X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ekspert o "Fort Trump": gra toczy się o więcej lub jeszcze więcej

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 17:20
- W kwestii zwiększonej obecności w Polsce kluczowy będzie raport Pentagonu, który ma wskazywać jakie są "za i przeciw” budowy bazy w naszym kraju - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Andrzej Hładij, zastępca redaktora naczelnego Defence24.pl. Spodziewa się sfinalizowania decyzji w najbliższym czasie.
Żołnierze amerykańscy podczas ćwiczeń w Polsce. Zdjęcie ilustracyjne
Żołnierze amerykańscy podczas ćwiczeń w Polsce. Zdjęcie ilustracyjneFoto: DVIDS/ SFC Ron Lee

W środę wiceminister obrony USA John Rood i wiceminister obrony Tomasz Szatkowski prezentowali szefowi resortu obrony, ministrowi Mariuszowi Błaszczakowi, ofertę w sprawie zwiększonej obecności sił USA w Polsce. Szczegóły nie zostały ujawnione, jednak ”Rzeczpospolita” podaje, że część jednostek USA w Polsce stacjonowałaby na stałe – podczas gdy obecnie mamy do czynienia z rotacją. W dodatku, rotacja byłaby planowana z wyprzedzeniem wielu lat naprzód.

Proces jest w toku

- Z ustaleń „Rz.” można wyciągnąć wniosek, że Amerykanie są gotowi na stałą obecność wojskową na terenie Polski. O tym mówiono już od dawna, o to zabiegały nasze władze. Jednak pamiętajmy, że do tej pory nie mamy potwierdzenia tego, że faktycznie ta obecność będzie stała, ani tego na czym ma ona polegać – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Andrzej Hładij, redaktor naczelny Defence24.pl.

- Podkreślmy – to wciąż informacje nieoficjalne, deklaracje, nie decyzje. Wszystko jest płynne, sprawa się klaryfikuje. Można ten proces podsumować w ten sposób: zyskamy tych wojsk więcej lub jeszcze więcej. Jednak nie można na razie przesądzać o formie - dodaje nasz rozmówca.

Andrzej Hładij podkreśla, że choć trudno obecnie przesądzać, na co zdecydują się Amerykanie, to z płynących od pewnego czasu sygnałów można wnioskować, że to nie będzie to forma klasycznej zimnowojennej dużej bazy – tylko raczej mniejszych bardziej zróżnicowanych baz, różnorodnego uzbrojenia.

- Była mowa o stacjonowaniu tutaj na stałe amerykańskiego lotnictwa, o bazie w Powidzu, o bazie w Mirosławcu, gdzie obecnie stacjonują drony, być może mogłyby zostać tam na stałe. Brakuje jednak konkretów – dodał wiceredaktor naczelny Defence 24.

Andrzej Hładij przypomniał przy tym, że w pewnym sensie stała obecność komponentów amerykańskich już jest zapowiedziana. Powstaje baza w Redzikowie, gdzie na stałe będzie instalacja US Navy. Powstaje dowództwo dywizyjne w Poznaniu – dodaje ekspert.

Finał wkrótce

Można odnieść wrażenie, że wysiłki obu stron w kwestii obecności amerykańskiej w Polsce w ostatnim czasie się zintensyfikowały. 

- Wczoraj była wizyta wiceministra obrony Johna Rooda – a wcześnie mieliśmy szereg wypowiedzi polityków amerykańskich, na co wpływ miała konferencja bliskowschodnia, kwestia zakupu HIMARS – zaznacza Andrzej Hładij.

Wnioskuje zatem, że sprawa będzie sfinalizowana w najbliższym czasie.

- Kluczowy jest tutaj raport Pentagonu dla Kongresu USA. Na tej podstawie będą podejmowane dalsze decyzje –  przypomina nasz rozmówca.  Raport ma być gotowy w najbliższym czsaie.

Andrzej Hładij podkręśla, że rozmowy trwają  i nie można przesądzać, czym się zakończą. - Zwiększenie obecności USA w Polsce wydaje się pewne, to na pewno nastąpi. Natomiast forma tej zwiększonej obecności pozostaje znakiem zapytania – dodaje.

***

Polska zabiega o wzmacnianie wschodniej flanki NATO w związku z zagrożeniem ze strony Rosji. Starania o utworzenie tzw. Fort Trump są ściśle związane z działaniami podejmowanymi przez Federację Rosyjską w ostatnich latach – chodzi o wojnę na Ukrainie, zajęcie przez Rosję Krymu – przypominanasz rozmówca.  Rząd polski prowadził również rozmowy bilateralne o wzmocnienie sił NATO, ale też obecności amerykańskiej, co jest nie tylko  w interesie bezpieczeństwa Polski, ale też innych krajów regionu – zauważa Andrzej Hładij.

***

 

Opracowała Agnieszka Marcela Kamińska, PolskieRadio24.pl

 

 

 

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Były ambasador USA w Polsce Daniel Fried: bez polskiej kampanii i presji nie byłoby szans na Fort Trump; tu chodzi o kwestię artykułu 5.

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2018 19:10
- Dzięki Polakom, polskiej inicjatywie, kampanii prowadzonej przez polski rząd, teraz rząd amerykański zastanawia się i rozważa różne warianty i możliwości w kwestii wzmocnienia sił USA w Polsce – mówił były ambasador Polski w USA i b. koordynator ds. sankcji i ds. regionu Eurazji i Europy, Daniel Fried, pytany przez PolskieRadio24.pl o Fort Trump.
rozwiń zwiń

Czytaj także

B. attaché wojskowy w Warszawie: USA powinny wprowadzić sankcje na Nord Stream 2, po kryzysie azowskim wzrosły na to szanse

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 17:07
- Po kryzysie wokół Morza Azowskiego Zachód powinien jasno nakreślić Rosji czerwone linie. Jak najszybciej trzeba dozbroić Ukrainę w pociski przeciwokrętowe, zaawansowane drony, statki patrolowe, potrzebne są patrole okrętów USA i  NATO oraz ćwiczenia NATO i partnerów w regionie – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Ray Wojcik, pułkownik armii USA, szef Ośrodka Europejskich Analiz Politycznych (CEPA) i były attaché wojskowy w ambasadzie USA w Warszawie. Wspomniał o tym, że budowa Nord Stream 2 stwarza także zagrożenie militarne. Ostrzegła, że Rosja niepowstrzymywana może posunąć się do zdobycia Odessy i korytarza lądowego do Krymu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Były ambasador USA: rozmowy o bazie USA to sukces Polski

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 17:19
- Polsce udaje się prowadzić rozmowy o zwiększonej obecności wojskowej w czasie, gdy USA wycofują oddziały m.in. z Syrii – zauważył były ambasador USA w Polsce Daniel Fried w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
rozwiń zwiń