more_horiz
Wiadomości

Kamil Bortniczuk: nie chcemy, by za strajk nauczycieli zapłacili najmłodsi Polacy

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 18:46
– Nauczyciele z innych jednostek będą mogli przeprowadzać egzaminy. Centralna Komisja Egzaminacyjna jest gotowa. Rząd ma plan nawet na najgorszy scenariusz – powiedział Kamil Bortniczuk, poseł Porozumienia. Czy istnieje szansa, by uniknąć strajku generalnego nauczycieli?
Audio
  • 28.03.19 Kamil Bortniczuk: rząd jest gotowy nawet na najgorszy scenariusz.
Kamil Bortniczuk
Kamil Bortniczuk Foto: PR24/Robert Bartosewicz

Podwyżka o 1000 zł brutto lub ogólnokrajowy strajk i groźba zakłócenia organizacji egzaminów ósmoklasisty, gimnazjalnego i maturalnego. Związek Nauczycielstwa Polskiego nie ustępuje ze swoich postulatów. Na 1 kwietnia zaplanowane są kolejne rozmowy między stroną rządową a związkami zawodowymi, które domagają się większych podwyżek wynagrodzeń dla nauczycieli.

– Ich roszczenia płacowe są częściowo uzasadnione, chociaż nie zgadzam się co do wysokości 1000 zł. Musimy szukać dróg do poprawy bytu nauczycieli, ale nie da się w trzy lata nadgonić Europy Zachodniej. Gdybyśmy zgodzili się na to, czego domagają się protestujący, to znaczna część nauczycieli dyplomowanych z tytułem zawodowym magistra zarabiałaby więcej od wykładowców akademickich ze stopniem profesora. Nie możemy też zaburzyć siatki płac dając dużą podwyżkę jednej branży. Otworzyłoby to roszczenia w szeregu innych obszarów sfery budżetowej. Z tego byśmy się nie podnieśli. Jako odpowiedzialny rząd nie możemy sobie na to pozwolić – wyjaśnił poseł.

Kamil Bortniczuk zaznaczył, że w ciągu trzech lat nauczyciele otrzymali podwyżkę w wysokości 16 proc. Parlamentarzysta przypomniał, że ostatnie podwyżki za czasów rządu PO-PSL miały miejsce w 2012 roku, później, aż do 2016 roku, zostały "zamrożone". Dodał, że jeżeli nie uda się dojść do porozumienia, to rząd jest przygotowany nawet na najgorszy scenariusz.

–  Nie chcemy, by za strajk nauczycieli zapłacili najmłodsi Polacy. Powróciliśmy przecież do stopniowego podnoszenia pensji nauczycieli. Nie możemy ich jednak potraktować jako wyjątkowy element całego systemu budżetowego. Postanowiliśmy dzielić owoce wzrostu gospodarczego możliwie najszerzej, jednocześnie prowadząc rozsądną politykę w zakresie płac w sferze budżetowej – zaznaczył.

Z Kamilem Bortniczukiem rozmawiał Adrian Klarenbach.

Polskie Radio 24/db

-------------------------------------

Data emisji: 28.03.2019

Godzina emisji: 17.15

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem