more_horiz
Wiadomości

Łukasz Kobeszko: władze Polski i Węgier mocno stawiają na odbudowę suwerenności narodowej

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 12:09
- Polska i Węgry mają wiele wspólnych cech. To m.in. stawianie rządów obu krajów na odbudowę suwerenności narodowej. Jest jednak kilka kwestii, które nas różnią, a to np. podejście do Rosji, które wynika z polityki Viktora Orbana - powiedział w Polskim Radiu 24 Łukasz Kobeszko z "Nowej Konfederacji".
Audio
  • 15.03.2019 Łukasz Kobeszko: Polskę i Węgry łączy wspólna historia, a obecnie polityka rządów obu krajów
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: esfera/Shutterstock.com

Węgrzy 15 marca obchodzą swoje narodowe święto. Tego dnia upamiętniają rewolucję węgierską z 1848 roku. Z tej okazji - ponieważ w obchody włączyli się również Polacy - gość Polskiego Radia 24 przybliżał relacje Polski i Węgier.

- Łączy nas wspólna historia. Pisarz Stanisław Worcell kiedyś ładnie ujął ją, mówiąc, że oba kraje to takie dwa dęby, które rosną osobno, ale ich korzenie i konary splatają się. W tym jest wiele prawdy – powiedział autor książki o reformach na Węgrzech i w Polsce.

Bliskość obu państw podał na przykładzie polityki partii sprawujących w nich władzę. – Zarówno rządzący Fideszem premier Viktor Orban, jak i prezes PiS Jarosław Kaczyński mocno stawiają na odbudowę suwerenności narodowej. Chodzi o wzmocnienie Polski i Węgier we wspólnotach europejskich. Obaj chcą też zerwać z filozofią liberalizmu, czyli państwa minimum. Stawiają na silną obecność państwa w sferze gospodarki oraz mocy politycznej – podkreślił Łukasz Kobeszko.

Polska i Węgry różnią się, jeśli chodzi o politykę międzynarodową. Spójne są w kwestii walki z obecnym kształtem Unii Europejskiej, ale inaczej patrzą na Wschód. - Faktycznie różni nas podejście do Rosji. To wynika jednak z polityki Viktora Orbana. On gra równocześnie na wielu fortepianach i chce zabezpieczyć różne kierunki geopolityczne. Uważa, że współczesny polityk powinien osiągać maksymalne korzyści, stąd też nie zwraca uwagi na aspekty ideologiczne i historyczne. Dlatego do budowania energetyki jądrowej podchodzi tak, że angażuje w to stronę rosyjską. Jego zdaniem nie powinno mieć znaczenia, z jakiego kierunku pochodzi zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego – stwierdził gość Polskiego Radia 24.

Premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w uroczystych obchodach 171. rocznicy wybuchu Wiosny Ludów w Budapeszczie.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

Gospodarzem programu był Samuel Pereira.

Polskie Radio 24/IAR/bb

------------------------------------

Data emisji: 15.03.19

Godzina emisji: 10.39

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dominik Hejj: na Węgrzech nie ma alternatywy dla Fides

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2019 20:15
- Można dyskutować o rozwiązaniach, jakie proponuje Fides, ale partia daje poczucie ciągłości władzy i chroni jednocześnie Węgrów przed tym czego się boją, m.in. nielegalną imigracją, którą mogli zobaczyć w 2015 r. – mówił w polskim Radiu 24 komentarz Dominik Hejj z portalu kropka.hu
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Maciej Szymanowski: Polskę i Węgry łączy wiele rzeczy

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 15:25
– Węgry są bardzo dobrym sojusznikiem. Współpraca polsko-węgierska służy również całej Grupie Wyszehradzkiej – powiedział prof. Maciej Szymanowski z Katolickiego Uniwersytetu w Budapeszcie. W przeddzień Dnia Węgierskiego w Polskim Radiu, rozmowa na temat historycznych, a także współczesnych relacji polsko-węgierskich.
rozwiń zwiń