X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Bondaryk: brak było środków na ABW i walkę z przestępczością

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 18:00
Krzysztof Bonadaryk ocenił przed sejmową komisja śledczą ds. VAT, że w okresie gdy był szefem ABW brakowało pieniędzy na działalność Agencji i na walkę z przestępczością zorganizowaną.
Audio
  • Były szef ABW: problemem agencji był zamrożony od dekad budżet (źr. IAR)
Krzysztof Bondaryk
Krzysztof BondarykFoto: PAP/Piotr Nowak

Krzysztof Bondaryk, były szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zeznawał we wtorek przed komisją śledczą ds. VAT.

Zapytany przez szefa komisji Marcina Horałę (PiS), czy w 2009 r. roku trafił do niego raport MSWiA o stanie bezpieczeństwa Polski z 2008 r. stwierdził, że "prawdopodobnie tak". - W jakieś części ABW dostarczała danych do tego raportu - dodał.

Wyjaśnił też, że ABW brała udział w przygotowaniu w 2009 r. strategii zwalczania przestępczości zorganizowanej na lata 2010-2012. - Myślę, że przedstawiciele ABW uczestniczyli w tych pracach. Na pewno to opiniowaliśmy, a minister Adam Rapacki (były wiceszef MSWiA i MSW w latach 2007-2012 - PAP) koordynował to. Ta współpraca była zawsze dobra - ocenił.

Na pytanie, czy ma wiedzę nt. zahamowania prac nad strategią dotyczącą zwalczania przestępczości zorganizowanej i zmianie nazwy tego dokumentu "ze strategii na plan", co - w opinii Horały - spowodowało, że nie było dodatkowych środków na jej wdrożenie, a co za tym idzie zwalczanie przestępczości zorganizowanej", były szef ABW odpowiedział: "To jest taki problem, kiedy faza strategii, czy faza projektu (strategii-PAP) dotyka wydatków. Zawsze w takim momencie włącza się minister finansów i mówi, że w budżecie nie ma (wystarczających środków -PAP). Tak samo było tu, bo wydatki planowane na modernizację policji, straży granicznej, czy innych służb musiały być duże, i przykro mówić, ale tych pieniędzy nie było".


Jak wyjaśnił, nazwę dokumentu ze "strategii" na "plan" zmieniono po to, "by dokument ten w jakikolwiek sposób zafunkcjonował". Przyznał też, że zna pismo od ministra Michała Boniego (w latach 2008–2009 Boni był sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - PAP), zmieniające nazwę strategii. "Nie jedna strategia została tak zmieniona, bo brakowało pieniędzy" - stwierdził.

Na uwagę szefa komisji, że "strasznie musiał ktoś pana i Agencji nie lubić, że tych pieniędzy tak nie było i były one blokowane", Bondaryk odpowiedział: "generalnie potwierdzam".

- Potwierdza pan, że pana nie lubiano w rządzie - dopytywał Horała. "To się nie zmienia" - odparł Bondaryk. Horała na te słowa odparł: "to pana przytulę po komisji".

Bondaryk zapewnił też , że nie było "wpływu", "rozkazów", ani "gróźb" ze strony polityków wobec ABW, żeby nie prowadzić określonych działań lub, żeby prowadzić je szybciej. - Zawsze, żeby było lepiej. Otrzymywałem takie zachęty od pana premiera, ale były one o pracy agencji, a nie konkretnej sprawy - dodał.

Śledztwa w sprawie VAT

Świadek ocenił, że ABW pod jego kierownictwem miało "kilka poważnych sukcesów" w zwalczaniu przestępczości wyłudzania VAT.

Dopytywany, czy śledztwa w sprawie wyłudzeń podatku VAT były priorytetowe dla ABW, Bondaryk poinformował, że w czasie gdy był jej szefem, agencja prowadziła rocznie "średnio" około 500 śledztw. Jak mówił, dwie trzecie tych śledztw to były śledztwa związane z przestępstwami ekonomicznymi i gospodarczymi.

W tym kontekście Bondaryk wymienił działalność na szkodę majątku państwowego, korupcję urzędników państwowych, pranie pieniędzy, ale także związane z przestępstwami wyłudzania VAT i szarą strefą. Ocenił, że śledztw dot. wyłudzeń VAT lub z tym powiązanych było 40-60 rocznie. - Może 70 - dodał.

Były szef ABW wyjaśnił też, że agencja była w "jego czasach" kontrwywiadem śledczym działającym "w trzech liniach": ekonomicznej, klasycznej kontrwywiadowczej i kontrterrorystycznej. - W tych trzech liniach działań operacyjno-rozpoznawczych rozpoznawaliśmy zjawiska przestępczość - stwierdził. 

Zapytany o skuteczność działań ABW w zakresie śledztw związanych z wyłudzeniami podatku VAT stwierdził, że "trudno mu w tej chwili powiedzieć". Przypominał też, że większość jego ocen, jako szefa ABW, w tym zakresie jest niejawnych.

Zdaniem Bondaryka priorytety działań ABW wynikały z corocznych wytycznych premiera dla ABW. Na pytanie, czy w tych wytycznych znalazła się walka z wyłudzeniami podatku VAT i czy były wskazywane jako priorytetowe, Bondaryk ocenił: "były one na pewno obecne". 

Komisja śledcza ds. VAT bada prawidłowość i legalność działań, a także zaniedbanie organów i instytucji publicznych w zakresie zapewnienia dochodów Skarbu Państwa z tytułu podatku VAT i podatku akcyzowego w okresie od grudnia 2007 do listopada 2015 roku. 

Krzysztof Bondaryk był szefem ABW w latach 2008-2013, czyli większość okresu, którym zajmuje się komisja. Na początku 2013 roku podał się do dymisji.

PAP / IAR / dcz // PAP/IAR / agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Śląskie: ABW zatrzymała 10 osób podejrzanych o udział w grupie wyłudzającej VAT

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2019 16:25
Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali 10 osób, podejrzanych o udział w zorganizowanej grupy przestępczej mającej na celu wyłudzanie podatku VAT. Według śledczych, wyłudzili oni ok. 10 mln zł.
rozwiń zwiń