X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Mariusz Błaszczak apeluje o więcej wiary i zaufania ws. planów wzmocnienia obecności wojsk USA w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 16:37
- MON prowadzi negocjacje ws. wzmocnienia obecności wojsk USA w Polsce. Odrobinę cierpliwości oraz więcej wiary i zaufania - napisał szef MON Mariusz Błaszczak. Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher zapewniła z kolei, że zrobiono "duże postępy" w rozmowach na ten temat.
Mariusz Błaszczak
Mariusz BłaszczakFoto: Ministerstwo Obrony Narodowej / Twitter

W czwartek "Gazeta Wyborcza", powołując się na źródła dyplomatyczne napisała, że rząd nie zdołał przekonać USA do budowy stałej bazy w Polsce. "W grę wchodzi natomiast niewielki wzrost obecności wojsk amerykańskich" - zaznaczyła "GW".

Mariusz Błaszczak nawiązując do tych doniesień napisał na Twitterze: "W zamieszaniu medialnym wokół wzmocnienia obecności wojsk USA w Polsce przypominam, że to MON prowadzi negocjacje. O efektach poinformuję najpierw Prezydenta RP i polski rząd, a potem media. Odrobinę cierpliwości oraz więcej wiary i zaufania".

Do sprawy na Twitterze odniosła się również ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. "W przeciwieństwie do tego, co pojawiło się w mediach, robimy duże postępy w rozmowach dotyczących zwiększonej obecności wojsk amerykańskich w Polsce" - oświadczyła. Zaznaczyła też, że brała udział w spotkaniach na ten temat, zatem wiedzę na ten temat posiada "z pierwszej ręki".

"Bardzo produktywne rozmowy"

We wcześniejszym wpisie Mosbacher przypomniała ostatnią wizytę w Warszawie podsekretarza obrony USA Johna Rooda, który w środę na temat zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce rozmawiał z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem i wiceministrem obrony Tomaszem Szatkowskim.

Mosbacher oceniła, że rozmowy te były "bardzo produktywne" oraz "pokazują zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce i dalsze pogłębianie" obustronnej współpracy.

Wcześniej w Sejmie szef MON Mariusz Błaszczak mówił, że "jeżeli chodzi o sprawy związane ze zwiększeniem obecności armii Stanów Zjednoczonych w Polsce, nie rozmawiamy o tym, "czy", tylko "kiedy i jak".

Minister zapewnił, że rozmowy, które odbył dzień wcześniej w Warszawie z Roodem były "bardzo dobre". - Umówiliśmy się, że będziemy wspólnie przekazywali komunikaty w sprawie rozmów – dodał Błaszczak.

"Będzie zwiększona obecność amerykańska w Polsce"

O doniesienia medialne dot. budowy bazy wojsk USA w Polsce był w Sejmie też pytany szef BBN Paweł Soloch. - Rozmowy są w toku, będzie zwiększona obecność amerykańska w Polsce - podkreślił. Ani minister obrony, ani szef BBN nie odpowiedzieli, czy domniemana baza miałaby zostać umieszczona w Redzikowie, gdzie powstaje baza amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej.

Polska zabiega o zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej, polegającej od kilku lat na rotacji bez przerw między kolejnymi zmianami. Pod koniec września ub. r. w Waszyngtonie prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję na wspólną budowę bazy, która mogłaby nosić nazwę "Fort Trump".

Po aneksji przez Rosję Krymu w 2014 r. Stany Zjednoczone wystąpiły z inicjatywą zwiększenia obecności w Europie, intensyfikując ćwiczenia w krajach sojuszniczych i rozmieszczając wojska także w tych regionach, gdzie wcześniej nie stacjonowały. W ramach operacji Atlantic Resolve amerykańska pancerna brygadowa grupa stacjonuje w jednostkach w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu, zmieniając się co dziewięć miesięcy.

Amerykanie są także państwem ramowym – dowodzą i kontrybuują większość sił – wielonarodowej batalionowej grupy bojowej NATO w Orzyszu, jednej z czterech rozmieszczonych przez Sojusz jako siły wysuniętej wzmocnionej obecności (eFP) w Polsce i krajach bałtyckich. Polska wydzieliła siły do batalionu na Łotwie u do wzmacniających południową część wschodniej flanki sił dopasowanej wysuniętej obecności (tFP) w Rumunii.

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Kiński o wyrzutniach HIMARS: stanowczo zwiększą naszą siłę ognia

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2019 16:07
- System HIMARS zakupiono, by polskie wojsko miało zdolność do rażenia celów na większe odległości, również środkami naziemnymi - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Andrzej Kiński ekspert wojskowy, redaktor naczelny magazynu "Wojsko i Technika".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Więcej wojsk amerykańskich w Polsce. Ekspert: to powrót sił zbrojnych USA do Europy

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 13:23
- Nie tak dawno temu był w Europie moment, gdy nie było żadnego amerykańskiego czołgu zdolnego do działania. Dzisiaj ta sytuacja się diametralnie zmieniła i zaangażowanie Amerykanów oznacza powrót do stanu sprzed kilkunastu lat - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Andrzej Kiński ekspert wojskowy, redaktor naczelny miesięcznika "Wojsko i Technika".
rozwiń zwiń