X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Nowa piątka PiS" przyciąga wyborców opozycji. Trafne propozycje

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 07:28
Polacy - z "nowej piątki PiS" - najwyżej oceniają propozycję wyższych kosztów uzyskania przychodów, czyli niższy podatek dla osób aktywnych zawodowo - czytamy we wtorkowej "Rzeczpospolitej". Kolejne miejsca zajmują: wypłata 1100 zł dla emerytów oraz 500+ na każde dziecko.
Prezes partii Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki podczas konwencji regionalnej PiS
Prezes partii Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki podczas konwencji regionalnej PiSFoto: PAP/Andrzej Grygiel

W sondażu IBRiS dla "Rz" badani mieli wybrać, które propozycje Zjednoczonej Prawicy przypadły im najbardziej do gustu. Można było wskazać więcej niż jedną propozycję, które określono "partyjnymi" - nie przypisując im nazwy PiS ani Zjednoczona Prawica.

Badani wybierali propozycje z "nowej piątki PiS": trzynastej emerytury (jednorazowa wypłata 1100 zł brutto dla wszystkich emerytów i rencistów), 500+ na każde dziecko, a nie jak dotychczas na każde kolejne dziecko, zerowego podatku dochodowego dla obywateli poniżej 26. roku życia, odbudowy lokalnych połączeń autobusowych PKS oraz wyższego kosztu uzyskania przychodu, czyli niższego podatku dla osób aktywnych zawodowo.

Najważniejsze podatki

W sondażu wygrała propozycja wyższych kosztów uzyskania przychodów w celu zmniejszenia podatków – takie rozwiązanie popiera (raczej lub zdecydowanie) aż 82 proc. pytanych. Kolejne miejsce wśród propozycji zajmuje wypłata 1100 zł dla emerytów (64 proc.), a następnie 500+ na każde dziecko (59 proc.).


Donald Tusk free shutter 1200.jpg
Donald Tusk poza podium w sondażu zaufania. Andrzej Duda liderem

Zdaniem szefa IBRiS Marcina Dumy, jest to zgodne z tendencjami obecnymi w niedawno publikowanym przez "Rz" sondażu europejskim, w którym Polacy częściej niż przedstawiciele innych społeczeństw UE wskazywali problem zbyt wysokich podatków jako podstawowy. - Więc jeśli jakaś partia mówi "obniżmy podatki", to jest to atrakcyjne hasło, dopóki nie pozna się w całym państwie skutków jego realizacji - stwierdził Duma.

Nowy elektorat?

IBRiS zapytał również ankietowanych, która z propozycji mogłaby zachęcić do oddania głosu na PiS.

I w tej kwestii zwyciężyły podatki - 48 proc. badanych wskazało ten punkt jako najatrakcyjniejszy, tuż poniżej plasuje się dodatek dla emerytów (47 proc.).

sejm 1200.jpg
Sondaż CBOS: ponad dwukrotna przewaga PiS nad PO. Wiosna i PSL poza Sejmem

Na trzecim miejscu jest nowe 500+ (42 proc.). IBRiS zauważa, że to poparcie jest większe niż wynikający z badań preferencji elektorat PiS, bo - jak wyjaśniono - 18 proc. wyborców Koalicji Europejskiej deklaruje, że mogłoby zmienić zdanie i zagłosować na PiS, gdyby takie rozwiązanie przyjęto. Dla porównania wśród wyborców Wiosny poparcie dla tego punktu jest zerowe - dodano.

Z badania wynika również, że 83 proc. zwolenników Wiosny Roberta Biedronia nie chciało lub nie potrafiło wskazać żadnego elementu "piątki PiS", który przekonałby ich do głosowania na partię Jarosława Kaczyńskiego; 17 proc. wybrało natomiast 500+ na każde dziecko.

Podział w Koalicji Europejskiej

Według szefa IBRiS ocena programów Zjednoczonej Prawicy pokazuje, "jak podzielony jest elektorat w Koalicji Europejskiej". - Okazuje się, że jest mniej więcej pół na pół: równoważą się zwolennicy i przeciwnicy socjalnych rozwiązań - wskazał Duma.

Jego zdaniem nowe propozycje programowe bardzo aktywizują elektorat PiS, "budzą w nim euforię i pełne poparcie", a wśród elektoratu Koalicji Europejskiej "wprowadzają zamęt". - To nie oznacza jednak myślenia, że "dostaliśmy kasę, więc zagłosujemy na PiS", ale motywacja, by pójść na wybory, nie musi już być tak silna. Rządy prawa są ważne, ale dodatek do emerytury też - powiedział Duma.

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

PiS zaprezentowało Deklarację Europejską. "12 punktów, tak jak 12 gwiazd na fladze UE"

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2019 15:00
W Jasionce pod Rzeszowem Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało plan na kolejną kadencję europarlamentu. Głos zabrali premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński i Tomasz Poręba. Politycy podkreślali, że wizja PiS jest spójna z polityką Unii oraz że Polska chce mieć swój głos we wspólnocie. W Jasionce podpisano też Europejską Deklarację Wyborczą.
rozwiń zwiń