X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Debata poranka". Publicyści o raporcie Episkopatu dotyczącym pedofilii w Kościele

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 10:19
- Przedstawienie przez Episkopat raportu na temat pedofilii w polskim Kościele było dobrym krokiem, natomiast nie może się skończyć tylko na nim - mówił w "Debacie poranka" Agaton Koziński z dziennika "Polska The Times". Na ten temat, a także m.in. o eurowyborach dyskutowali w studiu Polskiego Radia 24 również publicysta Miłosz Lodowski i Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej".
Audio
  • 15.03.2019 Debata poranka. Publicyści o raporcie Konferencji Episkopatu Polski dotyczącym pedofilii w Kościele
Konferencja prasowa na zakończenie 382. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie
Konferencja prasowa na zakończenie 382. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w WarszawieFoto: PAP/Piotr Nowak

Konferencja Episkopatu Polski przedstawiła w czwartek raport dotyczący pedofilii w Kościele. Jak wynika z danych, które ogłosiła, od 1 stycznia 1990 do 30 czerwca 2018 roku zgłoszono 382 przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich. 198 przypadków dotyczyło osób poniżej 15 lat, a 184 - powyżej 15. roku życia. Łączna liczba ofiar poniżej 15 lat wynosiła 345 we wszystkich, również niepotwierdzonych przypadkach, natomiast ofiar poniżej 15. roku życia było 280.

Agaton Koziński z "Polska The Times" stwierdził, że ujawnienie tych liczb i pokazanie skali zjawiska miało więcej pozytywów niż negatywów. - Sam fakt, że Kościół rozpoczął próbę zmierzenia się z problemem i jego wytłumaczenia, był dobry. Został spełniony najważniejszy, psychologiczny warunek, bo duchowni zgromadzeni na konferencji z dziennikarzami mogli się wreszcie wygadać w tej kwestii. Ale nie może się skończyć tylko na tym. Jeśli Kościół uzna, że ten jeden ruch wystarczy i temat można uznać za zamknięty, to będzie źle. Dlatego że już bardzo długo stosował politykę strusia chowającego głowę w piasek i jedną konferencją problemu nie rozwiąże. Musi włożyć dużo pracy, by odzyskać nadwątlone zaufanie, a tego jednym spotkaniem z mediami się nie da zrobić – podkreślił Agaton Koziński. Publicysta wyraził ponadto wątpliwości co do metodologii pozyskiwania danych do raportu. Jego zdaniem, przedstawione liczby są znacznie zaniżone, bo badanie miało charakter dobrowolnej ankiety wśród duchownych.

Publicysta Miłosz Lodowski uznał, że konferencja hierarchów Kościoła w sprawie pedofilii może stanowić początek ogólnopolskiej debaty na temat seksualnego bezpieczeństwa dzieci. - Dlatego że sprawa wydaje się bardziej złożona. Następują ruchy nad wprowadzeniem wczesnej seksualizacji, do tego dochodzi kwestia tego, że przypadki molestowania odnotowywane są również w innych środowiskach. Są problemy z trenerami sportowymi, a i wśród artystów co jakiś czas też o tym się słyszy - zauważył.

Z kolei trzeci gość programu - Tomasz Sakiewicz - ze względu na uczestnictwo w obchodach Święta Narodowego Węgier w Budapeszcie wziął udział tylko w pierwszej części audycji. Podczas niej była mowa m.in. o wyborach do Parlamentu Europejskiego, a także o relacjach i przyjaźni polsko-węgierskiej. - Mamy 171. rocznicę Wiosny Ludów. Ta rewolucja węgierska, do której przed tyloma laty doszło, była także walką o wolność Polski. Ale ponieważ dzisiaj stoimy w przededniu eurowyborów, to spotkanie polsko-węgierskie jest dobrym momentem do tego, by podkreślić, że chcemy jednoczyć Europę i narody, a jednocześnie pragniemy zachować swoją tożsamość – powiedział Tomasz Sakiewicz.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadził Stanisław Janecki.

Polskie Radio 24/bb

--------------------------------

Data emisji: 15.03.2019

Godzina emisji: 08.08


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak