X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wiceminister środowiska: raport UNESCO ws. Puszczy Białowieskiej nie powinien był zostać ujawniony

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 16:22
- To dopiero raport wstępny, który otrzymaliśmy z prośbą o odniesienie się do niego i wskazanie ewentualnych błędów. Trwa jeszcze dyskusja pomiędzy nami a ekspertami UNESCO i IUCN. To nie jest raport końcowy, nie powinien był zostać ujawniony - mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Golińska. Wiceminister środowiska na naszej antenie odniosła się do kwestii ujawnienia raportu UNESCO ws. Puszczy Białowieskiej przez "Gazetę Wyborczą". 
Audio
  • 12.03.19 Małgorzata Golińska (Ministerstwo Środowiska): raport ws. Puszczy Białowieskiej nie powinien był zostać ujawniony
Małgorzata Golińska
Małgorzata Golińska Foto: PR24 / Robert Bartosewicz

Według informacji "GW", wnioski z raportu UNESCO i IUCN (Międzynarodwej Unii Ochrony Przyrody) są "druzgocące dla Lasów Państwowych i polskich władz". Działania prowadzone w Puszczy Białowieskiej (m.in. walka z kornikiem drukarzem) miały zostać ocenione "jednoznacznie negatywnie". Miało dojść do łamania zapisów, do których przestrzegania Polska zobowiązała się w 2014 roku - wówczas miejsce światowego dziedzictwa zostało rozszerzone na całą polską część Puszczy Białowieskiej. 

W ocenie Małgorzaty Golińskiej, był to błąd ówcześnie rządzącej koalicji PO-PSL. - W moim przekonaniu popełniono potężny błąd. Wiedząc, że już rozpoczęła się gradacja kornika na terenie Puszczy Białowieskiej, nie zabezpieczono możliwości walki z tym owadem - tłumaczyła gość PR24. - Pamiętajmy, że nie jest prawdą, że cała Puszcza Białowieska jest lasem pierwotnym. To, że części Polaków i niektórym przedstawicielom społeczności międzynarodowej "wbito do głowy" taki przekaz, to początek całego problemu, wielkiej obrony Puszczy ze strony wielu osób - podkreślała, odnosząc się również do kwestii raportu UNESCO i IUCN. 

- W ubiegłym roku, na przełomie września i października gościliśmy na terenie Puszczy Białowieskiej dwóch ekspertów z UNESCO i IUCN, którzy przyjechali na nasze zaproszenie z tzw. misją reaktywną, by zbadać doniesienia, które do nich dotarły "od stron trzecich". Chcieli sprawdzić, na ile działania podjęte w latach 2016-2017 [wycinka związana z gradacją kornika drukarza - przyp. red.] zagroziły trwałości Puszczy i czy jest podstawa, by wpisać ją na listę światowego dziedzictwa w zagrożeniu - relacjonowała na naszej antenie wiceminister środowiska. - Misja trwała ponad tydzień, miała miejsce po stronie polskiej i białoruskiej. Eksperci, wyjeżdżając, przedstawili nam wstępne rekomendacje. Spodziewaliśmy się tego, co pojawi się w raporcie. Jednakże, trochę "rozjechało się" to, o czym rozmawialiśmy, z tym, co przedstawiono nam na piśmie, kilka miesięcy po wizycie - dodawała. 

Jak podała "Gazeta Wyborcza", przedstawiciele UNESCO i IUCN pochwalili - w kontekście gradacji kornika drukarza w Puszczy Białowieskiej - działania Białorusinów, którzy nie zdecydowali się na wycinkę drzew, która miała powstrzymać wzrost populacji owadów. Zgodnie z informacjami dziennika, "przed wpisaniem polskiej części Puszczy na listę światowego dziedzictwa w zagrożeniu uratował nas unijny Trybunał Sprawiedliwości, który w kwietniu 2018 roku zakazał cięć". Eksperci mają jednak postulować, by wpisanie na listę obiektów zagrożonych zostało przez UNESCO rozważone, jeżeli Polska będzie chciała "wrócić do niszczycielskich dla Puszczy praktyk". 

Więcej w rozmowie z Małgorzatą Golińską. 

Gospodarzem programu był Antoni Trzmiel. 

Polskie Radio 24/zz

-----------------------------------

Data emisji: 12.03.19 

Godzina emisji: 15.08


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przekop Mierzei Wiślanej: ekolodzy przeciwni, minister – odpowiada

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2019 20:10
Trwa wymiana opinii ekologów z ministerstwem ws. przekopu Mierzei Wiślanej. Gdy ekolodzy zarzucają budowie negatywny wpływ na środowisko, minister Gróbarczyk odpowiada, że Komisja Europejska nie zakwestionowała raportu dotyczącego oddziaływania na ekosystem.
rozwiń zwiń