more_horiz
Wiadomości

Witold Waszczykowski o exposé Jacka Czaputowicza: rzeczowe, nawiązywało do wielu istotnych kwestii

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 08:57
- Przemówienie ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza było bardzo rzeczowe. Odnosiło się i do sytuacji w Unii Europejskiej, i do bezpieczeństwa Polski oraz naszej części regionu – powiedział w Polskim Radiu 24 Witold Waszczykowski, poseł PiS i były szef MSZ. Na antenie mówił także m.in. o relacjach polsko-amerykańskich i atmosferze panującej w Europie przed wyborami do europarlamentu.
Audio
  • 15.03.19 24 Pytania - rozmowa poranka. Witold Waszczykowski (PiS) o exposé Jacka Czaputowicza, relacjach Polski z innymi krajami i sytuacji w UE przed wyborami do europarlamentu

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz wygłosił w czwartek w Sejmie exposé o priorytetach polskiej polityki zagranicznej w 2019 roku. Szef naszej dyplomacji podkreślił, że szczególne znaczenie będą miały: wizyty w USA prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego, reakcja wobec agresywnej polityki Rosji, pomoc humanitarna ofiarom wojen oraz ochrona praw Polaków za granicą.

- Było to bardzo rzeczowe przemówienie. Po pierwsze, odnosiło się do sytuacji w UE, a to w tej chwili jest najważniejsze, bo stoimy u progu dokonania nowych wyborów i stworzenia nowej władzy we Wspólnocie. Po drugie, nawiązywało do bezpieczeństwa Polski i naszej części regionu, a także przedstawiło rutynową panoramę relacji z kilkudziesięcioma państwami na świecie – powiedział Witold Waszczykowski.

Były szef dyplomacji skupił się przy tym na relacjach polsko-amerykańskich. Jak zaznaczył, relacje ze wszystkimi krajami są ważne, ale te z USA szczególnie. - Stany Zjednoczone to nasz główny partner w dziedzinie bezpieczeństwa Polski. Mamy nadzieję, że nasza współpraca przejdzie też na inne sfery, np. gospodarczą - dodał. Odniósł się również do sprawy związanej ze zwiększoną obecnością w Polsce wojsk amerykańskich i budowy bazy antyrakietowej w Redzikowie pod Słupskiem. – Rozmowy trwają. Zależy nam nie tylko na większej liczebności żołnierzy USA, ale przede wszystkim na obecności dowództwa. U nas powinno być dowództwo natowskie, amerykańskie czy też polsko-amerykańskie. Po to, żeby ci żołnierze nie ćwiczyli tylko sztuki strzelania i kopania okopów, ale byli podporządkowani jakiemuś konkretnemu planowi – zaznaczył były szef MSZ.

Witold Waszczykowski odniósł się również do atmosfery i relacji, jakie panują w Europie przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. - Poza politycznymi rozgrywkami mamy do czynienia również z pewną debatą cywilizacyjną. Jest dyskusja między prawicą a lewicą, która przechodzi w tej chwili od kwestii społeczno-gospodarczych do tych bardziej społeczno-kulturowych – zauważył.

Były minister spraw zagranicznych radził też polskiemu rządowi, aby przed eurowyborami nie zapraszał prezydenta Francji Emmanuela Macrona. – Ja bym przed tym przestrzegał, bo będzie próbował promować swoje koncepcje i wspierać jedną stronę – zaznaczył. I podał przykład Manfreda Webera, niemieckiego europosła, który niedawno odwiedził Polskę na zaproszenie opozycji. – To było polityczne chuligaństwo. Nie może dziać się tak, że zaprzyjaźniony z nami polityk sąsiedniego państwa przyjeżdża do Polski, żeby napyskować na rząd, który został wybrany w sposób demokratyczny i jest legalny. To tak, jakbyśmy my, polscy politycy, uczestniczyli w kampanii wyborczej w Niemczech i wychodzili z krytycznymi tekstami wobec Angeli Merkel oraz podburzali Niemców, żeby jej nie akceptowali jej rządu – podkreślił.

Więcej w całej audycji. 

Gospodarzem programu był Stanisław Janecki.

Polskie Radio 24/bb

------------------------------------

Data emisji: 15.03.19

Godzina emisji: 7.36

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Exposé szefa MSZ Jacka Czaputowicza. O kierunkach polskiej polityki zagranicznej. Komentarze ekspertów

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 13:01
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz wygłosił w czwartek w Sejmie exposé o priorytetach polskiej polityki zagranicznej w 2019 roku. Szef dyplomacji podkreślił, że szczególne znaczenie będą miały: wizyty w USA prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego, reakcja wobec agresywnej polityki Rosji, pomoc humanitarna ofiarom wojen oraz ochrona praw Polaków za granicą. W Polskim Radiu 24 przemówienie komentowali eksperci i publicyści: dr Marcin Zaborowski (Visegrad Insigh), Andrzej Talaga (WEI), Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego), Bartłomiej Radziejewski (Nowa Konfederacja) i Roman Mańka (Fundacja Fibre).
rozwiń zwiń