X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Polacy coraz lepiej oceniają premiera, rząd i prezydenta. Najnowszy sondaż

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 21:17
43 proc. badanych dobrze ocenia w marcu pracę rządu Mateusza Morawieckiego (wzrost o 6 pkt proc.); 43 proc. ocenia tę pracę źle - wynika z sondażu Kantar Public. 44 proc. jest zadowolonych z pracy premiera; 41 proc. niezadowolonych. 49 proc. dobrze ocenia prezydenta Andrzeja Dudę; 39 proc. - źle. 
Pałac Prezydencki
Pałac PrezydenckiFoto: Wikimedia Commons, Marcin Białek, Creative Commons Attribution-Share Alike

W marcu dokładnie tyle samo badanych ocenia pracę rządu negatywnie, jak pozytywnie (po 43 proc.). 14 proc. ankietowanych nie ma sprecyzowanej opinii na ten temat. "Choć na początku 2019 roku znacząco spadł odsetek osób zadowolonych z działalności rządu na rzecz badanych wypowiadających się krytycznie, w marcu opinie się wyrównały" - podkreśla Kantar Public. 

Poparcie dla rządu

W marcu odsetek osób dobrze oceniających pracę rządu zwiększył się o 6 pkt procentowych; również o 6 pkt procentowych zmniejszył się odsetek badanych o przeciwnym stanowisku – źle oceniających rząd. 
Według sondażu działalność rządu Mateusza Morawieckiego najlepiej oceniają wyborcy PiS – 92 proc. ocen pozytywnych, Kukiz'15 (50 proc.) oraz osoby o poglądach prawicowych (76 proc.). Najbardziej krytyczni w swojej ocenie są wyborcy PO (78 proc. negatywnych opinii), a także wyborcy PSL (71 proc.) oraz respondenci o poglądach lewicowych (61 proc.) i centrolewicowych (60 proc.). 

Rząd lepiej oceniają osoby powyżej 60. roku życia oraz emeryci i renciści, osoby wierzące i regularnie praktykujące, dobrze oceniające swoją sytuację materialną oraz badani interesujący się polityką. Gorsze oceny wystawiają rządowi dwudziestolatkowie, prywatni przedsiębiorcy oraz mieszkańcy regionu pomorskiego. Osoby niemające dzieci częściej krytykują rząd. Osoby niepraktykujące religijnie również częściej wystawiają rządowi negatywne oceny. 

Częściej dobrze niż źle oceniany jest także sam premier Mateusz Morawiecki. 44 proc. Polaków jest zadowolonych z jego pracy, a ocenę negatywną wystawia mu 41 proc. badanych. 15 proc. ankietowanych nie ma sprecyzowanego zdania w tej sprawie. W porównaniu do wyników z lutego, w marcu ocena Mateusza Morawieckiego poprawiła się o 5 pkt procentowych; o 5 pkt procentowych mniej badanych wystawiło mu oceny negatywne. 

Premierowi ufają mieszkańcy dużych miast

Szef rządu otrzymuje najwięcej ocen pozytywnych od wyborców PiS (94 proc.) i Kukiz'15 (67 proc.) oraz osób o poglądach prawicowych (78 proc.). Pracę premiera najgorzej oceniają osoby popierające PO, PSL (w obu grupach 74 proc. ocen negatywnych), partię Wiosna (79 proc.), a także badani o lewicowych (62 proc.) i centrolewicowych (58 proc.) poglądach politycznych. 

Największe zadowolenie z pracy premiera odnotowano wśród osób powyżej 60. roku życia, mieszkańców miast powyżej 500 tys. mieszkańców, badanych o statusie zawodowym kierownik/specjalista, osób wierzących i praktykujących, a także interesujących się polityką i dobrze oceniających swoją sytuację materialną. Gorsze oceny odnotowano wśród pięćdziesięciolatków, osób z wykształceniem zawodowym, mieszkańców regionu pomorskiego oraz wśród niepraktykujących religijnie. Częściej krytycznie o pracy premiera mówią osoby niepracujące niż pracujące. 

W marcu także prezydent Andrzej Duda częściej jest oceniany dobrze niż źle. Z jego działalności zadowolonych jest 49 proc. Polaków (wzrost o 5 pkt procentowych); przeciwnego zdania jest 39 proc. respondentów (spadek o 4 pkt procentowe). 12 proc. badanych nie potrafi jednoznacznie ocenić, czy prezydent dobrze wypełnia swoje obowiązki. 

Kto jest zadowolony z pracy prezydenta?

Wypełnianie obowiązków przez prezydenta Andrzeja Dudę, podobnie jak w przypadku rządu i premiera, najlepiej oceniają wyborcy PiS (97 proc. ocen pozytywnych) i Kukiz'15 (75 proc.) oraz osoby o prawicowych poglądach politycznych (81 proc.). Najgorzej działalność prezydenta Dudy oceniają osoby popierające PO - 74 proc. ocen negatywnych, PSL (74 proc.) i Wiosnę (75 proc.), oraz badani o lewicowych (56 proc.) i centrolewicowych (57 proc.) poglądach politycznych. 

Z pracy prezydenta częściej zadowolone są osoby powyżej 60. roku życia, mieszkańcy Małopolski oraz mieszkańcy największych miast, emeryci i renciści oraz badani, którzy nie pracują zawodowo, osoby wierzące i praktykujące, a także te, które dobrze oceniają własną sytuację materialną, i badani, którzy interesują się polityką. Najbardziej niezadowoleni z tego, jak Andrzej Duda wypełnia swoje obowiązki, są pięćdziesięciolatkowie, badani z wykształceniem zawodowym, mieszkańcy regionu pomorskiego, osoby niepraktykujące religijnie oraz pracujące zawodowo, a w szczególności prywatni przedsiębiorcy oraz robotnicy, a także osoby, które źle oceniają swoją sytuację materialną. 

Sondaż Kantar Public został przeprowadzony w dniach 8-13 marca metodą wywiadów bezpośrednich na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1015 mieszkańców Polski, w wieku 15 i więcej lat. 

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent i premier liderami rankingu zaufania. Nowy sondaż CBOS

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2019 18:00
Prezydent Andrzej Duda cieszy się największym (63 proc.) zaufaniem, drugi w rankingu jest premier Mateusz Morawiecki (55 proc.), a trzeci - Paweł Kukiz (45 proc.) - wynika z sondażu CBOS. Liderami rankingu nieufności są szefowie: PO Grzegorz Schetyna (49 proc.) oraz Teraz! Ryszard Petru (45 proc.).
rozwiń zwiń