie zestawów artylerii rakietowej HIMARS. Czy Polska powinna zbroić się kupując sprzęt z USA, czy raczej inwestować w swój rynek zbrojeniowy? Czy jeśli kupujemy, to skala dozbrojenia jest wystarczająca? O tym dyskutowali: Grzegorz Łaguna (Superstacja), Edyta Hołdyńska (Sieci) i Jerzy Mosoń (Fundacja FIBRE).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Likowski: system HIMARS nie jest w pełni nowoczesny

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2019 10:37
– Rozwiązania zastosowane w zakupionym systemie HIMARS są rozwiązaniami sprzed kilkunastu lat – powiedział Michał Likowski z magazynu "Raport". W audycji "Cafe Armia" rozmowa ekspertów o zestawie artylerii rakietowej zakupionej przez polską armię.
rozwiń zwiń