more_horiz
Wiadomości

Maciej Małecki: absolutnie nie możemy zgodzić się z zachowaniami, jakie prezentuje szef ZNP

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2019 18:45
– Pan Sławomir Broniarz dostaje jakiegoś niezwykłego przyspieszenia, gdy rządzi PiS. Kiedy rządziły PO z PSL lub SLD, to albo spał, albo był wyjątkowo niemrawy – ocenił postawę i działania podejmowane przez prezesa ZNP Maciej Małecki, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Audio
  • 18.03.19 Maciej Małecki: PiS jest ugrupowaniem, które przygotowało i wdraża największe od 30 lat podwyżki dla nauczycieli.
Maciej Małecki
Maciej MałeckiFoto: PR24/DB

Podwyżka tysiąc złotych brutto dla każdego nauczyciela lub strajk. To postulat Związku Nauczycielstwa Polskiego w stronę rządu. Nacisk wywiera prezes ZNP. Sławomir Broniarz, w jednym z wywiadów, mówił o tym, że to właśnie nauczyciele i rady pedagogiczne decydują m.in. o promocji uczniów. - Jeżeli skorzystamy także z tego oręża, to będziemy mieli w edukacji totalny kataklizm związany z rekrutacją albo zakończeniem kolejnych cykli edukacyjnych przez dzieci, uczniów polskich szkół - powiedział.

– Absolutnie nie możemy zgodzić się z zachowaniami, jakie prezentuje. Pan Broniarz dostaje jakiegoś niezwykłego przyspieszenia, gdy rządzi PiS. Kiedy rządziły PO z PSL lub SLD, to albo spał, albo był wyjątkowo niemrawy. Wypowiedź, w której szantażuje dzieci, była szokująca. Czuję się zdruzgotany tym, co od tego pana usłyszałem. Jak ktoś, kto stoi na czele ZNP może wypowiadać podobne rzeczy. W jakiej pozycji w ten sposób się stawia? Liczę na opamiętanie się pana Broniarza – wskazał Maciej Małecki.

Gość Polskiego Radia 24 dodał, że rząd nie rozmawia obecnie o tym, czy nauczycielom należą się podwyżki oraz czy powinni godnie zarabiać. W opinii Macieja Małeckiego to oczywiste. Rozmowy prowadzone są natomiast o skali, w jakiej mogą być wprowadzone większe wynagrodzenia.

– Pani minister Anna Zalewska jest w stałym kontakcie z nauczycielami. Przypominam, że były już podwyżki od początku 2018 i 2019 roku. Miały być również od początku 2020 roku, ale zostały przyspieszone i przesunięte na 1 września tego roku, dzięki czemu będziemy mogli mówić o 16 proc. wzroście wynagrodzeń nauczycieli. Projekt dotyczacy tej sprawy ma największy wymiar od 30 lat. Należy przypomnieć, że w ostatnich latach rządów Platformy Obywatelskiej podwyżki dla nauczycieli były zamrożone. Nawet budżetowanie roku 2016, które PO zostawiła dla naszego rządu, również nie uwzględniało wzrostu nauczycielskich płac - zauważył poseł.   

Z Maciejem Małeckim rozmawiał Adrian Klarenbach.

Polskie Radio 24/db

------------------------------------

Data emisji: 18.03.2019

Godzina emisji: 17.15

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem