X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Śpiewałem z polskimi przyjaciółmi". Były ambasador USA o przyjęciu Polski do NATO

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 08:16
- Kiedy nasz Senat amerykański przegłosował wejście Polski do NATO, byłem w Polsce, usłyszałem o dobrych wynikach i później śpiewałem z polskimi przyjaciółmi "My Pierwsza Brygada", taka była atmosfera wtedy - powiedział były ambasador USA w Polsce Daniel Fried. Dyplomata w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką wspominał przyjęcie Polski do NATO.
Audio
  • Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej z b. ambasadorem USA w Polsce Danielem Friedem (IAR)
B. ambasador USA w Polsce  Daniel Fried
B. ambasador USA w Polsce Daniel FriedFoto: LAJOS SOOS

Dziś mija 20 rocznica wejścia Polski do NATO. 12 marca 1999 roku do Sojuszu Północnoatlantyckiego zostały przyjęte wraz z Polską także Czechy i Węgry. W Independence, w stanie Missouri, ministrowie spraw zagranicznych trzech państw, podpisali i przekazali akty przystąpienia do Paktu.

nato_armia_1200-pap.jpg
20 lat temu Polska przystąpiła do NATO. "Nic nam nie grozi"

Ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce był wtedy Daniel Fried. W rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką wspominał atmosferę tamtego okresu, także poparcie amerykańskiego Senatu niemal rok przed oficjalnym przyjęciem Polski do Sojuszu.

- To było zniszczenie postjałtańskiego porządku i budowanie Europy bez podziałów - powiedział Daniel Fried.

Portal PolskieRadio24.pl przygotował serwis specjalny "20 lat Polski w NATO". Są tam informacje o działaniach, które Polska podjęła w ramach uczestnictwa w Sojuszu Północnoatlantyckim, a także infografiki, materiały wideo, nagrania z archiwum Polskiego Radia i zdjęcia.

Daniel Fried w rozmowie z Polskim Radiem podkreślił, że dla Amerykanów to była kluczowa decyzja - co zrobić z Europą po upadku muru berlińskiego. - I to była kwestia, czy będziemy powtarzali te same błędy, czy będzie obojętność wobec losów Polski. Tym razem postanowiliśmy, że będziemy współpracować z Polakami na rzecz jednej nierozdzielonej Europy i NATO było narzędziem takiej strategii - powiedział były amerykański ambasador w naszym kraju.

Opowiedział się też za zwiększeniem obecności wojsk Stanów Zjednoczonych w Polsce w związku z agresywnymi działaniami Rosji. - Zgadzam się z polskim rządem, że my Amerykanie powinniśmy powiększyć naszą obecność wojskową na terytorium Polski na rzecz artykułu 5, bezpieczeństwa Europy jako całości. Wolałbym, żebyśmy mieli lepsze stosunki z Rosją, ale to nie my zaatakowaliśmy Ukrainę i Gruzję, to Rosjanie - dodał.

Po rosyjskiej agresji na Ukrainę, Amerykanie wraz z sojusznikami w NATO zdecydowali w 2014 roku o wzmocnieniu wschodniej flanki. To był piętnasty rok naszego członkostwa w Sojuszu. Wtedy do Polski i krajów bałtyckich wysłano cztery bataliony, po tysiąc żołnierzy każdy. Po pięciu latach od tamtej decyzji mówi się o konieczności zwiększenia tej obecności.

paw/

Czytaj także

Siły NATO. Zobacz, gdzie i jakie jednostki stacjonują w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 14:37
 - W Polsce przebywa aktualnie około 5000 żołnierzy wojsk sojuszniczych. Jednak jest to liczba zmienna - powiedział ppłk Marek Pawlak, rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
rozwiń zwiń