X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dr Łukasz Jasina o relacjach z Białorusią: Musimy prowadzić dialog

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 12:15
- Dopóki rządzi na Białorusi Aleksander Łukaszenko, zbudowanie pełnych relacji między naszymi krajami nie będzie możliwe. Musimy jednak rozmawiać na tematy dla nas ważne, począwszy od spraw pamięci dotyczącej wspólnej historii, a skończywszy na zagadnieniach gospodarczych. Nikt nie zmieni położenia Białorusi na mapie Europy – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Audio
  • 15.03.19 Dr Łukasz Jasina o polsko-białoruskim sporze o Romualda Rajsa "Burego"
Fragment okładki książki - Komendant Bury. Biografia kpt. Romualda Adama Rajsa Burego
Fragment okładki książki - Komendant "Bury". Biografia kpt. Romualda Adama Rajsa "Burego"Foto: ipn.gov.pl

Dr Łukasz Jasina zaznaczył, że w sprawach dotyczących historii nie ma porozumienia między Polska a Białorusią od samego początku istnienia niepodległej Białorusi. - W białoruskiej polityce historycznej dominuje czczenie ludzi, którzy dokonywali mordów na Polakach w latach 1939 – 1941. Sprawa Burego i popełnionej przez jego odziały zbrodni pod Hajnówką po nieostrożnej medialnie wypowiedzi IPN, dała stronie białoruskiej oręż do włączenia się w polską politykę historyczną – zauważył.

Gość podkreślił, że wezwanie ambasadora RP do białoruskiego MSZ miało na celu pokazanie stronie polskiej, że Białoruś będzie używało tego typu retoryki. – Strona białoruska będzie wykorzystywała quazi-nacjonalistyczne elementy. To jest charakterystyczne dla reżimów znajdujących się w kryzysie, tego typu zagadnienia nie były do tej pory na Białorusi poruszane. Mam nadzieję, że będzie to generowało ze strony polskiej asertywność. Ciągle nic nie wiemy na temat tzw. białoruskiej listy katyńskiej, nie możemy postawić pomnika w Kuropatach. Czasami lepiej, żeby pewne sprawy się pojawiły i zaczęto o nich mówić wprost – stwierdził dr Jasina.

Ambasador RP został wezwany do białoruskiego MSZ w związku z oświadczeniem IPN, w którym uznano za "wadliwe" wcześniejsze ustalenia tej instytucji. Stwierdzały one, że zabójstwa popełnione przez oddział Romualda Rajsa "Burego" należą do zbrodni ludobójstwa. - Oczekujemy od władz Polski publicznego oficjalnego komentarza, czy ta ocena działań "Burego" jest oficjalnym punktem widzenia i jak się to odnosi do kroków na rzecz budowania dialogu, w tym historycznego, podjętego przez oba kraje w ostatnim czasie – oświadczył w komunikacie rzecznik MSZ Białorusi Anatol Hłaz.

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiał Samuel Pereira.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 15.03.2019

Godzina emisji: 11:48

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Alaksandr Łukaszenka: nie ma tematu zjednoczenia Białorusi z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2019 09:01
Białoruś będzie w najbliższych latach "bardzo testowana", czy zasługuje na niepodległość – powiedział w piątek prezydent tego kraju Alaksandr Łukaszenka podczas przyjęcia z okazji tzw. Starego Nowego Roku. W Polskim Radiu 24 spory na linii Rosja - Białoruś komentował Aleś Zarembiuk (Białoruski Dom w W-wie).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komendant „Bury”. Biografia kpt. Romualda Adama Rajsa "Burego" (1913–1949)

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2019 17:55
- W oczywisty sposób przeanalizowałem wydarzenia, budzące największe kontrowersje w życiu „Burego” w tym te z przełomu stycznia i lutego 1946 r - pacyfikację 5 białoruskich wsi. W świetle prowadzonych przeze mnie, oraz innych badaczy analiz, zdecydowanie odrzucamy tezę o ludobójczym charakterze tych wydarzeń – mówił w Polskim radiu 24 Michał Ostapiuk z delgatury IPN w Olsztynie, autor biografii.
rozwiń zwiń