X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Abp Stanisław Gądecki ponownie wybrany na przewodniczącego Episkopatu Polski

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 11:00
Biskupi obradujący na 382. Zebraniu Plenarnym KEP wybrali ponownie w pierwszym głosowaniu metropolitę poznańskiego arcybiskupa Stanisława Gądeckiego na przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski - poinformowało biuro prasowe Episkopatu. Jego zastępcą na drugą kadencję pozostanie arcybiskup Marek Jędraszewski.
Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki
Przewodniczący KEP abp Stanisław GądeckiFoto: PAP/Leszek Szymański

Stanisław Gądecki urodził się w Strzelnie (woj. poznańskie) 19 października 1949 r. Ukończył Prymasowskie Wyższe Seminarium Duchowne w Gnieźnie, gdzie w czerwcu 1973 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Studiował w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, Franciszkańskim Studium w Jerozolimie i na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza w Rzymie. Jest doktorem teologii biblijnej.

Abp Stanisław Gądecki został po raz pierwszy wybrany na przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski 12 marca 2014 roku na pięcioletnią kadencję, a 8 października 2016 roku na wiceprzewodniczącego Rady Konferencji Episkopatów Europy (Consilium Conferentiarum Episcoporum Europae, CCEE).

Wcześniej, 28 marca 2002 roku, został mianowany przez papieża Jana Pawła II arcybiskupem metropolitą poznańskim. Kanoniczne objęcie diecezji miało miejsce 2 kwietnia 2002 roku, a uroczysty ingres do archikatedry poznańskiej odbył się 20 kwietnia 2002 roku. 29 czerwca 2002 roku na placu św. Piotra abp Gądecki otrzymał z rąk papieża paliusz metropolitalny.

Marek Jędraszewski urodził się 24 lipca 1949 r. w Poznaniu. Studiował w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu i na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu.

24 maja 1973 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp. Antoniego Baraniaka. 17 maja 1997 r. papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej. Święcenia biskupie otrzymał 29 czerwca 1997 r. w Poznaniu. Jego dewizą biskupią są słowa "Znać Chrystusa".

11 lipca 2012 r. papież Benedykt XVI mianował go arcybiskupem metropolitą łódzkim. Abp Jędraszewski jest od 2014 r. zastępcą przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. W Konferencji Episkopatu Polski pełni ponadto funkcje członka Rady Stałej KEP, przewodniczącego Rady Naukowej, członka Sekcji Nauk Filozoficznych Komisji Nauki Wiary, Komisji Wychowania Katolickiego, Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży, a także delegata KEP ds. Duszpasterstwa Akademickiego.

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Abp Gądecki: dyskusja o rozdziale państwa i Kościoła "nieporozumieniem"

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 09:35
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski uważa, że dyskusja w mediach na temat konieczności wprowadzenia rozdziału państwa i Kościoła wydaje się być wynikiem jakiegoś nieporozumienia. - Rozdział ten jest zagwarantowany w Konstytucji Rzeczypospolitej, jak również w Konkordacie - podkreślił arcybiskup Stanisław Gądecki w komunikacie przesłanym Polskiemu Radiu.
rozwiń zwiń