X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Inauguracja sieci badawczej. Jakub Majmurek: państwo powinno wspierać innowacje

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 14:30
- Innowacje są czymś, co państwo powinno wspierać. Tyle tylko, że jesteśmy na szarym końcu krajów unijnych, jeśli chodzi o wsparcie badań i inwestycji w innowacje przez przedsiębiorstwa prywatne i publiczne. Tu potrzeba szerokiego i szczegółowego planowania - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Majmurek z Krytyki Politycznej.
Audio
  • 02.04.2019 Gość PR24 Jakub Majmurek o wpieraniu przez państwo innowacji
Premier Mateusz Morawiecki (z lewej), wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (w środku) i dyrektor Konsorcjum CEZAMAT prof. Tomasz Skotnicki
Premier Mateusz Morawiecki (z lewej), wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (w środku) i dyrektor Konsorcjum CEZAMAT prof. Tomasz SkotnickiFoto: PAP/Paweł Supernak

We wtorek uruchomiono Sieć Badawczą Łukasiewicz w centrum Cezamat w Warszawie. W oficjalnej inauguracji wziął udział premier Mateusz Morawiecki, który podkreślił, że polska nauka może być najpotężniejszym motorem rozwoju polskiej gospodarki. Celem sieci, do której włączono 38 instytutów badawczych podlegających w większości Ministerstwu Przedsiębiorczości i Technologii, jest prowadzenie badań aplikacyjnych i prac rozwojowych ważnych dla państwa.

- Innowacje są czymś, co państwo powinno wspierać. Tyle tylko, że jesteśmy na szarym końcu krajów unijnych, jeśli chodzi o wsparcie badań i inwestycji w innowacje przez przedsiębiorstwa prywatne i publiczne - powiedział Jakub Majmurek.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, w tej kwestii konieczne jest szeroko zakrojone i bardzo szczegółowe planowanie. - Dlatego że prywatny biznes lubi finansować takie badania, które w bardzo szybkim czasie przyniosą zysk. I w reżimie gospodarki wolnorynkowej one są na pierwszym miejscu. Na przełom technologiczny czasami trzeba poczekać i zanim pojawi się technologia, na której wszyscy zaczną zarabiać, trzeba wpierw na nią wydać. Państwo jak najbardziej powinno być więc tutaj narzędziem inwestycji, ale biorąc pod uwagę stopień technologicznego zacofania w naszym kraju, dobrze byłoby myśleć o innowacjach i tworzeniu ponadnarodowych sieci - stwierdził Jakub Majmurek.

Rozmówca Antoniego Trzmiela odniósł się także do kwestii protestu nauczycieli. Najnowsza propozycja, którą rządowi przedstawili Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, i Sławomir Wittkowicz z Forum Związków Zawodowych, to 30-procentowy wzrost wynagrodzeń w miejsce oczekiwanego 1000 zł podwyżki. Oznacza to, że nauczyciel stażysta miałby zwiększoną pensję o 720-730 zł miesięcznie, natomiast nauczyciel dyplomowany - o ok. 990 zł.

- Taka propozycja w przypadku nauczycieli kontraktowych czy mianowanych daje znacząco niższe kwoty. A przypomnę, że tych nauczycieli jest więcej. Mimo wszystko uważam jednak, że to jest krok w dobrą stronę. Uważam, że to jest propozycja, którą rząd powinien poważnie rozważyć i poszukać na nią pieniędzy - powiedział Jakub Majmurek.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadził Antoni Trzmiel.

Polskie Radio 24/bb

-----------------------------------

Data emisji: 02.04.2019

Godzina emisji: 13.09

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak