more_horiz
Wiadomości

Prędkość wiatru może dochodzić do 100 km/h. RCB wydało ostrzeżenia

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 23:35
W nocy z piątku na sobotę w powiatach nadmorskich będzie wiał bardzo silny wiatr o prędkości do 100 km/h. Do mieszkańców wysłano Alert RCB.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Valeria Vechterova/Shutterstock

"Uwaga! Wieczorem i w nocy w powiatach nadmorskich bardzo silny wiatr. Nie chowaj się pod drzewami. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr. Zostań w domu jeśli możesz" - ostrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa na Twitterze.

Alert dotyczy powiatów w woj. zachodniopomorskim i pomorskim: kamieńskiego, gryfickiego, kołobrzeskiego, koszalińskiego, Koszalin, sławieńskiego, słupskiego oraz Świnoujścia, Koszalina i Słupska.

Jak informuje RCB na stronie internetowej, dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa podjął decyzję o wysłaniu Alertu RCB, czyli SMS-a z ostrzeżeniami do osób przebywających w tych powiatach. Obowiązuje ostrzeżenie IMGW drugiego stopnia przed wiatrem, który w porywach może osiągać 100 km/h.

IMGW wydał też ostrzeżenia pierwszego stopnia dla całego kraju, poza województwem podlaskim i warmińsko-mazurskim.

Jak przypomina RCB, silne porywy wiatru stanowią zagrożenie, dlatego należy usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr. Trzeba przeparkować samochód w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej był ustawiony pod drzewami. Należy zamknąć okna i drzwi i przede wszystkim pozostać w domu, jeżeli jest to możliwe.

Według prognoz wiatr ma osłabnąć w sobotę - jego prędkość spadnie do 30-45 km/h, a w porywach do 70 km/h.

O przypadkach, które mają znaczenie dla bezpieczeństwa, należy informować straż pożarną, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub 998 - apeluje RCB.

dn

Zobacz więcej na temat: POLSKA pogoda wiatr IMGW
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wichury nadciągają nad Polskę. Może wiać nawet ponad 100 km/h

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 13:40
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem w ośmiu województwach. W powiatach nadmorskich w województwach pomorskim i zachodniopomorskim wydano alarm II stopnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostrzeżenia IMGW: nadal będzie silnie wiało. Porywy wiatru nawet do 105 km/h

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2019 19:31
W nocy z niedzieli na poniedziałek na południu kraju nadal będzie silnie wiało. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I dla województwa lubelskiego i części województw: lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego i mazowieckiego. Ostrzeżenia I i miejscami II stopnia wydane są dla województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.
rozwiń zwiń