X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wręczono nagrody w konkursie Teatru Polskiego Radia i ZAiKS na scenariusz słuchowiska

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2019 20:36
W siedzibie ZAiKS w Warszawie wręczono nagrody w konkursie Teatru Polskiego Radia i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS na słuchowisko pod nazwą "Znajdź historie/ę". Zwyciężył utwór "Pistolet" Wojciecha Dróżdża. Drugą nagrodą jury nagrodziło utwór "Daisy" Aliny Moś-Kerger, a trzecią - pracę "Siłacze" Łukasza Staniszewskiego. Przyznano też dwa wyróżnienia za utwory: "Ofiara losu" Piotra Bulaka i "Narożnik" Janusza Łastowieckiego.
Audio
  • Wręczono nagrody w konkursie Teatru Polskiego Radia i ZAiKS-u. Relacja Agaty Wożniak (IAR)
  • Janusz Łastowiecki: impulsem do napisania "Narożnika" była podróż w Góry Stołowe (IAR)
  • Łukasz Staniszewski: "Siłacze" to oparta na faktach historia wojenna (IAR)
  • AlinyaMoś-Kerger: to dla mnie szczególne wyróżnienie (IAR)
  • Relacja Doroty Piotrowskiej z wręczenia nagród w konkursie "Znajdź historie/ę" (Poranek Dwójki)
W konkursie zwyciężył utwór Pistolet Wojciecha Dróżdża
W konkursie zwyciężył utwór "Pistolet" Wojciecha Dróżdża Foto: PR24

Nagrody laureatom wręczyli prezes Polskiego Radia Andrzej Rogoyski wraz z reprezentującym władze Stowarzyszenia Autorów ZAiKS Rafałem Bryndalem.

- Nagrodziliśmy znakomitych autorów słuchowisk, które w Polskim Radiu były, są i będą prezentowane - podkreślił Andrzej Rogoyski. Dodał, że jest to ta dziedzina, która odróżnia Polskie Radio od innych stacji radiowych.

Okazją do zorganizowania konkursu był jubileusz stulecia istnienia Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i 90. rocznica nadania pierwszego oryginalnego polskiego słuchowiska przez Polskie Radio. Przewodnicząca jury Małgorzata Semil-Jakubowicz powiedziała, że na konkurs nadesłano 114 prac. - Temat konkursu brzmiał "Znajdź historie/ę" i wielu autorów sięgnęło po niezwykle ciekawe dokumenty i wydobyło na światło dzienne materiały nieznane - wyjaśniała przewodnicząca jury. Dodała, że przy wyborze laureatów zadecydował nie tylko wybór tematu, który sam w sobie był ciekawy, ale także jego potraktowanie w kontekście zrozumienia medium, jakim jest radio.

Wszystkie nagrodzone w konkursie prace zostaną zrealizowane przez Teatr Polskiego Radia. Laureatom zostały też przyznane nagrody pieniężne - I nagroda w wysokości 10 tys. zł, II nagroda w wysokości 8 tys. zł i III nagroda w wysokości 5 tys. zł. Dodatkowo Stowarzyszenie Autorów ZAiKS przyzna nagrodę specjalną za debiut radiowy w wysokości 5 tys. zł.

Polskie słuchowiska z bogatą przeszłością

Pierwszym napisanym specjalnie dla Polskiego Radia i nadanym 17 maja 1928 roku słuchowiskiem oryginalnym był "Pogrzeb Kiejstuta" Witolda Hulewicza.

Pierwszym polskim słuchowiskiem była natomiast nadana na żywo 29 listopada 1925 roku w Warszawie adaptacja dramatu Stanisława Wyspiańskiego "Warszawianka". 

ZAiKS powstał 18 marca 1918 roku z inicjatywy twórców, wśród których znaleźli się Julian Tuwim, Jan Brzechwa i Antoni Słonimski. Na czele ówczesnej organizacji stanął Stanisław Ossorya-Brochocki.

Stowarzyszenie, które od stu lat zajmuje się ochroną autorskich praw majątkowych oraz działaniem na rzecz rozwoju twórczości w Polsce, powstało jako jedna z pierwszych tego typu organizacji na świecie. Do grona ZAiKS należą nie tylko autorzy tekstów piosenek czy kompozytorzy, ale także scenarzyści, dramaturdzy, literaci, fotograficy, plastycy, tłumacze, publicyści, naukowcy, architekci i choreografowie. 

koz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak