Na listach m.in. Ewa Kopacz, Jerzy Buzek, Radosław Sikorski

Radosław Sikorski, Ewa Kopacz, Jerzy Buzek, Janusz Lewandowski, Tomasz Frankowski, Janina Ochojska i Władysław Kozakiewicz są wśród kandydatów Platformy Obywatelskiej na listy Koalicji Europejskiej w wyborach do europarlamentu. Zarekomendował ich w piątek zarząd PO.

2019-03-15, 15:56

Na listach m.in. Ewa Kopacz, Jerzy Buzek, Radosław Sikorski

Koalicję Europejską tworzą PO, PSL, SLD, Nowoczesna i Zieloni. Zgodnie z ustaleniami koalicjantów, PO miało wskazać kandydatów na siedem "jedynek". Pozostałe ugrupowania w Koalicji Europejskiej otworzą sześć list - po trzy "jedynki" przypadły PSL i SLD. Ani politycy Nowoczesnej, ani Zieloni nie wskazali żadnego kandydata na pierwsze miejsca list wyborczych.

Kandydatów Platformy Obywatelskiej na listy Koalicji Europejskiej przedstawił w piątek na konferencji prasowej w Sejmie przewodniczący tej partii Grzegorz Schetyna. 

Na Kujawach Sikorski, w Wielkopolsce - Kopacz

Na Pomorzu "jedynką" będzie obecny europoseł PO Janusz Lewandowski. Z drugiego miejsca wystartuje wdowa po prezydencie Gdańska Pawle Adamowiczu, Magdalena Adamowicz. Ostatnie miejsce na liście w tym okręgu ma przypaść obecnemu eurodeputowanemu Jarosławowi Wałęsie.

Listę w województwie kujawsko-pomorskim otworzy były szef MSZ Radosław Sikorski. Z ostatniego miejsca tej listy startować ma poseł Krzysztof Brejza.

REKLAMA

"Jedynką" w okręgu obejmującym województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie ma być były piłkarz, reprezentant Polski i zawodnik Jagiellonii Białystok Tomasz Frankowski. Ostatnie miejsce przypaść ma byłemu marszałkowi województwa Jackowi Protasowi.

W Wielkopolsce listę otworzy była premier i minister zdrowia Ewa Kopacz. Miejsce piąte ma przypaść obecnemu europosłowi PO Adamowi Szejnfeldowi.

Były premier, była minister i szefowa PAH

W województwie lubelskim z drugiego miejsca na liście wystartuje posłanka PO, była minister sportu Joanna Mucha. Na Podkarpaciu na drugim miejscu listy będzie obecna posłanka PO Krystyna Skowrońska.

W okręgu obejmującym województwa małopolskie i świętokrzyskie, "jedynką" ma być obecna europosłanka PO Róża Thun, z miejsca piątego startować ma obecny europoseł Bogusław Sonik.

REKLAMA

Listę na Śląsku otworzy były premier Jerzy Buzek, na miejscu trzecim ma być posłanka Mirosława Nykiel.

W okręgu obejmującym województwa dolnośląskie i opolskie "jedynkę" zaproponowano założycielce Polskiej Akcji Humanitarnej Janinie Ochojskiej. Drugie miejsce listy ma zajmować senator Jarosław Duda. Schetyna powiedział, że miejsce na liście zaproponowano również Władysławowi Kozakiewiczowi.

W okręgu obejmującym województwo zachodniopomorskie "dwójką" listy ma były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. W Łódzkiem z trzeciego miejsca listy ma startować Joanna Skrzydlewska, startować będzie też m.in. obecna posłanka Dorota Rutkowska.

Kto wystartuje na Mazowszu?

Schetyna powiedział, że sprawa okręgów mazowieckiego i warszawskiego nie jest jeszcze zamknięta - listy będą uzupełniane. W Warszawie z drugiego miejsca wystartować ma szef PO na Mazowszu Andrzej Halicki, trzecie miejsce na liście przypadło byłej szefowej klubu Nowoczesnej, obecnie posłanki klubu PO-KO Kamili Gasiuk-Pihowicz, a piąte - obecnemu europosłowi PO Michałowi Boniemu. Schetyna zapowiedział, że będą rozmowy PO z Dariuszem Rosatim, by przyjął drugie miejsce na liście mazowieckiej. Na tej liście znajdzie się też Danuta Huebner.

REKLAMA

Przewodniczący PO zapowiedział, że za tydzień zostaną przedstawione kompletne listy wyborcze, które w sobotę 23 marca ma zatwierdzić Rada Krajowa PO. Na początku kwietnia mają być znane ostateczne listy Koalicji Europejskiej.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja.

mz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej