X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Szef PiS: potrzebujemy jak najliczniejszej, patriotycznej reprezentacji w PE

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 14:57
- W Unii Europejskiej jeśli się chce i potrafi, można wiele rzeczy dla Polski zrobić. Potrzebujemy jak najliczniejszej, patriotycznej reprezentacji w Parlamencie Europejskim - mówił w Wieluniu (łódzkie) prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Audio
  • Prezes PiS Jarosław Kaczyński o wyborach do PE (źr. IAR)
Jarosław Kaczyński
Jarosław KaczyńskiFoto: PAP/Roman Zawistowski

Szef PiS zaznaczył, że "ciągle jesteśmy w drodze do tego, o czym pewnie wielu spośród nas myślało w momencie kiedy zmieniał się w Polsce ustrój, w momencie, w którym odzyskiwaliśmy wolność".

- Bardzo wielu spośród nas wierzyło wtedy, że Polska stanie się pełnoprawnym członkiem wszystkich wielkich organizacji europejskich, ale że także poziom życia Polaków będzie taki jak w Zachodniej Europie, tej bogatszej Europie, tej która miała dużo więcej historycznego szczęścia niż Polska - mówił Kaczyński.

Jak dodał Polska miała gorsze szanse i teraz idziemy tą drogą, aby to wszystko nadrobić. - Żeby tę stratę zniwelować, a następnie całkowicie zlikwidować - powiedział lider PiS.

Podkreślił, że w tej perspektywie trzeba patrzeć na zbliżające się wybory. - Na te pierwsze (europejskie) i na te drugie, które będą na jesieni (parlamentarne). Kiedyś gdzieś powiedziałem, że to są dwie tury jednych wyborów i to jest prawda. My musimy wygrać teraz także i dlatego, aby wygrać później, żeby wygrać na jesieni- mówił lider PiS.

Według niego wybory europejskie mają też "swoje zupełnie autonomiczne znaczenie". - Po prostu jest rzeczą bardzo istotną ilu będzie naszych reprezentantów w Unii Europejskiej, w Parlamencie Europejskim no i oczywiście jacy oni będą - mówił Kaczyński.

- Bo to jest tak, że w Unii jeśli się chce i potrafi, to można wiele rzeczy załatwić (...) nam dobra, patriotyczna reprezentacja w PE, możliwie jak najliczniejsza jest potrzebna - powiedział Kaczyński. 

Rozwój gospodarczy

Prezes PiS przekonywał, że szczególnie trzeba zabiegać o aspekt gospodarczy funkcjonowania Unii Europejskiej. - Jeżeli chcemy się bardzo szybko rozwijać, to musimy też liczyć, że będzie się szybko rozwijała także ta rozwinięta, bogatsza część UE. A jest z tym dzisiaj rożnie - mówił lider Prawa i Sprawiedliwości.

Jak zaznaczył, ekonomiści mówią o "pułapce średniego rozwoju", w którą popadły szczególnie kraje południa Europy, "z której my w tej chwili wychodzimy". - Patrząc na UE, na jej bogatą część zachodnią, można powiedzieć, że pojawiła się w Europie znana już świecie pułapka wysokiego rozwoju - powiedział lider PiS.

- Musimy zabiegać wspólnie, mądrze o to, by z tej pułapki wyjść, bo my musimy się rozwijać szybko, szybciej niż ta zachodnia część UE, musimy nadrabiać, zmniejszać te różnice, ale to będzie dla nas dużo łatwiejsze wtedy, gdy tam się będą też szybko rozwijać. Po prostu nasze gospodarki są powiązane - podkreślił Kaczyński. 

Szef PiS: dzisiaj w Unii Europejskiej nie ma równości 

Dzisiaj w Unii Europejskiej niestety nie ma równości; trzeba o nią bardzo twardo zabiegać, bo jest ona zawarta w traktatach i samej idei Unii Europejskiej, ale w praktyce często jest podważana - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Kaczyński podkreślał, że w Parlamencie Europejskim należy zabiegać o "różne sprawy, które często blokują rozwój gospodarczy" w taki sposób, żeby "znosić te przeszkody".

- To są dwa rodzaje trudności - jedne z nich dotyczą Unii jako całości, ale są też i takie, które dotyczą szczególnie naszej części Europy, albo w ogóle konkretnie Polski - wskazywał, podając jako przykład "sprawy energetyki".- I stąd właśnie ta potrzeba, i stąd można przejść do drugiej sprawy, o którą musimy bardzo zabiegać. To jest kwestia równości. Dzisiaj w Unii Europejskiej tej równości niestety nie ma. Jest ta sfera A i sfera B - powiedział lider PiS.

- Nie tak dawno (szef Komisji Europejskiej) pan Juncker powiedział: "no cóż, we Francji jest nadmierny deficyt, ale Francja to Francja, więc nic nie można im zrobić". My nie możemy przyjmować tego sposobu myślenia i tego sposobu działania - mówił prezes PiS.

- Jeśli oni mogą, to my też możemy. Powtarzam: trzeba twardo, bardzo twardo zabiegać o tę równość - podkreślił Kaczyński. Dodał, że równość jest zawarta w "traktatach i samej idei Unii Europejskiej". "Ale ona niestety jest bardzo często w praktyce podważana, i to także na takim poziomie życia codziennego - wskazał Kaczyński.

"Trzeba bronić polskiej rodziny"

Kaczyński podkreślił też, że "trzeba bronić polskiej rodziny". - Trzeba jej bronić z pełną determinacją, zaciekłością. Bo to jest zagrożenie cywilizacyjne wcale nie tylko dla Polski, dla całej Europy - mówił prezes PiS.

Podkreślił, że społeczeństwa oparte o chrześcijaństwo przeżywały różne fazy. - Dziś jest inaczej, kilka wieków temu, czy nawet wiek temu, było zupełnie inaczej. Ale mimo wszystko to była właśnie ta cywilizacja, która nie rozróżniała, która mówiła, że nie ma już pana i niewolnika, która mówiła o równości ludzi, i która przede wszystkim niezwykle wysoko podnosiła godność człowieka i jego wolną wolę - zaznaczył Kaczyński.

Według Kaczyńskiego w Europie istnieje paradoks – z jednej strony poprawność polityczna i afirmacja relacji społecznych między kobietami i mężczyznami albo kobietami i kobietami oraz mężczyznami i mężczyznami, które „powinny być tolerowane, ale nie muszą być afirmowane”.

- Z drugiej strony jest pełna tolerancja dla kultury, która nie tylko nie uznaje tych spraw, ale radykalnie nie uznaje równości kobiety i mężczyzny. To cywilizacja muzułmańska. Ci sami, którzy mówią, że relacje powinny być równe, wspierają tych, którzy mają w tej sprawie radykalnie inne zdanie – zaznaczył prezes PiS.

Przedmiotem walki także zabezpieczanie granic UE

Według niego przedmiotem twardej walki powinno być także zabezpieczenie granic UE. - Polska jest w stanie dać sobie radę, ma silną straż graniczną. My się obronimy, ale cała Europa musi umieć się obronić – to ważne zadanie, które muszą wykonać także nasi europosłowie – dodał.

Jego zdaniem, są różne próby obchodzenia z różnych stron decyzji, że nie będzie relokacji. - To dzieje się na Radach (Europejskich), to może przyjść także do Parlamentu Europejskiego. Trzeba się bronić – podkreślił.

Kaczyński zwracał też uwagę, że polscy rolnicy osiągają wielkie sukcesy, czego wyrazem jest eksport ich produktów sięgający ok. 30 mld rocznie. Jednak, jak dodał, „nie są równo traktowani”. - Trzeba walczyć o równe dopłaty. Ale to jest także szereg innych przedsięwzięć, bo to szkodzenie polskiemu rolnictwu przybiera mnóstwo różnych form. Nie można podlegać temu naciskowi moralnemu, czy psychicznemu naciskowi, który jest w Unii - tłumaczył polityk.

Wybory o wielkim znaczeniu

Jak podkreślił majowe wybory do Parlamentu Europejskiego "mają wielkie znaczenie". - Trzeba do nich podchodzić tak samo, jak do wyborów parlamentarnych. Z pełnym zaangażowaniem. Trzeba przekonywać, przekonywać i jeszcze raz przekonywać - zaznaczył.

Dodał, że w PE są "potrzebni tacy ludzie, którzy wpędzają tamtych w kompleksy". - My takich ludzi mamy - mówił Kaczyński. - Jestem głęboko przekonany, że będziemy mieli taką reprezentację (w PE), że nasi przedstawiciele to będą ci ludzie, którzy mają najwyższe kwalifikacje - zaznaczył lider PiS.

Podczas sobotniego spotkania w Wieluniu przedstawiono również kandydatów PiS w wyborach do europarlamentu. Obok Witolda Waszczykowskiego, byłego ministra spraw zagranicznych, i Joanny Kopcińskiej, rzecznik rządu, są to: Urszula Krupa, Beata Dróżdż, Grzegorz Wojciechowski, Marlena Sagan, Wojciech Rudalski, Krzysztof Szymczyk, Alicja Antczak i Beata Mateusiak-Pielucha.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce 26 maja. Polacy będą wybierać 52 europosłów. W całej Unii wybory odbędą się w dniach 23-26 maja; Europejczycy wybiorą w sumie 705 europosłów. 

kad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jarosław Kaczyński: droga do sprawiedliwej Polski to droga do poprawy losu Polaków

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 11:38
- Jeśli nie zwyciężymy w kolejnych wyborach Polska zacznie się cofać; nasi przeciwnicy z całą pewnością nie potrafiliby kontynuować naszej polityki - ocenił prezes PiS Jarosław Kaczyński. Musimy walczyć o przekonania, o duszę każdego Polaka; to jedyna droga do trzech zwycięstw - podkreślił.
rozwiń zwiń