X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ryszard Czarnecki: rząd chce rozmawiać z nauczycielami

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 11:35
- Rząd ma dobrą wolę, rozmawiał i chce rozmawiać. Szkoda, że na kilkanaście tur negocjacji pomiędzy Ministerstwem Edukacji a związkami zawodowymi, prezes Broniarz pojawił się raz. To świadczy o tym, że nie chciał załagodzić konfliktu – mówił w Polskim Radiu 24 Ryszard Czarnecki (PiS). O proteście nauczycieli dyskutowali w PR24 także: Elżbieta Zielińska (Kukiz’15), Czesław Mroczek (PO), Czesław Siekierski (PSL).
Audio
Minister edukacji narodowej Anna Zalewska apeluje do nauczycieli, którzy 8 kwietnia chcą rozpocząć ogólnopolski strajk. Warszawa, 22.03.2019.
Minister edukacji narodowej Anna Zalewska apeluje do nauczycieli, którzy 8 kwietnia chcą rozpocząć ogólnopolski strajk. Warszawa, 22.03.2019. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Ryszard Czarnecki podkreślił że sprawa zarobków nauczycieli jest od lat zaniedbana. - Rząd PO-PSL w czasie swojej drugiej kadencji nie dał ani złotówki nauczycielom. Zastaliśmy bardzo trudną sytuację. Przypomnę także, jak straszono reformą edukacji PiS, utratą miejsc pracy przez ponad 100 tys. nauczycieli. Natomiast to za rządów PO-PSL straciło pracę 42 tys. nauczycieli i zamknięto 2,5 tys. szkół. To, że prezes Broniarz grozi dzieciom brakiem promocji do następnej klasy to jest zbrodnia, uderzenie w młodzież i rodziców. Wierzę jednak, że rząd dogada się z nauczycielami – zaznaczył.

Czesław Mroczek zauważył, że Sławomir Broniarz jako szef związku ZNP odnosi się to stanu, w którym znalazła się polska oświata. - To nie on jest problemem, tylko stan oświaty, który jest poważny. Status materialny nauczycieli jest taki, że do zawodu nie będą trafiali najlepsi, a oczywista jest szczególna rola oświaty w rozwoju społecznym i narodowym. To nie jest kwestia tego, jakie ugrupowania rządzą, tylko problem, jak będzie wyglądała oświata w perspektywie najbliższych lat. Nauczyciele powinni dostać nie tysiąc złotych, tylko więcej, by mogli wypełniać misję, od której zależy przyszłość naszego kraju – podkreślił poseł PO.

Czesław Siekierski przypominał, że prezes ZNP ma poparcie nauczycieli, co pokazują wyniki strajkowego referendum. - Obecna władza wsparła ogromną cześć społeczeństwa, poprawiło się zabezpieczenie socjalne wielu grup, ale zapomniano o edukacji i służbie zdrowia. PiS robi ogromny błąd, przez czekanie i brak rozmów oraz decyzji wzmacnia siłę organizacji nauczycieli. Nawet gdy była potrzeba zadłużenia państwa, to nauczyciele powinni otrzymać wsparcie i powinniśmy z nimi poważnie rozmawiać – stwierdził przedstawiciel PSL.

Elżbieta Zielińska zagodziła się z uczestnikami dyskusji, że nauczyciele zarabiają mało, jednak zaznaczyła, ze zachowanie prezesa Broniarza rzutuje na to, jak rodzice i reszta społeczeństwa widzą strajk nauczycieli. - Słowa Sławomira Boniarza o promocji uczniów są nieakceptowalne. Prezes jest popierany przez członków ZNP, jednak nie wszyscy nauczyciele należą do związku, a część z nich odcięła się od jego słów. Nie należy blokować młodym osobom możliwości dostania się do szkoły. O edukacji w Polsce trzeba mówić całościowo, nie tylko pod kątem wynagrodzeń nauczycieli – mówiła posłanka.

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiała Małgorzta Raczyńska-Weinsberg

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 23.03.2019

Godzina emisji: 10:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Krzysztof Konarzewski o proteście nauczycieli: pieniądze nie załatwią wszystkiego

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2019 17:37
- Ten protest nie jest tylko chęcią pozyskania przez nauczycieli dodatkowych pieniędzy, to jest wynik pewnej desperacji, nauczyciele już dawno zostali zepchnięci do narożnika. Są krytykowani i obwiniani, zarówno za to, co złego dzieje się w szkole, jak i wśród młodzieży – mówił o proteście nauczycieli prof. Krzysztof Konarzewski z Wszechnicy Świętokrzyskiej w Kielcach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sytuacja w polskiej edukacji a groźba strajku nauczycieli

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 19:24
– Polska edukacja jest naprawiana od kilkudziesięciu lat, ale bez żadnych wymiernych efektów. Żądania płacowe nauczycieli są całkowicie zrozumiałe – powiedział Hubert Biskupski z "Super Expressu". – Nauczyciele wiedzą, że pod presją kampanii wyborczej ich postulaty są inaczej odbierane przez rządzących – zauważyła Anna Sarzyńska z TVP.
rozwiń zwiń